آخرین اخبار

واکنش ایران به هر گونه اقدام آمریکایی‌ها علیه نفت‌کش‌های راهی شده به سوی ونزوئلا قطعی است / پاسخ تهران برای واشنگتن، جدید و غیر قابل تحمل خواهد بود

یک کارشناس مسائل بین‌المللی معتقد است، آمریکایی‌ها اگر واکنشی علیه نفت‌کش‌های ایرانی نشان دهند، قدر مسلم این است که با واکنش‌های جدید و غیر قابل تحملی مواجه خواهند شد. به طور قطع واکنش ایران فراتر از تحمل و تصور آمریکایی‌ها خواهد بود

به گزارش انتخاب، یک کارشناس مسائل بین‌المللی معتقد است، آمریکایی‌ها اگر واکنشی علیه نفت‌کش‌های ایرانی نشان دهند، قدر مسلم این است که با واکنش‌های جدید و غیر قابل تحملی مواجه خواهند شد. به طور قطع واکنش ایران فراتر از تحمل و تصور آمریکایی‌ها خواهد بود

سعدالله زارعی، تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه و مدیر موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور در ارتباط با تحرکات آمریکا برای واکنش نشان دادن به پنج نفت‌کش ایرانی حامل بنزین به سوی کشور ونزوئلا، به خبرنگار «انتخاب» کفت: «اگر از منظر حقوق بین‌الملل به مساله نگریسته شود، شاهد هستیم که ایران در یک فرآیند کاملا مشروع و قانونی به حمل بنزین مورد نیاز کشور ونزوئلا به عنوان یک عضو رسمی سازمان ملل اقدام کرده است. بر اساس قوانین بین‌المللی تمامی کشورهای دارای حاکمیت شناخته شده، در آب‌های آزاد بین‌المللی امکان تبادل و مبادله هر گونه کالا و تجارتی را با یکدیگر دارند، در نتیجه دخالت آمریکا در این موضوع کاملا غیرقانونی به نظر می‌رسد.»

وی افزود: «اقدام ایران و ونزوئلا در حوزه مبادله سوخت بر اساس قواعد بین‌المللی جزء مراودات پاک محسوب می‌شود لذا از نظر حقوقی اقدام آمریکا به منظور تعرض یا مقابله با نفت‌کش‌های ایرانی هیچ‌گونه موضوعیتی ندارد اما اکنون پرسش این است که آیا آمریکایی‌ها به قواعد و قوانین بین‌المللی احترام خواهند گذاشت یا خیر؟ تجربیات تاریخی نشان می‌دهد که به هیچ عنوان این کشور با قوانین پایبند نبوده و نیست.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخش دیگری از گفته‌های خود تاکید کرد: «با تمام این اوصاف باید توجه داشت که تجربه به آمریکایی‌ها نشان می‌دهد، در صورت انجام دادن هر گونه اقدامی، به طور حتم با واکنش ایران مواجه خواهند شد. در یک سال گذشته در ماجرای کشتی انگلیسی و نیز شهادت سردار سلیمانی، تهران به وضوح نشان داد که هم اراده و هم توانایی نشان دادن واکنش را نیز دارد. بنابراین، آمریکایی‌ها اگر واکنشی علیه نفت‌کش‌های ایرانی نشان دهند، قدر مسلم این است که با واکنش‌های جدید و غیر قابل تحملی مواجه خواهند شد. به طور قطع واکنش ایران فراتر از تحمل و تصور آمریکایی‌ها خواهد بود.»

مدیر موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور در ادامه تصریح کرد: «با توجه به این‌که استراتژی اعلام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران اخراج آمریکا از منطقه است؛ هر گونه تعرض آمریکا می‌تواند ضربه اساسی را به تداوم حضور نیروهای نظامی این کشور در منطقه وارد خواهد کرد. بر این باور هستم که آن‌ها آن‌قدر تعقل و منطق دارند که به پیشبرد راهبرد منطقه‌ای ما در منطقه کمک نکنند.»

زارعی در بخش پایانی اظهارات خود گفت: «قطعا در صورت هر گونه ریسک و تصمیم غیرمنطقی دونالد ترامپ برای مقابله یا توقیف نفت‌کش‌های ایرانی، آینده سیاسی او به شدت مورد تهدید واقع می‌شود. ترامپ در فضای داخلی قصد دارد به شهروندان این کشور بگوید که قدرت واشنگتن را در جهان افزایش داده است اما در صورت وقوع جنگ با ایران، به طور حتم این وعده او رنگ خواهد باخت.»

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 28376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =