متقاضیان بسته حمایت معیشتی چه مجوزهایی به دولت می‌دهند؟

کسانی که دارای خودرویی با قیمت بالاتر از ۲۵۰ میلیون تومان، واحد مسکونی با قیمت بالاتر از یک میلیارد و دویست میلیون تومان در تهران و ۹۰۰ میلیون تومان در شهرستان‌ها، حکم حقوقی بالاتر از ۵ میلیون تومان، دارا بودن بیش از یک شاغل در خانواده و ... هستند مشمول دریافت این بسته حمایتی نخواهند بود.

متقاضیان دریافت بسته معیشتی ، مجوز لازم برای سرکشی به تمامی حساب های بانکی خود را صادر می‌کنند . این گفته احمد میدری ، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی است.
 
  به گزارش تلکسیران، در حالی آخرین آمارها نشان می دهد که تا روز گذشته نزدیک به دو میلیون نفر درخواست خود برای دریافت بسته حمایتی دولت را ثبت کرده‌اند که توضیحات میدری نشان می دهد اصرار برای دریافت این بسته بدان معناست که مجوزهای لازم برای سرکشی به تمامی حساب‌های بانکی و سبد سهام و ... از سوی فرد متقاضی صادر می‌شود.
 
 دولت تا کنون این بسته حمایتی را برای ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار ایرانی واریز کرده است، این خانوارها جمعیتی نزدیک به ۶۰ میلیون ایرانی را در بر می گیرد اما آن چنان که مقامات دولتی می‌گویند کمترین بهره را از این اعتبار شهروندان تهرانی برده‌اند چرا که بر اساس آمار رسمی ۴۳ درصد تهرانی‌ها از این اعتبار بهره‌مند نشده‌اند و تمکن مالی آنها در حدی است که از نظر مقامات تصمیم گیر مشمول دریافت این اعتبار نیستند.
 
 ماجرای دریافت کمک نقدی از دولت حالا سابقه‌ای ۱۰ ساله دارد.از زمانی که پرداخت یارانه‌های نقدی با هدف حذف یارانه‌های پنهان در دستور کار دولت قرار گرفت، این دومین باری است که کمکی نقدی این بار نه تحت عنوان یارانه که با عنوان بسته حمایتی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. جمعیتی نزدیک به ۶۰ میلیون نفر در مرحله اول مشمول دریافت این اعتبار هستند، به این ترتیب ۲۴ میلیون ایرانی در این مرحله فاقد شرایط لازم برای برخورداری از این اعتبار تشخیص داده شده‌اند.
 
شاخص‌های حذف از فهرست دریافت‌کنندگان بسته حمایتی چیست؟

 
 هر چند شاخص‌های برخورداری یا عدم برخورداری از این بسته حمایتی پیش‌تر اعلام نشده است اما حالا احمد میدری ، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی این شاخص‌ها را اعلام کرده است.
 
 وی تاکید دارد کسانی که دارای خودرویی با قیمت بالاتر از ۲۵۰ میلیون تومان، واحد مسکونی با قیمت بالاتر از یک میلیارد و دویست میلیون تومان در تهران و ۹۰۰ میلیون تومان در شهرستان‌ها، حکم حقوقی بالاتر از ۵ میلیون تومان، دارا بودن بیش از یک شاغل در خانواده و ... هستند مشمول دریافت این بسته حمایتی نخواهند بود.
 
با توجه به توضیحات وی روشن می شود خانوارهایی که دارای یک خانه، یک واحد مسکونی و یک شخص شاغل ، در حداقل ممکن هستند، از این بسته حمایتی بهره‌ای نخواهند برد و یارانه پرداختی به آنها در همان محدوده ۶۰ لیتر بنزین یارانه ای در یک ماه است.کسانی که متقاضی دریافت این اعتبار هستند با شماره گیری *6369# می توانند درخواست خود را ثبت کنند . مبلغ در نظر گرفته شده برای خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزارتومان و خانوار پنج نفر و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است.  
 
با اعلام این شاخص‌ها روشن می‌شود درخواست چه کسانی برای برخورداری از بسته حمایتی مود تایید قرار می‌گیرد به این ترتیب دولت در وهله اول برای تشخیص موقعیت مالی افراد به شاخص‌های درجه اولی ورود کرده است که طبق قانون مجاز تشخیص داده است، این شاخص‌ها مسکن، خودرو، احکام حقوقی شاغلان و ... است. در صورتی که افراد مایل به برخورداری از این اعتبار باشند ، مجوز لازم برای بازبینی وضعیت حساب‌های بانکی و تمامی تراکنش‌های خود در تمامی بانک ها را به دولت خواهند دارد. بررسی وضعیت مالی افراد در بازار سهام نیز در همین قالب قرار دارد.
 
سقف درآمدی برای عدم برخورداری از این اعتبار نیز طبق محاسبات به این شرح است . خانوار یک نفره ۴۸ میلیون تومان در سال، خانوار دو نفره ۶۰ میلیون تومان در سال، خانوار سه نفره ۷۲ میلیون تومان در سال ، خانوار ۴ نفره ۸۴ میلیون تومان در سال و خانوار ۵ نفره ۹۶ میلیون تومان در سال .   
 

 
 چرا شمار شکایات بالاست؟
 
 در شرایطی که دولت بسیاری از ۲۴ میلیون نفر را واجد شرایط برخورداری از این اعتبار تشخیص نداده است، بسیاری معتقدند آمار ثبت درخواست ها در این محدوده زمانی بسیار بالا بوده است، رقمی نزدیک به دو میلیون نفر. این تعداد در روزهای آتی افزایش بیشتری نیز خواهد داشت. میدری اما در پاسخ به این سئوال که چرا تعداد افرادی که متقاضی این بسته حمایتی هستند و بدان احساس نیاز می‌کنند، تا این میزان بالاست، گفت: درکی که افراد جامعه از وضعیت مالی خود دارند با درکی که دولت و مسئولان دارند متفاوت است . طبق آمار کسانی که در پایان سال ۱۳۹۷ ، دارای درآمدی بیش از ۴ میلیون تومان در ماه هستند، در ۳۰ درصد بالایی جامعه قرار می گیرند پس می بینید در کل کشور شاخص های برخورداری با آنچه مردم حس می‌کنند متفاوت است .
 
 به گفته وی از ۲۳ میلیون خانواری که در ایران زندگی می کنند، ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار هیچ خودرویی در اختیار ندارند و ارزش خودروی ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار نیز کمتر از ۵۰ میلیون تومان است ، به این ترتیب ۱۸ میلیون خانوار ایرانی یا خودرو ندارند، یا ارزش خودروی آنها کمتر از ۵۰ میلیون تومان است . این آمار بدان معناست که دارا بودن یک خودروی معمولی نظیر پژو یا دنا، خانوار را در سی درصد بالای جامعه قرار می دهد.
 
 میدری در توضیح شرایط اقتصادی جامعه ایران تاکید دارد، ۳۰ درصد بالایی جامعه ایرانی وضعیت مالی اندکی بالاتر از متوسط دارند.
 
این ۶۰ میلیون نفر تا چه زمانی بسته معیشتی می‌گیرند ؟
 
این سئوالی است که این روزها بسیاری از دریافت کنندگان بسته حمایتی نیز مطرح می کنند. این اعتبار تا چه زمانی پرداخت می شود . کسانی که در مرحله اول واجد شرایط دریافت این اعتبار تشخیص داده شده اند، در حقیقت مجوز دسترسی دولت به شاخص‌های درجه دوم یعنی تراکنش‌های بانکی، حساب‌های بانکی و بازار سهام خود را صادر کرده‌اند و در صورتی که تمایلی به این موضوع ندارند، از ماه آینده می‌توانند انصراف خود را از دریافت این پول اعلام کنند. این نکته ای است که میدری و دیگر مسئولان وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی صراحتا اعلام کرده‌اند و در غیر این صورت تداوم کمکهای معیشتی دولت به این افراد ادامه خواهد یافت.ایران تنها کشوری است که به صورت عام یارانه نقدی به مردم پرداخت می کند. بررسی ها نشان می دهد یارانه هایی از این دست با هدف توانمندسازی در دوره های زمانی مشخص در دیگر کشورها به مردم تعلق می‌گیرد.
کد خبر 3435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =