وثیقه وام ۱۲تا ۲۰۰میلیونی کرونا چیست؟/ تسهیلات ۱۲میلیونی نیاز به ضامن ندارد

میزان وثایق کارفرمایانی که خواستار تسهیلات کرونا هستند، متناسب با میزان وام متفاوت است. اما پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۲میلیون تومان با ارائه سفته متقاضی نیازی به ضامن ندارد.

  از روز گذشته سامانه کارا به‌منظور ثبت‌نام کارفرمایان برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا آغاز به کار کرده است.

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا یکی از سیاستهای وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاهها و صیانت از نیروهای کار است و براین‌اساس 13 رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده‌اند و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش‌فرمایی هستند، می‌توانند از تسهیلات مذکور بهره‌مند شوند.

این کسب‌وکارها می‌توانند برای ثبت‌نام در سامانه کارا اقدام کنند. البته وزارت کار یک میلیون واحد اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا را که سه میلیون شاغل بیمه‌شده در آنها مشغول کار بوده‌اند شناسایی و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرده است. در این پیامک اعلام شده کارفرمایان در صورت تمایل می‌توانند برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کنند.

میزان وثیقه به‌تناسب مبلغ وام چقدر است؟

از شرایط لازم برای اینکه کارفرما مشمول وام حمایتی کرونا شود این است که بنگاه حتماً باید "فعال" باشد، نیروی کار را حفظ کند و "مشاغل بیمه‌شده" داشته باشد. یکی از مبناهای اصلی برای ارائه تسهیلات کرونا "شاغل بیمه‌شده" در این بنگاه‌ها است که اخراج و یا به صندوق بیمه بیکاری معرفی نشده باشد.

مبلغ تسهیلات کرونا در بنگاه‌های فعال به‌ازای هر یک نفر شاغل بیمه‌شده 12 میلیون تومان وام است. همچنین برای بنگاه‌هایی که به‌دستور ستاد ملی تعطیل شده باشند این رقم 16 میلیون تومان به‌ازای هر یک نفر شاغل بیمه‌شده خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده پرداخت تسهیلات این دسته از واحدها از اوایل خرداد آغاز خواهد شد.

برای دریافت تسهیلات تا 12 میلیون تومان ارائه سفته توسط متقاضی، برای تسهیلات 12 تا 48 میلیون تومانی سفته متقاضی به‌همراه یک ضامن، برای تسهیلات 48 تا 120 میلیون تومانی سفته فرد متقاضی به‌علاوه دو ضامن، تسهیلات 120 تا 200 میلیون تومانی سفته به‌همراه سه ضامن و برای دریافت تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان، ارائه تضمین ازسوی صندوق ضمانت یا به‌تشخیص بانک ارائه وثایق متعارف الزامی‌ است.

کد خبر 26882

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =