آخرین اخبار

انتشار متن گفتگوی جورج فلوید با پلیس‌ها | ۲۰ بار تکرار «نمی‌توانم نفس بکشم»

پلیس آمریکا برای نخستین بار متن گفتگوهای میان جورج فلوید را با پلیس‌های مینیاپلیس منتشر کرد؛ متنی که نشان می‌دهد او بیش از ۲۰ بار عبارت «نمی‌توانم نفس بکشم» را بر زبان آورده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، آنچه شهروند ۴۶ ساله پلیس در آخرین دقایق و لحظه‌های زندگی زیر فشار زانوی پلیس سفیدپوست بر زبان آورد، به محور اصلی اعتراض‌های سیاهان و دیگر شهروندان آمریکا علیه خشونت مرگبار پلیس تبدیل شد. فلوید که حدود ۹ دقیقه زیر فشار زانوی افسر پلیس مینیاپلیس تاب آورده بود، بیش از ۲۰ بار به بسته شدن راه تنفس خود اعتراض کرد و هر بار این پاسخ را شنید: «همین که می‌توانی حرف بزنی یعنی اکسیژن به اندازه کافی به تو می‌رسد.»

در پی مرگ فلوید به دلیل ایست قلبی، هر چهار افسر حاضر در محل رخ دادن حادثه از کار برکنار شدند و اندکی بعد بازداشت شدند. حدود ۴۵ روز پس از آن ماجرا، متن کامل گفتگوی شهروند سیاهپوست با پلیس‌ها بر اساس تصاویر دوربین ثبت‌کننده واقعه روز چهارشنبه منتشر و مشخص شد فلوید درست پیش از جان سپردن این چند جمله را گفته است: «مادر، دوستت دارم. به فرزندانم بگویید دوستشان دارم. دارم می‌میرم.»

بخشی دیگر از گفتگوی فلوید و التماس‌هایش به پلیس نشان می‌دهد او قصد داشته با افسرها همکاری کند و البته حالش هم خوب نبوده است: «معده‌ام درد می‌کند. گردنم درد می‌کند. همه جای بدنم درد می‌کند. لطفا کمی آب یا خوردنی به من بدهید. لطفا من را درون خودروی پلیس نبرد. من از فضاهای بسته وحشت دارم.» پیش‌تر آنچه درباره لحظه‌های آخر زندگی فلوید گفته شده بود، مربوط به چند ویدئو از رهگذران بود و حتی یک نفر پرسیده بود پلیس‌ها ضربان قلب او را هم بررسی کنند.

مدارک تازه پرونده قتل جورج فلوید حدود ۸۰ صفحه متن گفتگوی او با پلیس‌ها و ۶۰ صفحه متن گفتگوی تامس لین، یکی از افسران سفیدپوست حاضر در محل کشته شدن فلوید با بازپرس‌هاست. لین برای روشن‌تر شدن نقش خود در این قتل خواستار انتشار متن کامل گفتگوها بر اساس دوربین روی لباس پلیس‌ها شده بود.

کد خبر 40375

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =