۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۶
حسرت سریال امام علی؛ جای خالی فردین

قریب به سه دهه از ساخت و پخش مجموعه تاریخی امام علی (ع) به کارگردانی داوود میرباقری می‌گذرد و حالا بعد از گذشت سال‌ها می‌توان گفت که این مجموعه به فرش ابریشمی می‌ماند که نه تنها در هر بازپخش از جذابیت روایی آن کاسته نمی‌شود که به اذعان بسیاری از منتقدان، تحلیلگران و کارشناسان همچنان می‌توان آن را در ردیف جذاب‌ترین و بهترین مجموعه‌های تاریخ صدا و سیما قرار داد.

  قریب به سه دهه از ساخت و پخش مجموعه تاریخی امام علی (ع) به کارگردانی داوود میرباقری می‌گذرد و حالا بعد از گذشت سال‌ها می‌توان گفت که این مجموعه به فرش ابریشمی می‌ماند که نه تنها در هر بازپخش از جذابیت روایی آن کاسته نمی‌شود که به اذعان بسیاری از منتقدان، تحلیلگران و کارشناسان همچنان می‌توان آن را در ردیف جذاب‌ترین و بهترین مجموعه‌های تاریخ صدا و سیما قرار داد که برای نخستین‌بار توانسته به یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ اسلام و تشیع بپردازد. وجه ماندگار و مهم این مجموعه آنجا نمایان‌تر است که اساسا پرداختن به زندگی ائمه اطهار (ع) همواره با سختی‌های بسیاری به لحاظ بعد مطالعاتی و نمایش آن همراه بوده است.

مهمترین حسرت سریال امام علی؛ جای خالی فردین

بعد از خلق فیلمنامه دقیق و منسجم، قطعا آنچه باید از ویژگی‌های برجسته سریال «امام علی» نام برد انتخاب بازیگران آن است. میرباقری با هوشمندی مثال‌زدنی در انتخاب شخصیت‌های اشقیا و اولیا چهره‌هایی را گزینش می‌کند که تصویر کاراکترشان در سریال امام علی (ع) هنوز هم ماندگارترین تجسم عینی یاران و دشمنان مولای متقیان است.

از آنجایی که مالک اشتر مهم‌ترین و کلیدی‌ترین شخصیت این سریال است داود میرباقری کارگردان تمایل زیادی داشت نقش مالک اشتر را محمدعلی فردین بازیگر فیلم‌های پیش از انقلاب بازی کند؛ هم به دلیل چهره زیبا و هم به دلیل مردانگی مشهوری که فردین داشت، خود فردین هم در دیدار با تهیه‌کننده سریال، گفته بود «مثل‌ اینکه خداوند می‌خواهد من را عاقبت‌بخیر کند» ولی درنهایت وزارت ارشاد به او مجوز نداد و سازندگان سریال، نقش مالک اشتر را به داریوش ارجمند سپردند.

شاید جالب باشد که بدانید فیلمبرداری شب ضربت خوردن امام علی (ع) نزدیک به دو ماه طول کشید؛ کریم اکبری‌مبارکه بازیگر نقش ابن‌ملجم خاطره‌ای از شوخی میرباقری نقل کرده است: فیلمبرداری این سریال و قسمت ضربت خوردن امام علی (ع) در ماه رمضان بود و من در خانه قطام بودم که آقای میرباقری به من گفت: «کریم می‌خواهم ضربت خوردن را برای شب نوزدهم بگذارم تا در آن حس قرار بگیری! گفتم: «به قرآن اگر در آن شب بتوانم بازی کنم. دیوانه می‌شوم.» گفت: «شوخی کردم.»

و خندید و رفت. فیلمبرداری فاصله‌ای که من حمله می‌کنم تا جایی که ضربه می‌زنم دو ماه طول کشید.

مرحوم مهدی فتحی ابتدا قرار بوده نقش دیگری را در این سریال بازی کند ولی به درخواست خودش، خلق شخصیت عمروعاص را برعهده گرفت. جالب آنکه نقش امام علی (ع) را هم در سکانس‌هایی که از پشت یا اینسرت (نمای بسته دست‌ها یا پاها) می‌گرفتند، مهدی فتحی برعهده داشت؛ همان کسی که در بسیاری از سکانس‌ها در نقش عمروعاص در حال دسیسه‌چینی علیه امام علی(ع) بود!

امسال تلویزیون در ماه مبارک رمضان طبق سنوات گذشته در کنار پخش انبوه فیلم و سریال‌های تکراری، باز هم سریال «امام علی (ع)» به کارگردانی داوود میرباقری را روانه آنتن کرده است که برخلاف باقی سریال‌های تکراری هنوز هم می‌توان آن را دید.

کد خبر 26815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =