۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
تشویق به سقط جنین، مصداق بارز جرم

دلایل مختلفی باعث می‌شود مادر تصمیم به از بین بردن جنین خود بگیرد اما کدام‌یک از این دلایل از نظر قانون می‌توانند مجوزی برای سقط جنین باشد؟

 بحث در خصوص سقط جنین و موارد قانونی و غیرقانونی آن، همواره از بحث‌های مطرح در سطح جامعه بوده است.

علی نجفی توانا، وکیل پایه یک دادگستری، با اشاره به سقط جنین قانونی گفت: سقط‌ درمانی همان حکم سقط جنین قانونی است که در صورت وجود شرایط خاص در جنین و مادر و با مجوز قانونی صورت می‌گیرد اما سقط جنین به‌طور مطلق، امری غیرقانونی است که در مراکز غیرقانونی انجام می‌شود.

او افزود: عدم رعایت شرایط قانونی سقط جنین باعث تبدیل آن به رفتاری مجرمانه می‌شود و مادر اگر به‌طور غیرقانونی به سقط جنین بپردازد مجرم‌ است و با مجازات روبه‌رو می شود.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: سقط درمانی باید با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تائید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین صورت گیرد. 

نجفی توانا با اشاره به لزوم اجازه مادر برای عمل سقط گفت: برای سقط جنین رضایت مادر جنین الزامی است. چنانچه مادر مبتلا به بیماری روانی نباشد، در صورتی که دارای اهلیت (بالغ، عاقل و رشید بودن) باشد رضایت کتبی از خودِ مادر اخذ می‌شود، در غیر این صورت نیاز به اخذ رضایت کتبی از ولی او یا قیم قانونی یا نامه‌ مرجع قضایی است.

او افزود: کسی که به‌طور غیرقانونی جنین را از بین ببرد مجازات خواهد شد. ضمانت اجرای عدم رعایت شرایط سقط جنین در قانون مجازات اسلامی اشاره شده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به مجازات سقط جنین گفت: بین مجازات پزشک یا مامایی که جنین زن را از بین می‌برد با افراد معمولی که این کار را می‌کنند تفاوت وجود دارد.

او افزود: طبیب، ماما، داروفروش و اشخاصی که به‌عنوان طبابت یا مامایی یا جراحی یا داروفروشی اقدام می‌کنند اگر اقدام به اسقاط جنین کنند، علاوه بر پرداخت دیه به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌شوند.

نجفی توانا گفت: اگر افراد عادی به عمد دارویی به او بدهند که موجب سقط جنین شود یا از طریق دیگر جنین او را از بین ببرند و عملا در سقط جنین مشارکت داشته باشند به حبس از شش ماه تا یک سال و پرداخت دیه محکوم می‌شوند.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: مطابق قانون اگر کسی زن حامله‌ای را دلالت به مصرف دارو یا استفاده از وسایل سقط جنین کند و روش‌های سقط را به زن حامله بیاموزد مجازات می‌شود و به حبس از سه تا شش ماه محکوم خواهد شد.

کد خبر 26893

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =