چرا توطئه آمریکا علیه نیکلاس مادورو با شکست مواجه شد

خیالبافی رئیس شرکت امنیتی آمریکایی که قرار بود تیم او با ورود به خاک ونزوئلا، دولت این کشور را ساقط کند به همراه نفوذ افراد مادورو به داخل تیم مهاجمان دلیل اصلی شکست توطئه علیه کاراکاس بود.

 «گاردین» در گزارشی مفصل به تلاش یک شرکت امنیتی آمریکایی برای نفوذ به خاک ونزوئلا و سرنگونی نیکلاس مادورو پرداخته است. در ابتدای این گزارش آمده است: «این طرح جسورانه برای ساقط کردن تماشایی نیکلاس مادورو از همان ابتدا نقص داشت.»

بر اساس این گزارش، جردن گویدرو، نظامی سابق آمریکا در اواخر سال 2019 در آپارتمان اشرافی خود در میامی طرح ساقط کردن نیکلاس مادورو و تحویل آن به مقامات آمریکایی برای دریافت 15 میلیون دلار جایزه را کشید. گویدرو برای رسیدن به این هدف دو عضو سابق نیروهای ویژه آمریکایی را با خود همراه کرد اما آنها به همراه سایر گروه خود قبل از اینکه پای خود را به خاک ونزوئلا بگذارند دستگیر شدند. در جریان عملیات آنها هشت نفر کشته و  100 نفر بازداشت شدند.

گویدرو در اوایل سال 2019  مسئولیت تامین امنیت یک کنسرت را در اردوگاه آوارگان ونزوئلا در مرز کلمبیا داشت با «سلیور الکالا» ژنرال سابق ارتش ونزوئلا آشنا شد که به مخالفان پیوسته بود. آنها از همان زمان درباره چگونگی برکناری مادورو شروع به گمانه زنی و در ماه سپتامبر در میامی با نماینده خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار کردند تا درباره پیشبرد ایده خود گفت‌وگو کنند. گویدرو به مخالفان گفته او 800 مرد آماده تهاجم دارد.

در ماه اکتبر چندین جلسه دیگر برگزار شد که منجر به توافقی درباره «عملیاتی برای دستگیری و برکناری نیکلاس مادورو و جایگزینی خوان گوایدو شد. بر اساس این توافق، شرکت امنیتی گویدرو 45 روز وقت داشت تا نیروهای مهاجم را آموزش و تجهیز کند اما نماینده گوایدو درباره توانایی ها و منابع نظامی گویدرو به شک افتاد و احساس کرد که او زیادی حرف می زند و همواره طلب پول می کند.

در همین حال، یکی از همکاران قدیمی گویدرو به نام «درو وایت» که با او در جنگ عراق حضور داشت، از عملیات نفوذ به ونزوئلا عقب کشید چرا که فکر می کرد بیش از اندازه غیرواقع بینانه است.

پس از دستگیری مهاجمان، نیکلاس مادورو اعلام کرد افراد او خیلی وقت بود که به داخل عملیات نفوذ کرده بودند. مادورو گفت: «ما همه چیز را می دانستیم از جمله اینکه چه می خورند چه نمی خورند، چه می نوشند و چه کسی به آنها پول می دهد.»

انتهای پیام/

کد خبر 25957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =