آخرین اخبار

"چای‌نت" نخستین سریال مشترک وزارت ارشاد و صداوسیما/ سریالی برای سواد رسانه‌ای + عکس

معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد از آغاز تولید نخستین سریال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع سواد رسانه‌ای و فضای مجازی به نام "چای‌نت" با همکاری معاونت فضای مجازی صداوسیما خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نخستین سریال سواد رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورد. محمدصادق افراسیابی معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز تولید نخستین سریال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع سواد رسانه‌ای و فضای مجازی به نام "چای‌نت" با همکاری معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیما به تهیه‌کنندگی امیرحسین طالبی کاشانی و کارگردانی آرش تیمورنژاد خبر داد.

وی افزود: سریال "چای‌نت" سریال 20 قسمتی است که عمده مباحث مطرح شده در این سریال با زبان طنز، مهارتهای مورد نیاز مردم در فضای مجازی را آموزش می‌دهد. امیدواریم همان طوری که  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه پیش‌قدم شده و بحث سواد رسانه‌ای را مطرح کرده است، دیگر دستگاه‌ها هم در این حوزه مشارکت کنند تا این سریال ادامه‌دار باشد و در قسمت‌های بعدی به مهارت‌های مورد نیاز مردم در حوزه استفاده از خدمات فضای مجازی پرداخته شود، چرا که این 20 قسمت بیشتر به موضوع مهارت‌های تحلیل محتوای تبلیغات و پیام‌های رسانه‌ها در فضای مجازی توجه کرده ‌است.

معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اتاق فکر برنامه 20 موضوع مرتبط با سواد رسانه‌ای را که مخاطب در زندگی روزمره خود به آنها نیاز دارد را شناسایی کرده و در اختیار تیم برنامه‌ساز قرار داده است، خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف، رده‌بندی سنی، حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی، صیانت از کودکان و نوجوانان، شیوه‌های تشخیص اخبار و اطلاعات جعلی، آسیب‌های بازنشر مطالب ناامیدکننده و شایعات و مهارت‌های تحلیل و تولید محتوا از جمله موضوعات این 20 قسمت است. 

افراسیابی تأکید کرد: متأسفانه گاهی در فضای مجازی با محتواهای فریبنده و گمراه‌کننده‌ای روبروییم که سواد رسانه‌ای می‌تواند مخاطب را در این زمینه راهنمایی کند و نمی‌شود صرفاً به فیلتر و سانسور اکتفا کرد چون برخی از مخاطبان بالأخره دسترسی‌هایی به رسانه‌ها دارند و هر طور شده به رسانه مدنظر خود دسترسی پیدا می‌کنند. فضای مجازی، تهدید نیست به شرطی که هنر استفاده از آن را داشته باشیم. بهره‌گیری درست و آگاهانه  از فضای مجازی می‌تواند ثروت آفرین و کارآفرین باشد. 

وی با اشاره به سوابق تهیه‌کننده و کارگردان سریال "چای‌نت" اضافه کرد: امیرحسین طالبی کاشانی کارنامه درخشانی در تلویزیون دارد و تهیه‌کننده برنامه‌های پرمخاطب "زیر آسمان شهر" و "دستپخت" بوده است. همچنین آرش تیمورنژاد در گذشته کارگردان سریال اینترنتی نفوذ، نخستین سریال اینترنتی کشور با موضوع فضای مجازی بوده که توانست مخاطب زیادی کسب کند و در سال 1390 مورد تقدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

افراسیابی ادامه داد: خوشبختانه بازیگران این سریال از بهترین هنرمندان کشور انتخاب شدند که ویژگی خاص این هنرمندان، مبرا بودن آنان از آسیب‌های فضای مجازی است این در حالی است که متأسفانه برخی از سلبریتی‌ها، گاهی اوقات تحت تأثیر احساسات زودگذر و یا برخی اخبار جعلی واکنش‌های نامناسبی از خود بروز داده‌اند که این موضوع به کشور ضربه‌هایی را وارد کرده ‌است. 

وی با اشاره به زمان 15 الی 20 دقیقه‌ای قسمت‌های این سریال خاطرنشان کرد: زمان  کوتاه این سریال می‌تواند از  نقاط قوت آن محسوب شود چرا که بسیاری از برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیون قابلیت بازپخش در فضای مجازی را به دلیل طولانی بودن زمان سریال ندارند اما سریال "چای‌نت" می‌تواند از طریق VODها مجدداً پخش شود و حتی می‌توان  گزیده‌ای از بخش‌های  این سریال را به صورت  5 دقیقه‌ای تدوین و از طریق صفحات اجتماعی بازنشر داد.

به گفته وی، سریال "چای‌نت" پروژه مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیما است که متناسب با ویژگی‌های کاربران فضای مجازی در حال تولید است و این امید وجود دارد که محتوای این سریال در فضای مجازی توسط کاربران بازنشر شود.

افراسیابی در پایان از تشکیل کارگروهی به نام "کارگروه اقدام سواد رسانه‌ای" در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: در این کارگروه هفت پروژه برای افزایش سواد رسانه‌ای طراحی شده است که یکی از این پروژه‌ها تولید محتوای سواد رسانه‌ای است. بر همین اساس در سال 1398 از محل بودجه بند (چ) ماده (37) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، سه اقدام مشترک با سازمان صداوسیما طراحی شد که یکی از این اقدامات طراحی سریال "چای نت" با همکاری معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیما است. اقدام دیگر طراحی برنامه "بین خطوط" با همکاری شبکه 2 سیما است و برنامه سوم، تولید 35 تا 50 موشنگرافی است که 14 مورد در سال 98 تولید شد و بقیه آن امسال تولید خواهد شد.

وی افزود: فارغ از همکاری‌های مشترک با سازمان صداوسیما، در سال 1399 بنا داریم علاوه بر این موارد با همکاری مؤسسات فرهنگی و فعالان تولید محتوای شاغل در بخش خصوصی، 300 محتوای سواد رسانه‌ای تولید کنیم و با همکاری پلتفرم‌های حوزه نشر آنها را در فضای مجازی منتشر کنیم.

سریال "چای‌نت" به تهیه‌کنندگی امیرحسین طالبی کاشانی و طراحی و کارگردانی آرش تیمورنژاد با نگارش گروه نویسندگان است که غلامرضا نیکخواه، عباس محبوب، یوسف صیادی، فاطمه هاشمی، اشکان اشتیاق و بیتا خردمند، ساعد هدایتی، سینا رازانی، سامان گلریز، نسیم باقریان، مرجان علیزاده‌نیا، یاسمن قلی‌زاده، مجید معافی، ژیار محمدزاده و ... بازیگران این سریال تلویزیونی‌اند.

انتهای پیام/

کد خبر 39946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =