افشاگری سی ان ان از تصمیم ترامپ درباره معترضان

ایرنا نوشت: شبکه خبری سی‌ان‌ان فاش کرد که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خواستار استقرار ۱۰ هزار نیروی ارتش در شهرهای مختلف این کشور برای سرکوب اعتراض ها بوده است.

سی‌ان‌ان بامداد یکشنبه به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا افزود که «مارک اسپر» وزیر دفاع و «مارک میلی» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا با این تصمیم ترامپ مخالفت کرده‌اند.

براساس این گزارش، اسپر با وجود مخالفت با نظر ترامپ، یکهزار و ۶۰۰ نیروی ارتش را به واشنگتن پایتخت آمریکا اعزام کرد اما ۵ هزار نیروی گارد ملی حاضر در آن منطقه نیازمند کمک این نیروها برای سرکوب ناآرامی‌ها نشدند.

یک مقام دیگر وزارت دفاع آمریکا به سی‌ان‌ان گفت که رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به شدت معتقد بوده شرایط کنونی در حدی که نیازمند اعزام نیروهای ارتش باشد، حاد نبوده است؛ این ارزیابی ممکن بود دستور احتمالی ترامپ در این زمینه را از لحاظ قانون با مشکل روبه رو  کند.

ترامپ هفته گذشته تهدید کرد که برای سرکوب اعتراضات ناشی از قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی که به دست یک پلیس سفیدپوست کشته شد، با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری خود نیروهای ارتش را به شهرهای آمریکا اعزام می‌کند.

این تهدید ترامپ با انتقادات گسترده‌ای روبه رو شد تا جایی که اسپر وزیر دفاع او نیز به آن واکنش نشان داده و گفت که نیازی به اعزام نیروهای ارتش نمی‌بیند. اسپر قصد داشت ۱۶۰۰ نیروی اعزام شده به واشنگتن را نیز به پایگاه‌های ارتش بازگرداند اما با تهدید به برکناری، از این اقدام منصرف شد

تهدید ترامپ به استفاده از ارتش برای سرکوب تظاهرات چنان ابعاد گسترده‌ای یافت که «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین آمریکا در اقدامی بی‌سابقه به انتقاد بسیار تند از ترامپ پرداخت و در بیانیه‌ای او را «تهدیدی علیه قانونی اساسی آمریکا» توصیف کرد.

متیس گفت: حدود ۵۰ سال پیش وقتی به ارتش پیوستم و سوگند خوردم که از قانون اساسی حمایت و حفاظت کنم، هرگز فکر نمی‌کردم به نظامیان دستور داده شود که حقوق قانونی شهروندان خود را نقض کنند.

وزیر دفاع پیشین ترامپ گفت که شهرهای آمریکا را نباید «میدان نبرد» دانست و افزود: دونالد ترامپ اولین رییس جمهوری در زندگی من است که برای متحد کردن مردم آمریکا تلاش نمی‌کند؛ حتی تظاهر به تلاش هم نمی‌کند. او در عوض سعی می‌کند میان ما اختلاف بیاندازد.

۸۹ مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا نیز در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نسبت به تهدید ترامپ در مورد استفاده از ارتش برای سرکوب اعتراض ها هشدار دادند. لئون پانه‌تا، چاک هیگل و اش کارتر وزرای دفاع پیشین آمریکا از جمله افرادی هستند که در این یادداشت مشارکت کرده‌اند.
در این یادداشت که بامداد شنبه منتشر شد، آمده است: ما به عنوان رهبران پیشین وزارت دفاع- در بخش‌های غیرنظامی و نظامی، اعم از جمهوری‌خواه، دموکرات و مستقل- همچون رییس جمهوری و همه اعضای ارتش سوگند یاد کردیم که از قانون اساسی آمریکا دفاع کنیم.  
مقام‌های پیشین دفاعی آمریکا اعلام کردند: ما درباره خیانت رییس جمهوری به سوگندش و تهدید او به استفاده از ارتش برای نقض حقوق شهروندان آمریکا هشدار می‌دهیم.
این یادداشت، اندکی پس از آن منتشر شد که ۲۸۰ دیپلمات و مقام نظامی ارشد سابق در نامه‌ای از تهدید ترامپ به استفاده از ارتش علیه معترضان اعتراض کرده و هشدار دادند.

310 310

کد خبر 32953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =