آخرین اخبار

دانشمندان وجود دو سیاره جدید را تایید کردند

شواهد جدید نشان می‌دهد که اولین عکس‌هایی که تولد یک جفت سیاره در مدار ستاره PDS ۷۰ را نشان می‌دهند، معتبر هستند.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، گروهی از اخترشناسان با استفاده از یک سنسور موجی مادون قرمز جدید، در رصدخانه‌ای در هاوایی از روش جدیدی برای گرفتن عکس از سیاره‌های جدید یا سیاره‌های اولیه استفاده کرده و از طریق آن وجود دو سیاره جدید را تایید کردند.

PDS ۷۰ اولین سیستم چند سیاره‌ای شناخته شده است که در آن اخترشناسان می‌توانند شکل‌گیری سیارات را مشاهده کنند. اولین تصویر مستقیم از این سیارات، PDS۷۰b، در سال ۲۰۱۸ گرفته شده و به دنبال آن تصاویر چندگانه‌ای در طول موج‌های مختلف از جفت این سیاره، PDS ۷۰c، در سال ۲۰۱۹ گرفته شد. هر دوی این سیارات شبه مشتری توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه اروپای جنوبی کشف شدند.

جیسون وانک نویسنده اصلی این تحقیق گفت: «هنگامی که برای اولین بار از این دو سیاره تصویربرداری انجام گرفت، سردرگمی‌هایی ایجاد شد. جنین‌های سیاره از صفحه‌ای از گردوغبار و گاز اطراف یک ستاره تازه متولد شده، تشکیل می‌شوند. این مواد اطراف ستاره‌ای، در سیاره جدید با هم یکی شده و صفحه دودی می‌سازند که باعث می‌شود تفاوت دیسک گازی با گردوغبار یک سیاره در حال توسعه کم شده و تصویربرداری دشوار شود.»

برای کمک به شفاف‌سازی، وانگ و گروهش روشی را برای جدا کردن سیگنال‌های تصویر از دیسک حاشیه‌ای و سیاره‌های جدید ایجاد کردند.

وانگ گفت: «ما می‌دانیم شکل دیسک باید یک حلقه متقارن در اطراف ستاره باشد در حالی که یک سیاره باید یک نقطه از تصویر باشد؛ بنابراین حتی اگر به نظر برسد یک سیاره در بالای دیسک قرار دارد، که این موضوع در مورد PDS ۷۰c دیده شده، بر اساس دانش ما از اینکه چگونه دیسک در کل تصویر به نظر می‌رسد، می‌توانیم استنباط کنیم که دیسک در مکان سیاره جدید چگونه باید روشن باشد و سیگنال‌های دیسک را از بین ببرد. تمام آنچه باقی می‌ماند انتشارات سیاره‌ای است.»

این گروه تصاویر PDS ۷۰ را با دوربین‌های مادون قرمز نزدیک منتشر کردند. سیلوین ساتر، مهندس نرم¬افزار رصدخانه کک ویکی از اعضای اصلی گروه گفت: «فناوری جدید شناساگر مادون قرمز استفاده شده در سنسور موجی، به طور چشمگیری توانایی مطالعه سیارات خارجی را بهبود بخشیده؛ بخصوص درباره آن‌هایی که اطراف ستاره‌های با جرم پایین، جایی که سیارات بطول فعال شکل می-گیرند، هستند»
این پروژه از سنسور ابتکاری مادون قرمز بهره می‌برد که تحریفات در نور، ناشی از جو زمین را اندازه‌گیری می‌کند. پیتر کورچینسکی، مدیر برنامه در بنیاد ملی علوم، که بودجه این پروژه را تأمین می‌کند، می‌گوید: «فناوری جدید این امکان را می‌دهد که تحقیقاتی که قبل از آن هرگز امکان پذیر نبود، انجام گیرند.»
کد خبر 29527

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =