آخرین اخبار

برگزاری نخستین جلسه دادگاه متهمان قتل جمال خاشقجی

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی که در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید، روز جمعه در ترکیه آغاز شد.

 

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی که در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید، روز جمعه در ترکیه آغاز شد.

به گزارش یورو نیوز، در این جلسه که در شعبه ۱۱ کیفری دادگاه استانبول برگزار شد ۲۰ مظنون محاکمه می‌شوند. هیچ یک از متهمان پرونده در جلسه دادگاه حاضر نبودند و محاکمه آنان به صورت غیابی برگزار شد.

دادستان در کیفرخواست ۱۱۷ صفحه‌ای خود برای متهمان به جرم «طراحی و ترغیب به قتل عمد وحشیانه» و «طراحی و شکنجه با هدف قتل عمد» تقاضای حبس ابد کرده است.

بنابر آنچه در کیفرخواست آمده است، احمد بن محمد العسیری و سیف سعد القحطانی دستور قتل را در وهله نخست صادر کرده و سپس محمد سعد حسین الزهرانی با تیمی ۱۵ نفره اقدام به خفه کردن و کشتن جمال خاشقجی در محل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کرده‌اند.

خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی نیز به همراه وکیل خود در جلسه محاکمه حضور یافته بود و شکایت خود را ایراد کرد.

پیش‌تر دادگاهی در عربستان در اواخر دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که بر اساس درخواست دادستانی کل این کشور ۱۱ نفر را در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی گناهکار شناخته و پنج نفر از این افراد را نیز به مرگ محکوم کرده‌ است. بر اساس حکم صادر شده سه نفر نیز به ۲۴ سال زندان محکوم شده‌ بودند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست، دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور اداری وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد اما هرگز از آن خارج نشد. طبق گفته شماری از رسانه‌ها جسد خاشقجی پس از قتل در ساختمان کنسولگری، تکه تکه و سپس به بیرون از ساختمان منتقل شده است.

مقامات ریاض که ابتدا دست داشتن در ماجرای ناپدید شدن و قتل جمال خاشقجی را انکار می‌کردند پس از منتشر شدن شواهد جدید، تحت فشار بین‌المللی اعلام کردند که روزنامه‌نگار منتقد عربستانی به دست ماموران خودسر و بدون فرمان رهبران بلند پایه حکومت به قتل رسیده است.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 39015

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =