بازداشت مجدد پسر یکی از شاهزادگان سعودی از اواخر مارس

دیده‌بان حقوق بشر فاش کرد، مسؤولان عربستانی فرزند یکی از پادشاهان سابق این کشور را ربوده و در شرایطی بدون هیچ ارتباطی با جهان خارج در بازداشت انفرادی نگه داشته‌اند.

 

به نوشته روزنامه عربی۲۱، این سازمان در گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرد، اعلام کرد: دستگاه‌های امنیتی عربستان شاهزاده فیصل بن عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه فقید این کشور و رئیس سابق سازمان هلال احمر عربستان را در ۲۷ مارس ۲۰۲۰ بازداشت کردند.

در ادامه این گزارش آمده است، این شاهزاده به دور از جهان خارج بازداشت و ناپدید شده و مسؤولان ریاض از افشای محل بازداشت و یا شرایط او خودداری کردند.

بازداشت و ناپدید شدن شاهزاده فیصل یکی از جدیدترین بازداشت‌های ظالمانه‌ای است که در حق چهره‌های برجسته خاندان آل سعود انجام شده است.

طبق این گزارش، شاهزاده فیصل در نوامبر ۲۰۱۷ نیز به همراه بیش از ۳۰۰ تاجر و شاهزاده و مسؤول فعلی و سابق این کشور در هتل ریتز کارلتون شهر ریاض بازداشت و اواخر دسامبر ۲۰۱۷ پس از قبول انتقال حساب‌ها آزاد شد. او پس از آزادی‌ ممنوع السفر شد.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در این خصوص اظهار کرد: با وجود انتقادها، عملکرد غیرقانونی مسؤولان عربستانی در دوره ولیعهدی محمد بن سلمان ادامه دارد و اکنون ما باید شاهزاده فیصل را به صدها عربستانی که بدون دلیل قانونی مشخصی بازداشت شده‌اند، اضافه کنیم.

موج بازداشت‌هایی که از سال ۲۰۱۷ در عربستان آغاز شد، شامل حال بسیاری از گروه‌های جامعه عربستان از جمله علما، اساتید فقه، مبلغان برجسته، چهره‌های فرهنگی، فعالان حوزه حقوق بشر، تجار و اعضای خاندان حاکم شده است.

بر اساس گزارش مارس ۲۰۱۸ روزنامه نیویورک تایمز، ۱۷ تن از بازداشتی‌های هتل ریتز کارلتون به دلیل بدرفتاری‌های مسؤولان ریاض به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کردند و حتی علی القحطانی، معاون شاهزاده ترکی بن عبدالله در بازداشتگاه فوت شد.

به گفته این منابع، نیروهای امنیتی عربستان در ۲۷ مارس ۲۰۲۰ به مجتمع مسکونی شاهزاده فیصل در شمال شرق ریاض رفته و او را که به دلیل کرونا در قرنطینه به سر می‌برد، بدون اعلام هیچ دلیلی بازداشت کردند. اعضای خانواده شاهزاده فیصل از آن زمان تاکنون نتوانسته‌اند هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره محل بازداشت او و یا شرایط بازداشتش به دست آورند و این مساله بازداشت شاهزاده فیصل را در زمره بازداشت‌های ظالمانه تعریف شده از سوی دیده‌بان حقوق بشر قرار می‌دهد.

طبق تعریف این مرکز، بر اساس قوانین بین‌المللی، بازداشت یا حبس هر فردی به دست مسؤولان دولتی و یا نمایندگان آنها که با خودداری از تایید محرومیت آنها از آزادی و یا افشای سرنوشت فرد و یا محل بازداشت او همراه باشد، بازداشت ظالمانه است.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، شاهزاده فیصل از زمان بازداشت در هتل ریتز کارلتون دیگر انتقاد علنی از مسؤولان ریاض نکرده و اعضای خانواده او به دلیل بیماری قبلی که دارد، به شدت نگران هستند.

در ۱۵ آوریل ۲۰۲۰ نیز حساب کاربری بسمه دختر سعود بن عبدالعزیز، شاهدخت عربستانی در توییتر از بازداشت بدون اتهام او در زندان الحائر در جنوب ریاض و وخامت شرایط جسمانی‌اش خبر داد اما این توییت‌ها چند ساعت بعد حذف شدند.

خبرگزاری فرانسه در تاریخ پنجم مه اعلام کرد، از زمان حذف توییت‌ها، خانواده بسمه دیگر هیچ‌گونه اطلاعی از وضعیت او دریافت نکرده‌اند.

همچنین مسؤولان ریاض اوایل مارس ۲۰۲۰ سه شاهزاده برجسته این کشور از جمله احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان و محمد بن نایف، ولیعهد سابق و وزیر کشوری را که ژوئن ۲۰۱۷ به دست ملک سلمان عزل شد، بازداشت کرده و در ادامه در بازداشت خانگی بلند مدت درآوردند.

پیج افزود: روشن است که تغییرات اخیر دستگاه قضایی عربستان نتوانسته مانع بازداشت‌های ظالمانه‌ای شود که شامل حال اعضای برجسته خاندان پادشاهی نیز می‌شوند. بازداشت شاهزاده فیصل و ناپدید شدن او بار دیگر بی‌توجهی آشکار مسؤولان عربستانی به قوانین و لزوم اجرای اصلاحاتی همه جانبه در دستگاه قضایی این کشور را نشان داد.

کد خبر 25947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =