دولت جو بایدن باید بلافاصله پس از بازگشت به برجام، روند مذاکره برای توافق نامه بعدی را آغاز کند

سالیوان گفت که دولت آینده دموکرات باید بلافاصله دیپلماسی هسته‌ای با ایران را تقویت کرده و به دنبال ایجاد توافقی تازه در راستای معامله هسته‌ای باشد. در حقیقت دولت باید بلافاصله پس از بازگشت به برجام روند مذاکره درباره توافق نامه بعدی را آغاز کند.

برایانت هریس در المانیتور نوشت: جک سالیوان، مشاور با سابقه سیاست خارجی جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق، گفت که خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای، هم به طرفداران و هم به مخالفان این اقدام یک نکته اساسی را اثبات کرد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: وی افزود: طرفداران و مدافعان این توافق، از جمله خود من، فکر می‌کردیم وقتی دولت ترامپ اقدام به اعمال تحریم‌های یک جانبه کند این تحریم‌ها چندان موفق نخواهد بود چرا که سایر کشورهای جهان با آن همسو نیستند. جک سالیوان، مشاور سابق امنیت ملی بایدن در کاخ سفید ادامه داد: این درست نبود. در حقیقت، این مجازات‌ها فشار شدیدی بر ایران اعمال کرده است.

با این وجود، سالیوان اظهار داشت که تحریم‌ها علی رغم موثر بودن نتوانسته آن نتیجه مطلوبی که ترامپ به دنبال آن است را در بر داشته باشد. وی همچنین استدلال کرد که مخالفان توافق هم اشتباه می‌کردند، چرا که بازگشت تحریم‌ها پس از خروج ترامپ از توافق کار ساده‌ای بود.

او این اظهارات را در مصاحبه مجازی با موسسه محافظه کار هادسون مطرح کرد.

این اظهارات مهم است، اما چرا؟ سالیوان که به طور غیررسمی مشاور تبلیغاتی بایدن است، به نظارت بر مذاکرات با ایران در دوران رئیس جمهور باراک اوباما کمک کرد. بایدن متعهد شده که در صورت پیروزی در انتخابات در ماه نوامبر و در صورت بازگشت ایران به تعهدات‌اش، مجدداً به توافق هسته ای بازگردد و تحریم های ترامپ را لغو کند.

در ادامه چه خواهد شد: سالیوان ادامه داد که دولت آینده دموکرات باید بلافاصله دیپلماسی هسته‌ای با ایران را تقویت کرده و به دنبال ایجاد توافقی تازه در راستای معامله هسته‌ای باشد. در حقیقت دولت باید بلافاصله پس از بازگشت به برجام روند مذاکره درباره توافق نامه بعدی را آغاز کند.

سالیوان ادامه داد: از نظر من، توافق نامه بعدی باید زمانبندی محدودیت‌ها موسوم به بند غروب را تمدید کند. وی همچنین گفت: همچنین باید تلاش شود عناصر دیگری را هم در توافق تقویت کنیم. من فکر می‌کنم این یک استراتژی کاملاً قابل قبول و مسیری بسیار عاقلانه‌تر از آن چیزی است که باعث خروج ایران از توافق و در نهایت جنگ گردد.

کد خبر 26910

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =