۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶
فروش فوق‌العاده خودرو پیش از عید فطر

بازار همچنان در انتظار قیمت جدید خودروهای داخلی است و وعده وعیدهای وزارت صمت برای کاهش التهابات بازار خودرو همچنان گرم است. به طوری که هنوز تعداد ثبت‌نام‌کنندگان عادی در پیش ثبت‌نام روز دوشنبه ایران‌خودرو اعلام نشده، سرپرست وزارت صمت از فروش فوق‌العاده خودرو تا پیش از عید فطر خبر می‌دهد.

  بعد از فروش اینترنتی ایران‌خودرو در روز دوشنبه و اختلال سایت و عدم امکان ثبت‌نام برای مردم عادی، این‌بار نوبت به فروش فوق‌العاده خودرو رسیده است. تدبیر به آنجا رسیده که متقاضی خودرو باید چشم به قرعه‌کشی داشته باشد. دولتی که خود انحصار درست کرده است، اکنون بر آن شده که در قامت منجی نشان دهد که مدافع مصرف‌کنندگان است. از آنجایی که میزان تولید خودرو از تقاضا بسیار کمتر می‌باشد، کار به قرعه‌کشی رسیده است. البته به شرطی که عادلانه باشد. مدرس‌خیابانی سرپرست وزارت صمت روز گذشته اولین وعده فروش فوق‌العاده خودرو را پیش از عید فطر داد. وی در حاشیه جلسه هیئت‌دولت در جمع خبرنگاران درخصوص برنامه‌های این وزارتخانه برای کنترل بازار گفت: خودروسازان باید هر چه سریع‌تر تعهدات خود را به مردم با تحویل خودروها کاهش دهند، همچنین بحث ممنوعیت واردات در دستور کار است و با شدت زیادی دنبال می‌شود. موضوع بازار موضوع خاصی است و مورد توجه مسئولان و خواسته مقام معظم رهبری و ملت است، بنابراین ما در جهت کنترل بازار برنامه‌های جدی داریم.

مدرس‌خیابانی درخصوص وضعیت بازار خودرو افزود: تعهداتی که خودروسازان به مصرف‌کننده دارند، باید به آن عمل کنند و هر تصمیمی که در حوزه خودرو می‌گیریم باید حمایت از تولید باشد. خودروسازها پس از خروج کره و فرانسه در زمینه تولید اقدامات قابل توجهی انجام دادند.

سرپرست وزارت صمت همچنین از فروش فوق‌العاده خودرو پیش از ایام عید سعید فطر خبر داد و گفت: ما در زمینه خودرو و نحوه فروش آن برنامه‌ریزی‌های جدیدی داریم، یکی از موضوعاتی که مورد توجه است این است که گارانتی خودروهای صفر کیلومتر نهایتاً سه ماه باشد تا خریدار مطمئن نباشد که خودرو دو سال گارانتی دارد و همچنان می‌تواند در پارکینگ نگهداری کند. مدرس‌خیابانی تصریح کرد: سال‌هاست که بار بخش تولید خودرو بر دوش دو خودروساز خارجی بوده است، اما حالا با خروج این خودروسازان، بار روی دوش تولید داخلی قرار گرفته و باید از این تولیدات حمایت شود.

سرپرست وزارت صمت اضافه کرد: شیوه‌های ثبت نام، فروش و تحویل باید اصلاح شوند، به گونه‌ای که مطمئن شویم خودروی ثبت‌نامی به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد و نه دلالان. از سوی دیگر باید در توزیع نیز عدالت رعایت و فاصله میان عرضه و تقاضا برای ایجاد تعادل در بازار کاسته شود. با این اقدامات در روزهای پیش‌رو از التهاب بازار خودرو کاسته می‌شود و بازار به تعادل می‌رسد.

وی ادامه داد: از این پس خودروهای صفر کیلومتر بعد از سه ماه شامل گارانتی نمی‌شوند، تمام پارکینگ‌ها و انبارهای خودرو باید موجودی خود را اعلام کنند و همچنین در فروش فوق‌العاده یک‌سال سند در رهن خودروساز می‌ماند و اولویت نیز به متقاضیانی داده می‌شود که پلاک فعال ندارند.
کد خبر 26795

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =