آخرین اخبار

نکات مهم برای دکوراسیون خانه‌های کوچک و نقلی

امروزه در سطح شهرهای بزرگ، به‌خصوص تهران کمتر می‌توان خانه‌هایی بزرگ و حیاط دار را مشاهده کرد؛ این مدل از خانه‌ها جای خود را به آپارتمان‌های جمع‌وجور که امروزه در سطح شهر، در انواع مختلف ساخته‌شده، داده‌اند. مشکلی که این خانه و آپارتمان‌های کوچک یا به‌اصطلاح نقلی دارند، چیدمان وسایل است.

برای چیدمان منزل کوچک باید در مورد دکوراسیون داخلی آن، حساسیت به خرج داد تا هم بتوان از وسایل مورد نیازمان به‌خوبی استفاده کنیم و هم‌محل زندگی‌مان ظاهری زیبا داشته باشد.

امروزه به دلیل اینکه بیشتر مردم در این سبک از خانه‌ها زندگی می‌کنند، صنعت تولید وسایل منزل، بیشتر به فکر تولید لوازمی کاربری و مفید افتاده است و تاکنون توانسته بسیاری از آن‌ها را تولید کند که در اینجا آن‌ها را ابتدا نام می‌بریم و سپس به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

• میزهای تاشو

• تخت‌های جک دار

• عسلی‌های کشویی

• سبدهای حصیری

• میزهای صندوقی

• مبل‌های میز دار

• تختخواب‌های تاشو

• تختخواب‌های کشودار

• کرکره‌های ریلی

• ساخت کفی اتاق به‌صورت صندوقی

میزهای تاشو: امروزه در چیدمان خانه های کوچک، بسیار پرطرفدار هستند. این سبک از میزها به دلیل فضای کمی که اشغال می‌کنند، مورداستفاده‌ی افراد مختلف واقع می‌شوند، برای مثال یک معمار که به یک میز بزرگ برای کارش نیاز دارد و از طرفی محل زندگی‌اش کوچک است، باید از این وسیله‌ی کاربردی استفاده کند. البته استفاده از این میزها فقط محدود به استفاده برای کار نمی‌شود، شما می‌توانید از میزهای ناهارخوری تاشو در محیط آشپزخانه نیز استفاده کنید.

میزهای ناهارخوری تاشو، یکی از هدفمندترین وسایل مورد استفاده در آشپزخانه‌های نقلی است، چرا که خود محیط آشپزخانه، شلوغ است و شما نمی‌توانید به‌راحتی یک میز معمولی را در وسط آن قرار دهید؛ به همین دلیل این گزینه، یک انتخاب مناسب و عاقلانه به‌حساب می‌آید. اغلب این میزها سبک و از کیفیت و قیمت مناسبی برخوردار هستند.

تخت جک دار: یکی دیگر از وسایل مورد استفاده در چیدمان منزل کوچک است؛ تخت جک دار به مدلی اطلاق می‌شود که کفی تخت به کمک یک اهرم و جک فلزی حرکت داده شود و یک حالت باکس را به وجود آورد؛ شما در این باکس می‌توانید لوازم شخصی خود چون لباس‌های غیر موردنیاز، چمدان مسافرتی یا هر چیز دیگری که مدتی با آن‌ها کاری ندارید را قرار دهید. می‌توان یکی از ویژگی‌های این طراحی را، فضای نسبتا کم و کارایی بسیار بالایی که دارد، دانست.

استفاده از این تخت‌ها نیازمند توجه به یکسری نکات است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

• داخل جک این تخت‌ها، گاز فشرده‌شده قرار دارد، پس باید از آن‌ها در نزدیکی شعله و آتش استفاده نکرد.

• زمانی که قصد دارید جک را کنار بزنید، باید به این نکته که تشک روی تخت قرار دارد، توجه کنید؛ اگر تشکی روی تخت نباشد باعث می‌شود جک‌ها به حالت پرتاب به بدن فرد، آسیب بزنند.

• زمانی که قصد دارید جک را کنار بزنید و یک وسیله را بگذارید یا بردارید، باید به اینکه وسیله‌ای سنگین روی تشک نباشد، دقت کنید چرا که این موضوع در طول عمر تحت تاثیر گذار است.

چیدمان منزل کوچک

میزهای عسلی کشودار: یکی از وسایل پرکاربرد در چیدمان منزل کوچک به‌حساب می‌آید که بسیار کاربردی نیز هستند. شما می‌توانید از این مدل میزها در پذیرایی خود استفاده کنید و همچنین می‌توانید، وسایلی که در اتاق نشیمن شما قرار دارد را داخل کشوی این میزها بگذارید و باعث نظم منزل خود شوید.

سبدهای حصیری: یکی از اکسسوری های پر استفاده در چیدمان منزل کوچک است. از این سبدها می‌توانید به‌عنوان یک جایگاه برای بسیاری از وسایل استفاده کرد؛ این اکسسوری در سایزهای مختلفی وجود دارد که به سبب همین سایز و اندازه در جاهای مختلف خانه استفاده می‌شود؛ برای مثال شما می‌توانید داخلشان در حمام، صابون و شامپو یا در محیط آشپزخانه نان قرار دهید.

مبل‌های میز دار: برای خانه‌های کوچک و نقلی بسیار مناسب هستند؛ شما به‌جای اینکه برای مبلتان، میزی جدا تهیه کنید می‌توانید مبلی را تهیه کنید که هم از آن برای نشستن و هم قرار دادن وسیله استفاده کنید. این مبل‌های میز دار در انواع مختلفی وجود دارند، برای مثال می‌توانید میز روی مبل را بردارد و در گوشه‌ای بگذارید، یا بعضی از آن‌ها میزی دارند که پس از استفاده به روی خود میز، محکم می‌شوند.

کرکره ریلی: یکی از ابزارهایی است که در زندگی آپارتمانی بسیار کاربردی محسوب می‌شود و در چیدمان منزل کوچک تاثیر گذار است، شما در زندگی آپارتمانی نمی‌توانید لباس‌های شسته شده را روی‌بند، داخل حیاط بگذارید تا خشک شوند، پس چگونه می‌توان داخل خانه لباس‌های شسته شده را آویزان کرد؟ این وسیله پشت پنجره‌ی شما نصب می‌شود و هر وقت که شما نیاز داشتید می‌توانید از آن به‌عنوان رخت‌آویز استفاده کنید.

کفی اتاق به‌صورت صندوق چیست؟ امروزه یکی از تدبیرهایی که برای خانه‌های نقلی شده است، بهره‌گیری از این شیوه است. شما برای داشتن همچنین امکانی در منزلتان باید در هنگام ساخت از یک طراح ماهر بخواهید، صندوق و محفظه‌ای را برایتان بسازد؛ این صندوق همانند یک انباری در کف منزلتان تعبیه می‌شود و امکان قرار دادن لوازم بسیاری در آن به وجود خواهد آمد. لازم است بدانید امکان بهره‌گیری از این سیستم، فقط برای خانه‌ها امکان‌پذیر است و نمی‌توان برای آپارتمان‌ها از این شیوه استفاده کرد.

موضوع مبل یکی دیگر از موضوعات مهم در دکوراسیون خانه‌های کوچک و نقلی است که باید به آن توجه کرد. مبل طرح ال می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خانه‌ی شما باشد. امروزه به سبب درخواست بالایی که از این مدل مبل مطرح است، مدل‌های متنوعی از آن، هر روز وارد بازار می‌شود و شما می‌توانید با هر سلیقه‌ای، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

اگر شما در دسته‌ی طرفداران این مدل مبل نیستید، باید بگویم برای منزلتان انتخاب‌های دیگری نیز وجود دارد که شامل کاناپه تک‌نفره به همراه صندلی یا پاف، نیم ست یا ست کامل از مبل‌های جمع‌وجور است؛ البته بهتر است از هر کدام که استفاده می‌کنید، پایه‌ای کوتاه داشته باشد تا جلوه‌ی بدی را در منزل شما ایجاد نکند.

تا به اینجا به بررسی لوازم و امکانات تاثیر گذار بر روی خانه‌ی شما صحبت شد، اکنون به یک سری از نکاتی که باید در منزل رعایت کنید تا خانه‌ی شما بزرگ و راحت دیده شود، می‌پردازیم.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، کیفیت اجزای دکوراسیون منزل است، هرچه کیفیت اجزا بیشتر باشد و از وسایل مدرن‌تر استفاده کنید، نقص و عیب‌های متفرقه را می‌پوشاند و جلوه‌ای زیباتر به محل زندگی‌تان می‌بخشد.

دومین نکته که در چیدمان منزل کوچک باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از فرش‌هایی با متراژ کم است. امروزه کف بیشتر خانه‌ها از کف‌پوش‌های مدرن پوشیده شده و شما می‌توانید به‌راحتی یک فرش یا قالیچه‌ای کوچک را روی آن پهن کنید چرا که دیگر نیاز نیست تمام سطح زمین، فرش شود و حتی اگر کف خانه‌ی شما موزاییک بود، می‌توانید ابتدا از موکت و سپس از یک فرش کوچک استفاده کنید.

سایز و طرح پرده‌ مورداستفاده‌ی شما، از دیگر عوامل تاثیر گذار، در به نظر رسیدن متراژ یک‌خانه است. برای خانه‌های کوچک بهترین انتخاب پرده، پرده‌های بلند با رنگ خنثی است که سبب می‌شود سقف خانه برای شما بلندتر به نظر برسد و زمانی که شما سقف یک‌خانه را بلند ببینید، خانه از نظر کلی برایتان بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

چیدمان منزل کوچک

رنگ و نورپردازی: در دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد، این اهمیت زمانی بیشتر می‌شود که شما تصمیم به نورپردازی و انتخاب رنگ برای یک‌خانه‌ی کوچک و نقلی را داشته باشید. در این مدل از خانه‌ها باید از رنگ‌های روشن و شاد برای بدنه و دیوار استفاده کرد و همچنین در موضوع نورپردازی باید اصولی نیز رعایت شود؛ طراحی منزل شما باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید از نور آفتاب بهترین استفاده را ببرید؛ همچنین کنار این نور طبیعی، نیاز به نورهای مصنوعی دارید، چرا که هرچه محیط و رنگ‌هایی که در وسایل آن استفاده‌شده روشن‌تر باشد، خانه بزرگ‌تر دیده می‌شود.

لوازمی که در چیدمان منزل کوچک باید استفاده شود، بهتر است دارای طرح‌های متنوعی باشد، این سبک انتخاب باعث می‌شود محیط زندگی شما با وجود کوچکی، سرزنده و شاداب به نظر برسد؛ همچنین نکته‌ی دیگری که باید مدنظرتان باشد، چیدمان تمامی وسایل است، برای مثال مبلمان منزل باید نزدیک به یکدیگر اما بافاصله از دیوار باشند، این طرز چینش باعث می‌شود فضایی خالی بین دیوار و مبل به وجود آید و شما در این حالت می‌توانید با استفاده از وسایل تزئینی این فاصله را پر کنید؛ اما باید این نکته را که شلوغی بیش‌ازحد تاثیر منفی در ظاهر خانه‌ی شما دارد را در نظر بگیرید.
 

کد خبر 38816

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =