آخرین اخبار

پنج رمان نه چندان بلند که در اوقات فراغت می توان از خواندن آن‌ها لذت برد

درست است که ذات رمان به طولانی بودن آن است؛ اما حتما همه رمان‌ها خیلی طولانی نیستند؛ بنابراین اگر دیدن حجم زیاد کتاب باعث منصرف شدنتان می‌شود یا به هر دلیلی دوست دارید کتاب‌هایی با داستان‌های جذاب؛ اما نه خیلی طولانی را بخوانید، این فهرست به کمک شما خواهد آمد. در این مقاله شما را با پنج رمان نه چندان بلند آشنا می‌کنیم که خواندنشان در اوقات فراغت به شدت توصیه می‌شود.

1. شازده کوچولو

هواپیمای یک خلبان در یک صحرای برهوت خراب شده است که ناگهان چشمش به پسر بچه‌ای می‌افتد با موهای طلایی به رنگ گندمزار؛ از آن موجودات عجیبی که به محض دیدنشان حس می‌کنی با یک پدیده ماورایی رو به رو هستی. پسر بچه چنین موجودی است، کم حرف با حرف‌هایی که خلبان باید مثل تکه‌های پازل کنار هم بگذاردشان تا بتواند از راز این پسر بچه که او را شازده کوچولو می‌خواند سر در بیاورد. خلبان کم کم متوجه می‌شود شازده کوچولو سفری دراز را از اخترکی در آسمان‌ها به زمین طی کرده و حالا که به زمین رسیده است به شدت دلتنگ گلی است که خودش از آن توی اخترکش مراقبت کرده است و حالا تنها مانده است. این تنها بخشی از روایت داستان عاشقانه شازده کوچولو نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری است؛ یکی از چند رمان با مضمون عشق که توسط نویسندگان مرد نوشته شده است و بسیار موفق عمل کرده است که در این مطلب می توانید لیست آن‌ها را مشاهده کنید. داستان شازده کوچولو یک روایت عارفانه است پر از درس‌های بزرگ زندگی که تا آخر عمر می‌تواند در ذهن‌تان باقی بماند. این کتاب حجم کمی دارد و بسیار خوش‌خوان است.

2. بیگانه

داستان با جمله «امروز مامان مرد» شروع می‌شود و خواننده ناخودآگاه منتظر عزاداری مورسو است؛ مرد جوانی که مادرش را از دست داده و داستان مشهور «بیگانه» آلبر کامو درباره او نوشته شده است. مورسو اما عزاداری نمی‌کند، تمام صحنه‌های مربوط به دیدن جنازه مادر و کفن و دفن او با بی تفاوتی وحشتناک مورسو همراه است؛ طوری که طی همان چند صفحه اول متوجه خواهید شد با یک موجود عادی رو به رو نیستید؛ با کسی رو به رو هستید که یا در حال پنهان کردن احساساتش است یا اصلا احساسات انسانی ندارد و همین مسئله و غیر طبیعی بودن این شخصیت نگاه شما را به صفحات دیگر خواهد کشاند.

بیگانه روایت مورسو است و داستان به نرمی جلو می‌رود و خواننده را به این شخصیت آشنا می‌کند؛ اما ضربه اصلی داستان از یک روز گرم تابستانی و ساحلی که مورسو در آن است محکم وارد می‌شود و ناگهان روند داستان را عوض می‌کند. بیگانه بدون شک یکی از شاهکارهای ادبیات است و آلبر کامو آن را به زیبایی تمام خلق کرده است. این کتاب بسیار کم حجم است و نثری روان دارد. نشر ماهی کتاب را با ترجمه عالی خشایار دیهیمی در قطع جیبی هم منتشر کرده است.

3. پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا یکی از بهترین آثار ادبی تاریخ ادبیات است که در آن ارنست همینگوی توانست فراز و فرود یک پیرمرد ماهیگیر را به خوبی نشان دهد و احساسات انسانی خواننده را به چالش بکشد. داستان، روایت پیرمرد ماهیگیری است که روزگاری برای خودش صیاد قوی و چیره دستی بوده و حالا که به سنین پیری رسیده است، تصمیم می‌گیرد دل به دریا بزند و بزرگترین ماهی عمرش را صید کند، صیدی که برای او واقعیت‌های بزرگی را به دنبال خواهد داشت.

توصیف ساده و قلم شیوای همینگوی این اثر را به غمنامه‌ای پر از درس‌های بزرگ زندگی تبدیل کرده است که اگرچه پایان شادی ندارد؛ اما ذهن خواننده را تا مدت‌ها درگیر خودش خواهد کرد. این کتاب همچنین تنها کمی بلندتر از یک داستان کوتاه است و خیلی زود تمام می‌شود. بنابراین اگر دنبال کتابی برای مطالعه در فرصت کوتاه هستید، پیرمرد و دریا را از دست ندهید.

4. مزرعه حیوانات

دنبال کتاب خوبی می‌گردید که دیدتان را باز کند، خوش‌خوان باشد و زود هم بتوانید تمامش کنید؟ خرید کتاب قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) را از دست ندهید. مزرعه حیوانات را جورج اورول نوشته است؛ داستانی درباره حیواناتی که تصمیم می‌گیرند به جای اینکه خدماتشان را مفت و مجانی در اختیار آدمیزاد بگذارند، آدمیزاد را فراری دهند و تمام سود محصولاتشان را بین خودشان به صورت عادلانه و مساوی تقسیم کنند. به همین دلیل خوک‌ها که نسبت به بقیه باهوش‌تر هستند مدیریت را در دست می‌گیرند و سرانجام می‌توانند صاحب مزرعه‌شان آقای جونز را فراری دهند. آن‌ها هفت فرمان وضع می‌کنند که حیوانات از آن به بعد باید تابع آن‌ها باشند؛ اما به مرور تخلفاتی از این فرمان‎‌ها صورت می‌گیرد و حیوانات متوجه می‌شوند قوانین دچار تغییراتی می‌شوند که برایشان عجیب است. مزرعه حیوانات یک کتاب بسیار کم حجم و شیرین است که خواننده را به دنبال خودش خواهد کشاند.

5. ناتور دشت

جی.دی. سلینجر با نوشتن کتاب ناتور دشت شخصیتی خلق کرد که فراموش کردنش اصلا کار آسانی نیست؛ یک نوجوان هفده ساله به اسم هولدن کالفیلد که شبیه هیچ کس نیست. هولدن در حال گذار به بزرگسالی است؛ خیلی علاقه‌ای به حرف زدن از گذشته‌ و خانواده‌اش ندارد؛ فقط می‌دانیم که یک خواهر کوچک دوست داشتنی به اسم فیبی دارد که عاشق اوست و می‌دانیم که هولدن از دنیای آدم بزرگ‌ها گریزان و متنفر است.

ممکن است بپرسید ناتور دشت به چه معنایی است؟ این عبارت شغلی است که هولدن به آن علاقه دارد؛ او در جایی از کتاب می‌گوید دوست دارد در یک دشت پر از بچه باشد و از آن‌ها مراقبت کند؛ لبه پرتگاه بایستد و نگذارد هیچ کدام از بچه‌ها سقوط کنند؛ او دوست دارد ناتور دشت باشد.

توصیه می‌کنیم این شاهکار ادبی را که یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌های دنیاست، با ترجمه محمد نجفی بخوانید. وفاداری او به متن اصلی و خلق لحن خاص هولدن کالفیلد مثال زدنی است.

کد خبر 31860

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =