دولت افغانستان روند مبادله زندانیان با طالبان را متوقف کرد

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که روند مبادله زندانیان با طالبان را به دلیل عدم پای بندی تعهدات این گروه متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جاوید فیصل»، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در یک پیام ویدئویی گفته است که اگر طالبان یک هزار زندانی نیروهای امنیتی را که آن گروه ادعا کرده در اسارت دارد، رها نکند، زندانیان طالبان نیز رها نخواهند شد.

جاوید فیصل امروز پنج‌شنبه گفت: تا زمانی که طالبان تمامی زندانیان ما (نیروهای دولتی) را آزاد نکنند، ما مجبور نیستیم که با وجود خشونت‌های طالبان، زندانیان‌شان را آزاد کنیم.

فیصل افزوده است که طالبان به گونۀ عمدی می‌خواهند که روند تبادل زندانیان میان آن گروه و حکومت را با تأخیر مواجه کرده و روند صلح را با شکست روبرو سازند.

سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود در صورتی که این گروه به تعهدات خود عمل می‌کردند، باید تاکنون دست‌کم ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را آزاد و برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده می‌شدند.

گروه طالبان اما امروز اعلام کرد که تاکنون در ۱۲ مرحله ۲۷۶ زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده‌اند. دولت افغانستان اما گفته که تعداد زیاد از آنان غیرنظامیان هستند. طالبان در جواب افزوده که فهرست زندانیان دولت ناقص است.

اظهارت سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان پس از آن صورت گرفته است که سخنگوی گروه طالبان مسئولیت حمله به یک پایگاه نظامی در پکتیا را برعهده گرفت.

به گفته سخنگوی طالبان، این حمله پاسخی به اعلام و آغاز حملات تعرضی نیروهای دولتی در برابر طالبان بوده است و حمله خودروی بمب گذاری طالبان در نقطه هدف انفجار و تلفات سنگین به نیروهای ارتش وارد کرده است.

سخنگوی طالبان همچنین هشدار داده است که مراکز فرماندهی نیروهای دولتی، پس از این از جمله جاهایی خواهد بود که مصونیت ندارد.

از سوی دیگر، حامد کرزی رئیس جمهور سابق و عبدالله عبدالله رئیس سابق اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان طی پیام‌های جداگانه حمله صبح امروز را به شدت محکوم کردند.

کد خبر 26987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =