آخرین اخبار

پیش‌بینی قیمت دلار و ارز در سال ۹۹

در مطلب زیر با استفاده از نظر کارشناسان اقتصادی به بررسی قیمت دلار و ارز در سال ۹۹ پرداخته شده است.

به گزارش «انتخاب»، موضوع نرخ ارز در سال 99 همچون مولفه‌ایی که می‌تواند بر تعیین نرخ کالاها به ویژه کالاهای اساسی تاثیر بگذارد، دغدغه مردم و کارشناسان اقتصادی کشورمان است. در این میان، بحث بالا بردن نرخ ارز نیمایی، نگرانی‌هایی را میان ناظران اقتصادی بر انگیخته است؛ آن‌ها بر این باورند چنین اقدامی اگر از سوی بانک مرکزی اتفاق بیافتد به طور حتم شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی و به تبع آن افزایش تورم در کشور خواهیم بود. علاوه بر این، شهروندان ایرانی نیز با دقت و تامل بحث روند افزایش قیمت ارز را مورد توجه قرار می‌دهند. در این زمینه با نگاه به نظر کارشناسان اقتصادی می‌توان تحلیلی نسبتا واقع‌بینانه را از نرخ ارز در سال 99 ارائه کرد.  

افزایش قیمت ارز با نرخ تورم در سال 99 هم‌راستا خواهد بود

میثم رادپور، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: در میان مدت ما انتظار افزایش قیمت جدی در دلار را نداریم و به نظر می‌رسد بانک مرکزی کنترل وضعیت بازار را در دست گرفته است. وی ادامه می‌دهد: در حاضر کشور تورمی بالای ۲۰ درصد را در پیش دارد و نباید انتظار داشته باشیم که قیمت در بازار ارز ثابت بماند. رادپور با اشاره به پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال می‌گوید: من تصورم این است که افزایش قیمت دلار در محدوده نرخ تورم خواهد بود و این محتمل‌ترین سناریو برای ارز تا پایان سال است. برای سال ۹۹ مهمترین عامل موثر بر افزایش نرخ ارز را کسری بودجه دولت می‌دانم. برای سال ۹۹ جابه‌جایی جدی قیمت و جهش نرخ را برای دلار متصور نیستم.

نرخ ارز افزایشی و پیشرو اقتصاد ایران خواهد بود

مرتضی ایمانی‌راد، اقتصاددان و کارشناس بازارهای مالی در گفتگویی با "تجارت فردا" در ارتباط با نرخ ارز در سال 99 بر این باور است که مهم‌ترین فاکتور در سال ۹۹ که نرخ ارز را بشدت تحت تاثیر قرار خواهد داد ارتباط ایران با آمریکا و در نتیجه با منطقه خاورمیانه است. ما مشکل صادرات نفت خام را به بازارهای جهانی داریم، با توجه به قرار گرفتن در لیست سیاه FATF دریافتی حاصل از صادرات نفت و صادرات غیرنفتی مشکل‌تر خواهد شد.  موتورهای محرک افزایش نرخ ارز در سال ۹۹، اول افزایش نقدینگی و کسری بودجه دولت به میزان بسیار زیاد، دوم کاهش صادرات و فشار واردات منابع ارزی کشور و سوم افزایش تقاضا برای خروج سرمایه از کشور است. ولی از طرف دیگر بالا رفتن نرخ ارز به دلیل ملاحظات، کشش‌پذیری قیمتی تقاضای واقعی را پایین خواهد آورد و اجازه نمی‌دهد که قیمت دلار در رقم بسیار بالایی قرار بگیرد.

او همچنین بر این باور است که نرخ ارز در بازار ایران در سال ۹۹ در حال افزایش خواهد بود و چنین افزایش فرصت قابل توجهی را بر اقتصادی را فراهم خواهد کرد. در واقع، قیمت ارز و بازار ارز همچنان پیشرو در اقتصاد ایران خواهد بود. بنابراین تغییرات قیمتی بخش بورس، مستغلات، خودرو گروه‌های کالایی، اوراق بدهی و طلا را می‌توان با کمک قیمت ارز و پیش‌بینی قیمت ارز در داخل کشور برآورد کرد. اگر قیمت دلار بالاتر از ۱۵ هزار تومان قرار بگیرد، قیمت ارز نقش راهبر را در اقتصاد ایران بازی می‌کند، در این شرایط سایر قیمت‌ها به میزان قابل‌توجهی از تغییرات نرخ ارز تبعیت می کنند.

حداقل نرخ از دلار 13500 تومانی خواهد بود

در سطحی دیگر، محمد نوربخش، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با خبرنگار نبض بورس اظهار کرد: با محاسبات انجام شده عرضه و تقاضای ارز در سال ۱۳۹۹، با تقاضای ارز همراه خواهد بود که این خود عاملی برای افزایش نرخ ارز و حرکت آن به سمت ارزش واقعی خواهد بود. وی با اشاره به اینکه فرض تداوم تحریم ها، ارزش واقعی دلار بر اساس سال پایه ۱۳۸۱ به دو روش برآورد شده،اظهار کرد: یک روش تعیین ارزش واقعی دلار بر اساس نرخ تورم رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی بوده و  دیگری با استفاده از تورمی که انتظار می‌رفت با رشد حجم نقدینگی و رشد اقتصادی ایجاد شود. نوربخش تاکید کرد: با استفاده از تئوری مقداری پول با استفاده از نرخ تورم رسمی که توسط بانک مرکزی گزارش شده ارزش واقعی دلار آمریکا در سال ۱۳۹۹ حوالی ۱۳۵۰۰ تومان برآورد می‌شود و با استفاده از روش دوم ارزش واقعی دلار آمریکا در سال ۱۳۹۹ حوالی ۲۹۵۰۰ تومان برآورد می شود.

در این میان، آنچه مغفول نباید بماند، تاثیر تحولات سیاسی در قیمت دلار و ارز است. در این راستا، در صورتیکه جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در ۱۳ آبان سال ۹۹، دونالد ترامپ را شکست دهد، قطعا قیمت دلار و ارز در ایران به شدت ریزش خواهد کرد، چراکه احتمال تنش زدایی میان تهران - واشنگتن و همچنین بازگشت امریکا به برجام افزایش می‌یابد.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 32640

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =