آخرین اخبار

وزیر خارجه آمریکا دیوان کیفری بین المللی را تهدید کرد

وزیر خارجه آمریکا با ادعای اینکه دیوان کیفری بین المللی فاقد هرگونه صلاحیت قانونی در خصوص اسرائیل است، این نهاد بین المللی را نسبت به هرگونه اقدام قانونی علیه رژیم صهیونیستی تهدید کرد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز شنبه با این ادعا که فلسطین «به مثابه یک دولت مستقل و دارای حاکمیت شناخته نمی‌شود» و اینکه دیوان کیفری بین المللی فاقد صلاحیت و اختیار قانونی نسبت به اسرائیل است، این نهاد بین المللی را تهدید کرد که در صورت انجام هرگونه تحقیقات- به زعمِ وی- «غیرقانونی» [علیه اسرائیل]با «پیامدهایی» روبرو خواهد شد.

پمپئو پس از سفر هفته گذشته خود به اسرائیل یک بیانیه کوتاه منتشر کرد که در آن تلاش‌های پیوسته دیوان کیفری بین المللی را برای انجام تحقیق در مورد جنایات جنگی [اسرائیل]علیه فلسطینیان از جمله بکارگیری مهمات جنگی علیه معترضان، تخریب و گلوله باران خانه‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی، و جابجاسازی اجباری به عنوان بخشی از پروژه‌های اسکان اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی را تقبیح کرد.

پمپئو با انتقاد از اینکه دیوان کیفری بین المللی یک «سازمان سیاسی است، نه یک نهاد قضائی» مدعی شد که این نهاد بین المللی فاقد هرگونه «صلاحیت و اختیار قانونی نسبت به اسرائیل است، زیرا این رژیم همچون آمریکا، عضو اساسنامه مؤسس این نهاد قضائی نیست».

وی در این باره ادعا کرد: «ما باور داریم که فلسطین یک کشور مستقل و دارای حاکمیت نیست، و بنابراین آن‌ها برای احراز عضویت کامل یا شرکت کردن در سازمانها، نهادها و کنفرانس‌های بین المللی از جمله دیوان کیفری بین المللی فاقد صلاحیت هستند».

گفتنی است که واشنگتن پیش از این بارها دیوان کیفری بین المللی را به وضع تحریم‌ها علیه این نهاد تهدید کرده و مدعی شده است که دولت آمریکا خود تحقیقات علیه جرایم جنگی و جنایات علیه بشریت را که نیروهای دولتی افغانستان، طالبان، نیروهای نظامی آمریکا و عاملان اطلاعاتی مرتکب شده اند، بطور دقیق بررسی کرده است!

کد خبر 27358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =