آخرین اخبار

آیا واقعا روسیه پول داده بود تا آمریکایی ها را در افغانستان بکشند؟ / رای الیوم: نگرانی فعلی آمریکا در افغانستان، نفوذ ایران است نه روسیه

نگرانی آمریکا تنها از بابت نفوذ روسیه در افغانستان نیست، بلکه نفوذ روز افزون ایران نیز با وجود اختلافات مذهبی، یکی دیگر از نگرانی های آمریکاست، چرا که تهران، در ماهها و سالهای اخیر، شاهد رفت و آمد مسئولان جنبش طالبان بوده است.

 

انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «انتخاب» نیست.

رای الیوم نوشت: سوال عجیبی که این روزها مجامع امنیتی و نظامی مطرح می کنند، مربوط به گزارش های اطلاعاتی در خصوص متهم کردن روسیه به پرداخت هزینه های طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: رئیس جمهور آمریکا که این گزارش ها را دریافت کرد و دفتر او در کاخ سفید نخستین جایی بود که گزارش های مذکور را ترویج نمود، مضمون گزارش ها را تایید کرد، اما ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده آمریکایی با تردید در این گزارش ها، تصریح کرد که بعید است اموالی برای کشتار سربازان آمریکایی پرداخت شده باشد.

طی جنگ اول افغانستان، جنبش طالبان با نیروهای شوروی با قدرت جنگید و موجب شکست این نیروها و در نهایت عقب نشینی آنها شد. اما دشمن واقعی طالبان در زمان حاضر، نیروهای آمریکایی هستند که افغانستان را اشغال کرده و جانشین نیروهای شوری شده اند.

به دیگر معنا، جنبش طالبان برای کشتار سربازان آمریکایی که از 20 سال پیش تاکنون افغانستان را در اشغال خود در آورده اند، به تحریک یا پاداش نقدی از سوی دشمن روسی نیاز ندارند. همانطور که طالبان توانسته اند نزدیک به دو تریلیون دلار هزینه را متوجه خزانه آمریکا کنند. علاوه بر اینکه طرح آمریکا در مورد ایجاد یک دولت مرکزی وابسته به خود در افغانستان را با شکست مواجه نمودند.

ایالات متحده در یک تنگنای واقعی در افغانستان به سر می برد، نیروهای آن نمی توانند در این کشور بمانند و در عین حال استقرار و امنیت را برای افغانها محقق کنند، همانطور که همزمان نمی تواند پس از شکست دوره های متعدد مذاکره با نمایندگان طالبان در دوحه و غیر آن، 8500 سرباز خود را از افغانستان خارج کرده و از حجم خسارتهایش بکاهد.

ترامپ در زمان حاضر در حال بررسی تعهد خود در مورد خارج کردن تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان، پیش از پایان امسال است، اما این اقدام او قطعا باعث بازگشت طالبان به حکومت و برپایی دوباره گروههای افراطی نظیر داعش و القاعده می شود، دو جنبشی که اخیرا در خاک افغانستان قدرت گرفته اند و امریکا، ایران را یکی از منابع اصلی تامین سلاح طالبان می داند.

نگرانی آمریکا تنها از بابت نفوذ روسیه در افغانستان نیست، بلکه نفوذ روز افزون ایران نیز با وجود اختلافات مذهبی، یکی دیگر از نگرانی های آمریکاست، چرا که تهران، در ماهها و سالهای اخیر، شاهد رفت و آمد مسئولان جنبش طالبان بوده است.

افغانستان مانند عراق و سوریه یکی از عناوین برجسته برای شکست سیاست آمریکا در منطقه خاورمیانه است و علت این مساله، نیروهای قدرتمندی هستند که در طالبان حضور دارند، کسانی که برای ازادسازی کشورشان به گزینه نظامی روی آوردند و زمانی که سر سفره مذاکره با آمریکا نشستند، از موضع قدرت وارد شدند و حتی یک میلیمتر از خواسته های خود در مورد خروج کامل نیروهای آمریکایی و واگذاری قدرت به خود، عقب نشینی نکردند.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 40870

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =