آخرین اخبار

دخالت واشنگتن در امور دینی ترکیه / ایاصوفیه تبدیل به مسجد نشود!

سفیر سیار آمریکا در امور آزادی بین المللی دینی هفته گذشته از ترکیه خواست تا از طرح تبدیل بنای تاریخی ایاصوفیه به مسجد صرفنظر کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از « greekreporter»، دولت آمریکا که دخالت در امور داخلی سایر کشورها را سرلوحه سیاست های خود قرار داده است حالا این مجوز را برای خود صادر کرده تا حتی در امور دینی و مذهبی کشورهای دیگر هم مداخله کند.

سفیر سیار آمریکا در امور آزادی بین المللی دینی هفته گذشته از ترکیه خواست تا از طرح تبدیل بنای تاریخی ایاصوفیه به مسجد صرفنظر کند.

«سام براون بک» در این باره گفت: ایاصوفیه اهمیت فرهنگی و معنوی زیادی برای میلیاردها نفر در سراسر جهان دارد و به همین دلیل ما از دولت ترکیه می خواهیم تا از تبدیل این بنای تاریخی به مسجد اجتناب کند.

براوون بک افزود: درخواست ما از دولت ترکیه این است تا ایاصوفیه را به عنوان مکانی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد حفظ کرده و کاربری آن را تغییر ندهد.

سفیر آمریکا در امور آزادی دینی تاکید کرد که دولت ترکیه باید امکان دستیابی همه افراد به این مکان با حفظ موقعیت آن به عنوان یک موزه را فراهم کند.

سیاستمداران آمریکایی-یونانی هم مدعی شدند که تصمیم رئیس جمهوری ترکیه برای تبدیدل ایاصوفیه به مسجد یک تهدید واقعی تلقی می شود.

«گاس بیلیراکیس» و «کریستوس مارافاتسوس» در این باره گفتند: ما باید این مسئله را خیلی جدی بگیریم چرا که رئیس جمهوری ترکیه قصد دارد موزه ایاصوفیه را تبدیل به مسجد کند و این یک تهدید جدی برای همه افرادی که می خواهند به این موزه دسترسی داشته باشند تلقی می شود.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه تا کنون چندین بار بر اینکه «ایاصوفیه» می تواند بار دیگر یک مسجد فعال باشد، تاکید کرده است.

پایان پیام/ 7
کد خبر 38447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =