آخرین اخبار

مسکو و ریاض، برای مقابله نفتی جدید آماده می‌شوند / بازار نفت در انتظار یک شوک جدید؟

تحلیلگران بر این عقیده اند که روسیه در اغلب اوقات استراتژی انتظار را در پیش می‌گیرد و سعی دارد دیگر طرف‌ها فعلا از موضع آن آگاه نشوند، البته در آخرین لحظات، با پیشنهادهای شرکای خود همراه می‌شود.

روسیا الیوم نوشت: اوغا سولوفیا در روزنامه روسی نیزاویسیمایا گازتا، تحت عنوان «مسکو و ریاض، برای مقابله نفتی جدید آماده می‌شوند» در مقاله‌ای به توانایی عربستان، برخلاف روسیه، برای دادن پاسخ مثبت به شروط اوپک پلاس برای دو سال آینده پرداخت. اما دلیل این مساله چیست؟ طرف‌های توافق اپک پلاس شروع به کاهش تولید نفت کردند، در حالی که این انتخاب را داشتند تا شروط فعلی را تمدید یا تشدید کنند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است:، اما با اینکه این توافق دو سال به طول انجامید، واضح است که طرف‌های توافق، در مورد آینده آن اختلاف نظر دارند. در این میان، با وجود نزدیکی زمان نشست ژوئن، موضع روسیه هنوز مشخص نیست؛ و تحلیلگران بر این عقیده اند که روسیه در اغلب اوقات استراتژی انتظار را در پیش می‌گیرد و سعی دارد دیگر طرف‌ها فعلا از موضع آن آگاه نشوند، البته در آخرین لحظات، با پیشنهادهای شرکای خود همراه می‌شود.

به عقیده تحلیلگران روزنامه "نیزاویسیمایا گازتا"، عربستان سعودی بر تمدید محدودیت‌های تولید تا سال ۲۰۲۰ اصرار خواهد ورزید. در همین رابطه، انتوان بوکاتوویتش، در گفتگو با این روزنامه روسی می‌گوید: «با توجه به ویژگی‌های تکنولوژیکی تولید نفت در عربستان سعودی و تراکم کمیت‌های زیادی از نفت خام در ایستگاه‌های صادرات نفت و فراهم بودن امکان پاسخ دادن به نیاز و تقاضای کشورهای خارجی برای نفت، حفظ سطوح پایین تولید نفت برای سعودی‌ها آسانتر خواهد بود، اما برای روسیه، تمدید کاهش تولید در سطوح گسترده، تا مقدار ۲.۵ میلیون بشکه، تا پایان سال، واقعا دشوار است، چرا که به کلی پایه درامدهای نفتی خود را از دست می‌دهد».

بوکاتوویتش، بر این عقیده است که تصمیم در مورد این معامله، در هر حال، یک رنگ سیاسی قوی به خود می‌گیرد، بنابراین، فشار بر روسیه از سوی عربستان سعودی و ایالات متحده، برای تمدید توافق کاهش تولید در اینده نزدیک، بیشتر و بیشترمی شود. ازاین رو، واقعا برای روسیه سخت است که در برابر این فشار مقاومت کند؛ و احتمالا مخالفت روسیه با همکاری بیشتر با اپک پلاس، منجر به ظهور موج‌های جدیدی از نوسان در بازار نفت می‌شود، به اضافه اینکه قیمت‌های نفت بار دیگر کاهش می‌یابد.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 32130

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =