آخرین اخبار

۱۰ نکته‌ای که هرگز نباید در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

به اشتراک گذاری برخی اطلاعات شخصی در فضای مجازی ممکن است دردسرساز شود و مشکلات متعددی برای فرد ایجاد کند.

  فضای مجازی، همین ویترین خوش رنگ و لعابی که چند سالی است دل همه را برده، این روزها کم کم دارد به دغدغه بزرگی برای جوامع مختلف تبدیل می‌شود و گاهاً، مخدری اعتیادآور برای گروه سنی نوجوان و جوان است، تا با دنبال کردن اَمیال خود در این فضای کاذب، تا حدی بتوانند خواسته‌هایشان را برآورده کنند. به دنبال فالو کردن برخی از چهره‌ها به اصطلاح شاخ‌های مجازی، با یک دنیای جدیدی که هیچ غم و سختی در آن وجود ندارد، مواجه می‌شویم، دنیایی اگه صدای آواز آن از پشت صفحات سلبریتی‌ها خوش است و به حتم پشت پرده جذابی نخواهد داشت.

هیچ چیز پنهانی در صفحات مجازی وجود ندارد

ذات شبکه‌های اجتماعی بر بستر تفریح، سرگرمی و گاهی اطلاع رسانی است، به نحوی که کابران فضای مجازی در پی دیده شدن هر نوع از فعالیت خودشان را در فضایی چندین میلیارد نفری با دیگران به اشتراک می‌گذارند، فضایی اگرچه می‌توان دسترسی بقیه افراد را محدود کرد، اما چون سرور، سروری جهانی است، به حتم نظارت و چشم‌های بیشتری فعالیت‌های ما را رصد می‌کند.

از همان ابتدا که وارد یکی از این شبکه‌های اجتماعی شوید، از شما چند گزینه را می‌خواهد که به او دسترسی بدهید، که یکی از آن‌ها موقعیت جغرافیایی، لیست مخاطبان و دسترسی به فایل تصاویر شماست، البته باید توجه داشت در غیر این صورت هم باز شما با هر پُست و تصویری که در استوری خود منتشر می‌کنید، به راحتی فضای دسترسی دیگران به خودتان را آزاد می‌گذارید و این امکان را به مابقی افراد می‌دهید که شما را در هر نقطه‌ای که هستید، پیدا کنند.

این روزها ما بسیاری از جزئیات زندگی خود را به صورت آنلاین در اختیار دیگران می‌گذاریم، اطلاعاتی در مورد خود و دیگران است و هرگز نباید به صورت آنلاین و در شبکه های اجتماعی منتشر کرد، ما ۱۰ مورد از مهمترین آنها را برایتان در این گزارش بیان کرده‌ایم:

۱۰ نکته‌ای که هرگز نباید در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

تاریخ تولد کاملتان

همه دوست دارند، در روز تولدشان تایم لاین فیس بوک، توئیتر و اینستاگرامشان پر از تبریک تولد باشد، اما باید در نظر داشت که پست کردن تاریخ کامل تولدتان روی پروفایل یکی از کلیدی ترین اطلاعاتی است که در اختیار کلاهبرداران و سارقان هویت قرار می دهید، تا بتوانند به راحتی خود را به عنوان شما جا بزنند و حساب های کاربری با نام شما ایجاد کنند.

موقعیت فعلی خود (لوکیشن)

بسیاری از مردم نمی دانند که وقتی به روز رسانی وضعیت خود را پست می کنند یا چیزی را توئیت می‌کنند، در واقع محل فعلی خود را نیز آشکار کرده اند. بروز دادن محل فعلی خود می تواند خطرناک باشد چون باعث می شود دزدها متوجه شوند که در این موقع شما خانه نیستید. تنظیمات حریم خصوصی تان می تواند باعث شود با یک توئیت ساده چراغ سبز را به دزد ها نشان دهید تا خانه تان را سرقت کنند.

آدرس منزلتان

هیچ وقت نمی توان فهمید چه کسانی پروفایلمان را نگاه می کنند. هرگز آدرس جایی که زندگی می کنید را به اشتراک نگذارید چون کار را برای آدم بدها آسان می کنید. مجرمان چه کاری می توانند با آدرس شما بکنند؟ کافیست یک بار امتحان کنید!

شماره تلفن اصلی خود

با اینکه می خواهید دوستانتان قادر به ارتباط با شما باشند، اما اگر شماره تلفن اصلی تان به دست فرد ناشناس بیفند، آن موقعه کاری جبران ناپذیر رخ می‌دهد، پس این کار را نیز هرگز انجام ندهید چون هر اتفاقی در فضای مجازی ممکن است.

وضعیت رابطه تان

می خواهید چراغ سبز دیگری به سوءاستفاده گران اینترنتی بدهید؟ پس وضعیت رابطه خود را که معمولا در شبکه های اجتماعی با نام Relationship Status می بینید مشخص کنید. بهترین کار این است که این بخش را با گزینه ی It’s Complicated پر کنید.

اشتراک عکس با جئوتگ

بهترین راه برای اینکه موقعیت فعلی خود را در اختیار عموم قرار دهید این است که عکستان جئوتگ داشته باشد. گوشی همراهتان ممکن است بدون اینکه بدانید برای تمام عکس ها جئوتگ بگذارد. پس جئوتگ ها آنقدرها هم که فکر می کردیم باحال نیستند و بهتر است از روی عکس ها حذفشان کنیم.

برنامه تعطیلات

هیچ وقت برنامه سفر و تعطیلات خودتان را با دیگران به اشتراک نگذارید، شاید دزد خانه‌تان پشت در باشد. حتی به اشتراک گذاشتن عکس های مسافرتی که رفتید، در حالی که هنوز در مسافرت هستید هم خطرناک است. بهتر است صبر کنید تا به خانه برسید و سپس این عکس ها را با دوستان به اشتراک بگذارید.

موارد خجالت آوری که دوست ندارید با خانواده یا رئیس خود به اشتراک بگذارید

قبل از اینکه هر چیزی را به صورت آنلاین به اشتراک قرار دهید، ابتدا خوب فکر کنید، اشکالی ندارد این را خانواده یا رئیسم ببیند؟ اگر حس می کنید مشکل ساز است اصلا این کار را نکنید. حتی اگر پستی گذاشتید و سپس آن را پاک کردید به معنای این نیست که کسی از آن اِسکرین شات نگرفته باشد.

اطلاعات درباره شغل فعلی و پروژه های مربوط به آن

بیان کردن مسائل کاری جایی در شبکه‌های اجتماعی ندارد و اصلا فضای درستی برای بیان ایده‌های اصلی و کاری نیست، حتی کوچکترین صحبت درباره اینکه از فلان مسئله پیش آمده در پروژه خوشحال یا ناراحت هستید هم می‌تواند بر فعالیت‌های شما در اداره یا کمپانی تاثیر گذار باشد.

عکس هایتان را با اسم تگ نکنید

این موضوع بسیار حساسی است. ما همه می خواهیم از خودمان و خانواده‌مان محافظت کنیم، حتی ممکن است برای مراقبت از آنها حاضر باشیم جان خود را نیز به خطر بیاندازیم. اما بسیاری از عکس های مادر اختیار دنیاست و مشکل اینجاست که هیچ وقت نمی توان مطمئن بود که فقط دوستانمان این عکس ها را می بینند. اگر گوشی دوستانمان را دزدیدند و یا آنها از جایی وارد حساب شبکه اجتماعی خود شدند و فراموش کردند از آن خارج شوند چه؟ اصلا نمی توانید روی تنظیماتی که پست ها را فقط به دوستان نشان می دهد حساب کنید.

اگر باید عکسی از فرزند خود آپلود کنید حتما تمام اطلاعات جئوتگ آن را حذف کنید، و از به کار بردن اسم واقعی او در تگ عکس یا توضیحات آن خودداری کنید.

دوستان واقعی شما نام فرزندتان را می دانند پس لازم به گفتنش نیست. اگر تا به حال این کار را می کردید دیگر دست نگه دارید، پاک کردن اشتباهات گذشته کار یک روز نیست پس سعی کنی به مرور تگ ها را پیدا و پاک کنید.

 

روح‌الله مومن نسب، استاد دانشگاه و کارشناس فضای مجازی، در گفتگو با خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص حفظ حریم شخصی در فضای مجازی و راهکارهای ایجاد امنیت بیان کرد: ما معمولا وقتی به سفر می‌رویم، چراغی را در خانه روشن می‌گذاریم، منتها امروزه برخی از افراد از لحظه آغاز سفر تا زمانی که برگردند در صفحات اجتماعی به دیگران اطلاع می‌دهند و به طبع به کسی دزد است گِرا می‌دهند، تا بیاید و خانه آن‌ها را خالی کنند. برخی از کاربران این را نمی‌دانند که با یک تکنیک ساده می‌شود موقعیت جغرافیایی ارسال کننده پیام را بدست آورد و به طور کامل احراز هویت انجام می‌شود. یکی از چیزهایی که هرگز نباید به اشتراک بگذاریم، برنامه سفر و برنامه روزمره است.

وی ادامه داد: موقعیت مکانی، برخی‌ها این اطلاع را ندارند که باید هنگام عکاسی با گوشی قسمت موقعیت مکانی را در برنامه دوربین خاموش کنند، تا موقعیت مکانی، جایی که عکس گرفتید در جزئیات عکس ذخیره نشود. البته باید توجه داشت که موقعیت مکانی هر فردی فقط وابسته به ارسال پیام و تصویر نیست، بلکه موقعیت مکانی هر فرد از طریق IP و دیتای اینترنت هم می‌شود، بدست آورد. پیشنهاد جدی این است که از نرم افزارهایی که نمی‌شناسید و آگاهی ندارید، آن را نصب نکنید. 

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه اطلاعات تشخیص هویتی است که نباید نام کامل و عکس واقعی خود را به اشتراک گذاشت، گفت: چراکه وسیله سوء استفاده دیگران را فراهم خواهیم کرد. برخی‌ها هم در این فضا از دیگر کاربران مشاوره می‌گیرند و متاسفانه این مسائل باعث سوءاستفاده می‌شود و گاها زندگی یک خانواده را برهم می‌زند. در برخی از اوقات مدارک و شواهدی در فضای مجازی از ما ثبت می‌شود که در اصطلاح به آن رپای مجازی می‌گویند، باید دقت داشته باشیم هر چه در فضای مجازی بیان می‌شود، ثبت خواهد شد و می‌شود روزی علیه شما استفاده شود. مشاوره در فضای مجازی معنای دیگری پیدا کرده است و همه به نوعی متخصص مشاوره هستند. نباید در فضای مجازی به پزشک‌نماها و مشاوران اعتماد کرد. این اتفاقات در نرم‌افزارهایی چون تلگرام، وات ساپ و اینستاگرام فراگیر است. 

مومن نسب افزود: همچنین یکی از عنوان‌هایی که نباید در فضای مجازی منتشر شود، خریدهایی است که انجام می‌دهیم، مثل طلا، ماشین، خانه و ...؛ چراکه همین خریدها طعمه خوبی برای کلاهبرداری‌هاست. ما باید حواسمان باشد، سرورهای اصلی شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام و ... وابسته به جهانی دیگر است و طبق قانون‌های کشورمان عمل نمی‌کنند، برای همین ابزار سوء استفاده از کاربر ایرانی به راحتی فراهم است. 

کارشناس حوزه فضای مجازی در پایان یادآور شد: برخی از نرم افزارهایی مانند اینستاگرام که جلوه گری را ترویج می‌کند، خود این بستر شما را ترویج و تشویق می‌کند، حتی برخی از چهره‌های سیاسی ما هم درگیر این فضای مجازی شدند و در صفحات خود عکس و فیلم‌های مختلفی را منتشر می‌کنند. حتی اگر به دروغ هم باشد، باز می‌توانند هم فالوور جذب کنند و از اینستاگرام امتیاز بگیرند. چراکه اینستاگرام به تعداد تولیدات هر کاربر امتیاز می‌دهد. 

 

اینستاگرام سرزمینی ناشناخته از گونه‌های مختلف مجازیست

شبکه‌های اجتماعی را به نوعی می‌توان آبادی تماشا تلقی کرد، درست مانند فضایی که بعد از مدت‌ها وارد آن می‌شویم و با اتفاقات عجیب، هیجان انگیز، دلهره‌آور، جذاب و .... روبرو می‌شویم. درواقع ذات فضای مجازی بالاخص اینستاگرام و تلگرام سرزمین دیده شدن و رسیدن به شاخ های مجازیست، جایی که روز اول که آمد صفحه ای ناآشنا بود، زمانی مردم کنار هم می‌نشستند و از روی دست هم تقلید می‌کردند. آن اوایل اینستاگرام هم مانند فیس بوک خیلی گمنام نبود، البته تمامی آن کسانی که با فیس بوک و توئیتر آشنایی داشتند با اینستاگرام به راحتی کنار آمدند و وارد فضای اینستاگرام شدند.

هرچه جلو آمدیم، صفحات فیک و واقعی اینستاگرام روز به روز بیشتر شدند و بدون اینکه خود مردم احساس کنند، سبک زندگی آن‌ها تغییر دارد و حالا اگر ده‌ها مرد آهنی هم مقابل آن بایستند، کاری کارساز نخواهد بود.

روی صحبت گزارش ما، با شما دوستانی است که حرف دلتان زیاد است، با شمایی که سفرهای دور دنیایتان گوش فلک را کَر کرده، باید حواستان باشد برای اینکه نظم ذهنتان را برقرار کنید، نیازی نیست که نظم دنیای مجاز را بهم بزنید. این سی و چند سال زندگی اگر قرار باشد بر همین دنیای مجاز پابند باشد، هیچ کس نمی‌تواند من کاربر فضای مجازی را به سمتی دیگر پَرت کند و از گارانتی دنیای واقعی خارجم کند.

انتهای پیام/

کد خبر 30041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =