ساخت رگ‌هایی با قطر کم توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با به کارگیری فناوری نانو، زیست فناوری و با استفاده از سلول‌های سازنده رگ انسان عروقی با قطر کم، در مقیاس آزمایشگاهی تولید کنند.

به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، فربد تندنویس دانش آموخته دکتری رشته مهندسی پزشکی در خصوص پروژه خود تحت عنوان «ساخت و مشخصه یابی داربست نانو ساختار پلی یورتان ژلاتین نانولوله‌های کربنی برای کاربرد در مهندسی بافت عروق» گفت: طی این پروژه توانستیم جایگزین رگ را طراحی کنیم که شبیه ساختار عروق شریانی بدن است.

او با بیان اینکه برخی از افراد به خاطر مشکلات پلاک‌های چربی یا اشکال در عروق خونرسان نیاز به رگ مصنوعی دارند، بیان کرد: این رگ باید به آن محل پیوند داده شود که اکنون برای این کار از رگ‌های مصنوعی استفاده می‌کنند.

این محقق گفت: ما توانستیم این رگ‌ها را در مقیاس نانو مشابه با خود رگ طبیعی بدن طراحی کنیم.

او افزود: فرق این رگ با رگ‌های مصنوعی این است که همبستگی با بافت اطراف را دارد و مانع از لخته شدن خون به سبب داشتن سلول‌های اندوتلیال در بدن افراد می‌شود.

تندنویس با بیان اینکه تاکنون رگ‌های مصنوعی توسط محققان داخلی و خارجی ساخته شده، گفت: این رگ‌های مصنوعی شباهتی با بدن ندارند و مشکلاتی را برای افراد به وجود می‌آورند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: اما این رگ‌ها که طراحی کرده‌ایم و در مقیاس آزمایشی ساختیم در خرگوش مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج خوبی هم داشته است.

او با تاکید بر اینکه در ساخت این رگ از فناوری زیستی و فناوری نانو بهره برده‌ایم یادآور شد: هر چه به سمت بیولوژیک بودن رگ برویم بهتر است، زیرا بیشتر شبیه بدن می‌شود.

او افزود: این نمونه‌ها برای جایگزینی عروق با خطر کمتر هستند (هر چه قطر رگ کوچکتر می‌شود جایگزین عروقی با خطرات بیشتری در کارکردهای دراز مدت روبه‌رو می‌شود).

گفتنی است استاد راهنمای این طرح حمید کشوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

انتهای پیام/ 

کد خبر 29001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =