٦ ورزش و فعالیت فوق‌العاده برای تقویت عملکرد قلب

کارشناسان توصیه می کنند که روزانه ۳۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید.

 تقویت عملکرد قلب در خون رسانی به اندام ها، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که با راهکارهای ساده می-توانید برای حفظ سلامت خود انجام دهید. ورزش و هر گونه فعالیت بدنی، ارزشمندترین روش برای داشتن قلبی سالم است.

٦ ورزش و فعالیت فوق‌العاده برای تقویت عملکرد قلب

شخصی که ورزش نمی کند، ٢ برابر بیشتر از کسی که فعالیت جسمی دارد، در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارد. اگر سابقه بیماری های قلبی و عروقی در شما یا در خانواده تان وجود دارد و یا فقط نگران سلامت این عضو مهم بدن خود هستید، باید روزانه زمان مشخصی را به ورزش کردن اختصاص دهید. کارشناسان توصیه می کنند که روزانه ۳۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید.

اما سوال این است که چه نوع ورزشی کارایی قلب را تقویت کرده و سبب حفظ سلامتی بیشتر ما می شود؟

۱. پیاده روی

بله، شاید ابتدا خیلی آسان به نظر برسد، اما پیاده روی به ویژه با سرعت زیاد عالی‌ترین روش برای تقویت قلب است. قدم زدن سریع باعث می شود ضربان قلب شما بالا برود و همچنین بر روی حرکت مفاصل تاثیر به سزایی می گذارد. می شود گفت که پیاده روی جز معدود ورزش هایی است که می توان در هر مکانی و در هر زمانی آن را انجام داد و احساس خوبی بدست آورد. تمام آنچه این ورزش می خواهد، اراده و یک جفت کفش مخصوص پیاده روی است. برای افزایش جذابیت قدم زدن، می توانید در حین آن، به یک موسیقی یا سخنرانی انگیزشی نیز گوش فرا دهید.

پس فرقی نمی‌کند که در حال برگشتن به خانه و یا رفتن به یک قرار کاری هستید، کمی سرعت به راه رفتن معمولی خود اضافه کنید تا به سلامتی خود کمک کرده باشید.

۲. وزنه برداری

ساختن عضلاتی محکم، به تقویت قلب کمک شایانی می کند. تمرین وزنه برداری در ساختن توده عضلانی و سوزاندن چربی اضافی بدن موثر است. این ورزش برای حفظ سلامت استخوان‌ها نیز فوایدی دارد.

۳. شنا کردن

شنا فقط برای ظهرهای داغ تابستان نیست، بلکه می توانید در همه طول سال از این ورزش هیجان انگیز، لذت ببرید. ایروبیک در آب و یا شنا کردن ساده می تواند علاوه بر حفظ سلامت جسمی، به تقویت عملکرد قلب هم کمک کند.

۴. یوگا

یوگا بهترین ورزش برای سلامت بدن است. انجام یوگا همچنین تقویت عضلات را در پی دارد. شاید باور نکردنی باشد، اما این ورزش که بسیار ظاهر آرامی دارد و ساده به نظر می رسد، سبب افزایش ضربان قلب می-شود و حتی فشار خون را پایین می آورد.

۵. سیستم تمرینی اینتروال

٦ ورزش و فعالیت فوق‌العاده برای تقویت عملکرد قلب

تمرینات اینتروال یا متناوب، نوعی از تمرینات هستند که از نظر زمانی طولانی مدت و از نظر شدت فعالیت سطح بالائی دارند. آنچه شاخص این نوع تمرین است زمان‌های کوتاه استراحت در بین ست‌های تمرینی شدید و تکرار پیوسته‌ی این زنجیره است.

این نوع ورزش یک تمرین عالی برای دریافت یک حرکت بدنی کامل در یک زمان کوتاه است. به عنوان مثال، می توانید با ٢ دقیقه دویدن و سپس ٣ دقیقه پیاده روی و دوباره با تکرار این چرخه، افزایش و کاهش ضربان قلب را کنترل کنید. این ورزش به سوزاندن کالری و بهبود عملکرد رگ های خونی شما کمک فراوانی می کند.

این روش و شیوه‌ی تکرار سلسله وار تمرین و استراحت منجر به پاسخ سازگاری بدن شده و مویرگ‌های غیر فعال‌تر و کوچک درون بدن بکار گرفته می‌شوند و امکان در یافت اکسیژن بالاتر می‌رود و شرایط مناسب تری برای عضلات درگیر ایجاد می‌شود.

۶. دوچرخه سواری

دوچرخه سواری ورزشی است که به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شهرت دارد. در این فعالیت بدنی از عضلات پاها بیشترین استفاده می شود که همین حرکت باعث افزایش ضربان قلب فرد می شود. حتی تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که دوچرخه سواری در سلامت روان نیز نقش به سزایی دارد.

منبع: فرارو

انتهای پیام/

کد خبر 29096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =