آخرین اخبار

آیا خدمات دندان‌پزشکی ریسک ابتلا به کوویدـ۱۹ افزایش می‌دهد؟

نتایج یک مطالعه نشان داد که آمار ابتلای قطعی کادر درمان دندان‌پزشکی در سه ماه اول اپیدمی کوویدـ۱۹ در ایران کم بوده و این موضوع می‌تواند به دلیل ضدعفونی محیط و استریلیزاسیون و استفاده از وسایل حفاظت باشد..

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، انتقال ویروس کرونا از طریق ورود قطرک‌های ناشی از عطسه، سرفه و نفس‌های فرد آلوده به دهان، بینی و چشم‌ صورت می‌گیرد. هنگام ارائه خدمات دندان‌پزشکی مقادیر زیادی آئروسل تولید می‌شود. آئروسل‌ها ذرات بسیار کوچکی‌اند که تا فواصل دور می‌توانند در هوا پخش شوند.

افراد ممکن است در دوره نهفتگی بیماری کوویدـ۱۹ و زمانی که از بیماری خود آگاهی ندارند،‌ به دندان‌پزشکی مراجعه کنند. در طول مدت انجام خدمات دندان‌پزشکی به دلیل ارتباط مستقیم و نزدیک دندان‌پزشک و بیمار، امکان تماس با مقادیر زیاد قطرات و آئروسل‌های آلوده و نیز تماس‌های مکرر با بزاق و خون احتمال انتقال بیماری کوویدـ۱۹ وجود دارد.

به همین دلیل پژوهشگران دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد، در مطالعه‌ای به ارزیابی میزان و شدت ابتلای کادر درمان دندان‌پزشکی به کوویدـ۱۹ در سه ماه ابتدایی شیوع ویروس کرونا و در دوره قبل و بعد از قرنطینه پرداختند.

این مطالعه به روش توصیفی و با استفاده از پرسش‌نامه آنلاین انجام شد و ۱۱۰۰ نفر به صورت اختیاری و آگاهانه اقدام به پاسخ‌گویی کردند. پرسش‌نامه از ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ به مدت دو هفته در دسترس کادر درمان قرار گرفت.

سن شرکت‌کنندگان در این آزمون ۱۸ تا ۷۵ سال بود و ۵۱۶ زن و ۵۸۰ مرد در این پژوهش شرکت داشتند و با توجه به این‌که ۷۵ درصد از افراد در اسفندماه دارای فعالیت شغلی بودند فقط ۲ درصد از افراد به طور قطعی به کوویدـ۱۹ مبتلا شدند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، میزان کار در اسفند با گذشت از هفته اول به چهارم کاهش داشته است که این امر می‌تواند به دلیل اخبار دریافتی از رسانه‌های مختلف و موج اول شیوع بیماری به همراه ترس از ابتلا و انتقال بیماری باشد. یک‌چهارم افرادی که در این مطالعه شرکت کردند در هفته اول اردیبهشت کار بالینی را آغاز کردند و نیمی از افراد اعلام کردند در آن زمان فعالیت شغلی نداشتند.

نتایج نشان داد اکثریت افراد شرکت‌کننده در مطالعه وجود ابتلا به بیماری را در خانواده و آشنایان خود گزارش نکردند و حدود ۸۴ درصد از افرادی که دارای ابتلا در خانواده بودند هرگونه تماس با فرد بیمار را نفی کردند.

به گفته محققان این پژوهش، ۷۶ درصد افرادی که دارای علائم و نشانه‌های بیماری بودند پیگیری پزشکی برای وجود یا نفی ابتلا را انجام ندادند. پس می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که وضعیت پزشکی آن‌ها به صورت حاد و نگران‌کننده نبوده است و فقط ۲۴ درصد علائم نگران‌کننده و حتی نگرانی ذهنی در مورد ابتلا به کوویدـ۱۹ وجود داشته که از لحاظ درصد ابتلا کادر دندان‌پزشکی معنی‌دار نیست.

طبق نتایج این مطالعه، میزان ابتلا به کوویدـ۱۹ در سرامیست‌ها بیشتر از سایر گروه‌های مرتبط با دندان‌پزشکی بود. سرامیست‌ها متخصصانی هستند که در لابراتوارهای دندان‌سازی پروتزهای دندانی را می‌سازند. به گفته محققان، این موضوع نشان می‌دهد گروه‌های درمانی در مطب‌های دندان‌پزشکی امکانات بیشتری برای ضدعفونی کردن و مراقبت از خود انجام می‌دهند و باید در پروتکل‌های مراقبتی در لابراتوارها به دلیل پخش ذرات و جابه‌جایی قالب‌های بیمار بازنگری شود.

پژوهشگران این تحقیق می‌گویند: انجام مراحل ضدعفونی محیط و استریلیزاسیون و همچنین استفاده از وسایل شخصی از قبیل ماسک‌های جراحی، عینک و دستکش به ‌صورت معمول می‌تواند در جلوگیری از گسترش بیماری و ابتلا موثر و مفید باشد. مطالعات و بررسی‌های تخصصی بیشتری در این زمینه لازم است و توصیه می‌شود.

کد خبر 40648

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =