آخرین اخبار

موفقیت پلاسما درمانی بیماران کرونایی در پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - متخصصان خون شناسی در پاکستان که چندی پیش مجوز استفاده از داروی اخذ شده از پلاسمای انسانی، کلروکین و هیدروکسی کلروکین برای درمان بیماران کرونایی را دریافت کرده بودند اکنون اولین مرحله معالجه بالینی افراد مبتلا به این ویروس همه گیر را با موفقیت گذراندند.

رسانه‌های پاکستانی هفته‌های اخیر به نوعی پلاسمای خون موسوم به convalescent plasma اشاره کرده بودند که از سوی اداره کنترل دارو این کشور برای درمان احتمالی مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ تولید خواهد شد. 

گفتنی است موافقت با استفاده از این داروها پس از تحقیقات پژوهشگران دانشگاه‌های علوم پزشکی در شهر کراچی حاصل شد و برخی از دانشکده‌های علوم پزشکی پاکستان نیز مجاز به استفاده از این داروها برای درمان احتمالی بیماران شدند. 

براساس این گزارش، یک هماتولوژیست مشهور پاکستان در شهر کراچی اعلام کرد که مرحله آزمایش بالینی بیمار کرونایی و درمان وی با استفاده از پلاسمای خون (ایمن‌سازی منفعل) با موفقیت انجام شد. 

دکتر «طاهر شمسی» رئیس مووسه ملی بیماری‌های خون در کراچی به رسانه‌ها گفت: فرآیند پلاسما درمانی بیماران مبتلا به ویروس کووید-۱۹ هم اکنون در ۳ بیمارستان پاکستان آغاز شده و ۵ بیمارستان دیگر نیز درصدد دریافت مجوز از وزارت بهداشت برای آزمایش بالینی آن برای ایمن‌سازی منفعل بیماران کرونایی هستند. 

وی افزود: اولین بیمار کرونایی با روش درمان پلاسما بهبود و از بیمارستان مرخص شد و با گذر این مرحله، سایر بیمارستان نیز پلاسما درمانی را توسعه خواهند داد. 

این متخصص نام آشنای پاکستان گفت: اولین بیمار کرونایی پس از معالجه با پلاسما، طی هفت روز بهبود یافت و پس از پایان معالجه تست کرونای وی منفی بود. پس از آن فرآیند درمان ده‌ها بیمار در سه مرکز پزشکی در سایر نقاط پاکستان آغاز شده است. 

وی که اولین متخصص پزشکی در پاکستان بود که پلاسما درمانی را به مراجع دولتی این کشور پیشنهاد داد، افزود: روش پلاسما درمانی بیماران کرونایی در پاکستان از سوی اداره دارو و غذا آمریکا و سازمان جهانی بهداشت مورد تایید قرار گرفته است. 

تیم محققان موسسه ملی بیماری‌های خون (NIBD) در پاکستان اعلام کرد: هیچ علائمی دال بر آلودگی مجدد بیماران بهبود یافته به ویروس کرونا پس از اهدای خون توسط آنان، دیده نشده است. 

رسانه‌های پاکستانی پیشتر گزارش دادند، تولید داروی کلروکین در این کشور به میزان ۴۰ میلیون قرص رسیده و مواد اولیه کافی نیز برای تولید این داروها در دسترس است.  

اواخر فروردین ماه گذشته متخصصان دانشگاه علوم بهداشتی «داو» در شهر «کراچی» پاکستان مدعی شدند که با استخراج آنتی بادی‌ها از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا، موفق به تولید «ایمونوگلوبولین وریدی» شدند که در درمان مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ موثر است.  

شمار بیماران کرونایی در شهرهای مختلف پاکستان از ۳۱۹۰۰ نفر فراتر رفته و تاکنون ۶۶۷ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده و ۸ هزار و ۲۱۲ بیمار کرونایی نیز بهبود یافته‌اند. 

کد خبر 26356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =