فوتبال و سیاست: وقتی سیاسیون به سکوهای ورزشگاه‌ها راه پیدا می‌کنند

استقلال تهران و تراکتور سازی تبریز در هفته نهم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران به مصاف هم رفتند، دقایقی از بازی روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام تبریز اتفاقات ناخوشایندی رخ داد. در این بازی طرفداران تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز با دادن سلام نظامی هنگام تلاوت قرآن در مراسم آغازین بازی، از حمله ترکیه به کردهای سوریه حمایت کردند و در ادامه با سر دادن شعارهایی از جمله خلیج عربی ، تجزیه طلبی خبر ساز شدند

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران: ریشه واژه فوتبال به اواخر سال 1800 میلادی، زمانی‌که این ورزش در مدارس انگلستان راه اندازی شد برمی گردد. در واقع اصطلاح فوتبال را برای نخستین بار مردم بریتانیا ابداع کردند.

ورزش فوتبال در آن تاریخ، یک سرگرمی محسوب می شد، اما با گذر زمان و پیشرفت جوامع مختلف، فوتبال از سرگرمی به یک ورزش حرفه ای تبدیل شد و علاقمندان مخصوص به خود را پیدا کرد. این رشته ورزشی به دلیل ویژگی هایی از جمله  غیر قابل پیش بینی بودن نتیجه بازی، ایجاد اضطراب و استرس، رقابت و غیره سبب شد، تا در گذر زمان پرطرفدارترین ورزش دنیا شناخته شود. طرفداران فوتبال در دنیا به 3 میلیارد و 500 میلیون نفر تخمین زده می شود و بیش از 250 میلیون نفر فوتبال را به صورت حرفه ای وغیر حرفه ای  بازی می کنند، اگر این تعداد نفرات قرار بود جمعیت یک کشور را تشکیل دهند، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شدند. زمانیکه ورزشی به اندازه نصف دنیا طرفدار و علاقمند داشته باشد به طور مستقیم و غیر مستقیم درگیر مسائل سیاسی می شود یا به عبارت دیگر سیاستمدارها از این بستر استفاده می کنند.  این در حالی است که، امروز سیاست در فوتبال و فوتبال در سیاست تنیده شده است. این نوشتار سعی دارد با توجه به اتفاقات اخیر در بازی استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه یادگار امام ( تبریز) که توسط چند نفر تماشاگر نما شعارهای جدایی طلبانه در استادیوم سر داده می شد، اتفاقات، انتقادها، تبلیغات، واکنش ها و اعتراضات  سیاسی که در مستطیل سبز در جهان و ایران رخ  داده است را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

اولین گام‌های سیاست در فوتبال:

اولین ردپای سیاست در فوتبال، مربوط به جام جهانی 1938 فرانسه  می شود. این تورنمت ورزشی کاملا زیر سایه سیاست برگزار شد، برای مثال کشور اتریش به جام جهانی صعود کرده بود، اما به دلیل اشغال این کشور توسط آلمان نتوانست در این رقابت ها حضور پیدا کند و در همین راستا هیتلر ، تیم ملی آلمان را وادار کرد تا از چهار بازیکن اتریشی در ترکیب خود استفاده کند، در همان سال تیم ملی فوتبال ایتالیا که تحت سلطه کامل بتیتو موسولینی قرار داشت در اولین مسابقه خود با نروژ برای حمایت از موسولینی لباس سیاه پوشیدند و در ابتدای بازی به سبک فاشیستی ادای احترام کردند، که این امر سبب شد تا تماشاگران به تیم ملی ایتالیا فحاشی کنند، ایتالیا در این جام به فینال رسید و در نهایت جام قهرمانی را بالای سر بردند، قبل از برگزاری مسایقه فینال موسولینی اعلام کرده بود که بازیکنان ایتالیا یا این بازی را ببرند یا بمیرند.

فینال جنجالی انگلیس و آلمان در جام جهانی 1966 ، جایی که انگستان با برتری یک بر صفر توانست آلمان را شکست دهد. انگلستان با یک گل جنجالی فاتح جام جهانی شد. بسیاری از افراد معتقدند توپ از خط دروازه عبور نکرده بود و داور به اشتباه این گل را قبول کرده است، به همین دلیل قهرمانی را حق آلمان می دانند. این پیروزی بحث برانگیز انگلیس، سبب ساخت یک شعار سیاسی از سوی مردم انگلستان شد، شعار (ما یک جام جهانی را بردیم و دو جنگ جهانی را )که سال ها بعد از آن با صدای بلند در آلمان پس از پیروزی پنج بر یک مقابل این کشور فریاد زدند. مسابقه تیم های فوتبال آرژاتین و  انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 1986، که در ورزشگاه آزیتکای مکزیکو سیتی برگزار شد . این بازی پس از گذشت چهار سال از جنگ فالکلند بین آرژانتین و بریتانیا برگزار شد، که در نهایت با دو گل مارادونا، آرژانتین فاتح این رقابت ها شد. پس از برد آرژانتین مقابل انگلستان تماشاگرها در استادیوم شعار پیروزی چپ های فاکلند بر لیبرال های انگلیس را سر می دادند.

سیاست در فوتبال ایران

 فوتبال کشور ایران از این قاعده مستثنی نیست و این روزها، برخی جریانات سیاسی  و مخالف جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از حواشی فوتبال، ایدئولوژی خود را با استفاده تماشگرنما ها به شکل یک شعار از زمین فوتبال به گوش مردم می رسانند. استقلال تهران و تراکتور سازی تبریز در هفته نهم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران به مصاف هم رفتند، دقایقی از بازی روی سکوهای ورزشگاه یادگار امام تبریز اتفاقات ناخوشایندی رخ داد. در این بازی طرفداران تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز با دادن سلام نظامی هنگام تلاوت قرآن در مراسم آغازین بازی، از حمله ترکیه به کردهای سوریه حمایت کردند و در ادامه با سر دادن شعارهایی از جمله خلیج عربی ، تجزیه طلبی خبر ساز شدند. پس از این اتفاق نماینده ترکیه در مجلس این کشوراز طرفداران تراکتور بدلیل سر دادن چنین شعارهایی تشکر کرد و لذا شبکه های تلویزیونی ترکیه از افرادی که این شعارها را دادند حمایت کرد.

زمانی‌که پازل این اتفاق و واکنش کشور ترکیه نسبت به این موضوع کنار هم قرار می گیرد، به راحتی می توان گفت این شعارها اعم ازتجزیه طلبی و جدایی طلبی از ایدئولوژی کدام کشور برخاسته و چگونه در یکی از ورزشگاه های ایران فریاد زده شده است. واژه تجزیه طلبی یا جدایی خواهی در فلسفه سیاسی به معنا کنار کشیدن از یک ارگان، حزب یا بدنه سیاست تعریف می شود. تیم تراکتور سازی تبریز برای هوادارانش جذابیتی فراتر از فوتبال دارد و این امر تبدیل به یک پدیده اجتماعی و ناسیونالیستی شده است، برخی از طرفداران این تیم رابطه خود و آذربایجان را با، باشگاه فوتبال بارسلونا و کاتالونیا مقایسه می کنند ، این نگاه از سوی برخی از هواداران منتسب به گروهای تجزیه طلب است. تمام مردم آذربایجان با این نگاه مخالف هستند، اما برخی به اصطلاح هوادار با حمایت کشورهای خارجی قصد دارند از طریق فوتبال پیام خود رابه مردم آذربایجان مخابره کنند. شاید کشور ترکیه با یک سیاست امپریالیسمی به دلیل رسیدن به اهداف اقتصادی و سیاسی، قصد دارد از مرزهای ملی و قومی خود تجاوز کند؛ در همین راستا از استادیوم مملو از جمعیت در تبریز، سواستفاده می کند. زمانیکه مردم تبریز با یک نگاه ناسیونالیستی از تیم شهر خود طرفداری می کنند، گروهای خارجی و دشمن ، سیاست های تفرقه ای خود را اجرایی می کنند.

مسابقه فوتبال تیم ملی ایران و عراق در مقدماتی جام جهانی 2022 قطر

 ناآرامی های اخیر در کشور عراق، سبب شد تا مسابقه فوتبال بین ایران و عراق در جو سنگین سیاسی در کشور اردن برگزار شود. نفوذ سیاسی کشورهای بیگانه، سبب شکل گیری اعتراضات گسترده ای در کشور عراق شد، در این موج بزرگ اعتراضی شعارهایی علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم دخالت در وضعیت داخلی عراق شنیده می شد. جهت گیری سیاسی این سرودهای آهنگین علیه حکومت ایران سبب شد تا برخی از جوانان عراق نسبت به اقدامات خیرخواهانه جمهوری اسلامی در خاک عراق بد بین شوند و نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند. شکل گیری این ذهنیت غلط سبب شد تا مسابقه فوتبال ایران و عراق درگیر حواشی سیاسی شود، به هنگام پخش سرود ملی ایران در ورزشگاه تماشگران عراقی در اقدامی بی ادبانه با سوت های خود جنگ روانی را آغاز کردند، پس از گذشت چند دقیقه حواشی از سکوها به مستطیل سبز منتقل شد تیم فوتبال عراق در دقیقه 11 بازی توانست دروازه ایران را باز کند، اما نحوه خوشحالی بازیکان تیم عراق  پس از گل با توجه به اعتراضات اخیر در عراق رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت.

 این مقاله سعی داشت تاریخ کوچکی از اتفاقات سیاسی که در دنیا فوتبال به ویژه جام جهانی های  مختلف رخ داده را شرح دهد، تا برای خواننده یک پیش فرضی در راستا حواشی سیاسی، بازی استقلال و تراکتورسازی تبریز و مسابقه فوتبال ایران و عراق بوجود آورد، که چگونه از طریق ورزشگاه های فوتبال که محبوب ترین ورزش دنیا محسوب می شود، پیام های سیاسی به سراسر جهان، به ویژه کشور هدف مخابره کرد.

نوشته: حسین طالبی

کد خبر 3864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • نرگس قاضیانی IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
    0 0
    من اهل فوتبال نیستم و گرایش سیاسی ندارم، اما متن فوتبال و سیاست بسیار جالب و خواندنی بود و از خواندن آن بسیار لذت بردم، سپاس از شما