آخرین اخبار

شب به یادماندنی چکناواریان در تالار وحدت

تهران- ایرنا- ارکسترسمفونیک تهران در تالار وحدت و به رهبری لوریس چکناواریان در اجرایی که یادآور دوران درخشش این ارکستر در گذشته ای نه چندان دور بود، دو اثر از این هنرمند را اجرا کرد.

شب گذشته ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت در اجرایی درخشان و بی نقص دو اثر زیبا از چکناواریان را به زیبایی اجرا کرد تا بار دیگر بر اهمیت نقش رهبر در ارتقای کیفیت و اجرای استاندارد یک ارکستر موسیقی کلاسیک تاکید کند.

به گزارش تلکسیران،در این اجرا که پس از مدت ها بردیا کیارس به عنوان کنسرت مایستر چکناواریان را همراهی می‌کرد، در قسمت اول سوییت سمفونیک دفاع مقدس برای کر و ارکستر در شش موومان به نام‌های تشویش، حمله، فریادها، شب شهدا، تشییع پیکر شهدا، آزادی خرمشهر با همراهی گروه کر به رهبری رازمیک اوحانیان اجرا شد. این قطعه ترجمان موسیقیایی ذهن زیبایی پرداز چکناواریان در مواجهه با آنچه در دوران مقدس دیده است که در طول ۱۶ سال تصنیف و به انجام رسیده است.

و پس از دقایقی تنفس و در قسمت دوم کنسرت دیشب چکناواریان ارکستر تحت امرش را در اجرای اثر دیگری از خود به نام سوییت سمفونیک صلح و دوستی برای کر و ارکستر  در ۹ موومان به نام های درود، بنی آدم، سماع، داد و بیداد،نیایش، آشنایی،شادی،عشق و صلح و دوستی ملل رهبری کرد.

گفتنی است موومان ۹ این اثر یعنی دوستی ملل بر اساس سرودهای ملی بیش از هشتاد کشور جهان از جمله قسمتی از سمفونی نهم بتهوون، آرانخوئز مونامور اثر جواکین رودریگو و چند ترانه عاشقانه بسیار زیبا تنظیم شده است که اجرای آن لذت شنیدن اثار زیبای چکناواریان را برای مخاطبان اشعار بسیار زیبای حکیم ابوالقاسم فردوسی که توسط گروه کر اجرا می شد، چند برابر کرد.

چکناواریان بعد از سالها در این اجرا به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک ظاهر شد. او مدت ها بود که در خلوت خویش به کار آهنگسازی مشغول بود و حضور پررنگی به عنوان رهبر ارکستر نداشته است.

این آهنگساز نام آشنا معتقد است آهنگسازی و رهبری ارکستر دو کار کاملا متفاوت با هویت و خصوصیاتی به شدت متضاد هم هستند. آهنگسازی محیطی آرام برای فراغت ذهن و مجال کاوش در اندیشه و احساس را می طلبد، اما رهبری ارکستر نیازمند مقررات و انضباطی نظامی است. او معتقد است لزوما هر آهنگساز موفقی نباید رهبر ارکستری موفق هم باشد، اما اجرای دیشب ارکستر سمفونیک ثابت کرد که چکناواریان هم مانند علی رهبری از معدود موسیقیدانان ایرانی است که در هر دو عرصه آهنگسازی و رهبری ارکستر قدرت و توانمندی تردید ناپذیری دارد.

چکناوریان و ارکستر سمفونیک تهران کنسرت آثار چکناوریان را در سه شب از تاریخ ۶ تا ۸ آذر در تالار وحدت اجرا می‌کند. چکناواریان به عنوان رهبر مهمان با دعوت و حمایت مهدی افضلی مدیر عامل تازه بنیاد رودکی بعد از سالها چوب رهبری ارکستر سمفونیک را در دست خود گرفته است. اتفاقی که بیش از هر چیز باعث شد تا ارکستر سمفونیک بعد از مدت ها اجرایی کم نقص و استاندارد را پیش کش مخاطبان خود کند و شادی چکناواریان را هم به ارمغان آورد.   

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در کنار مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی از مهمانان ویژه ارکسترسمفونیک در اجرای شب گذشته بودند.

کد خبر 3930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =