اعمال قوانین علیه روزنامه‌نگاران چینی در آمریکا

آمریکا قوانین جدیدی را علیه خبرنگاران چینی در این کشور اعمال کرد.

 

آمریکا در اقدامی که آن را پاسخ به رفتار چین علیه روزنامه نگاران آمریکایی خوانده است قوانین جدیدی را علیه خبرنگاران چینی در این کشور اعمال کرد. 

 این تصمیم واشنگتن در چارچوب تنشهای اخیر میان دو کشور درباره شیوع بحران کرونا و اتهامات واشنگتن علیه پکن است. 

آمریکا و چین طی ماههای گذشته بر سر موضوعات مختلف دچار تنش لفظی و رویکرد مقابله جویانه و جنگ رسانه‌ای شده‌اند. 

در ماه مارس، چین چند روزنامه نگار آمریکایی را در پاسخ به قوانین محدود کننده واشنگتن علیه رسانه‌های دولتی چین مستقر در آمریکا از خاک کشورش اخراج کرد.

یک روز بعد از اینکه آمریکا اعلام کرد با رسانه‌های چینی همانند سفارتخانه‌های خارجی رفتار می‌کند دولت پکن سه روزنامه نگار وال استریت ژورنال(دو آمریکایی و یک استرالیایی) را از این کشور اخراج کرد. 

وزارت امنیت داخلی آمریکا روز جمعه براساس آنچه که سرکوب روزنامه نگاری مستقل از طرف پکن خوانده است دستورالعملهای جدیدی صادر کرده است. 

این قوانین که از روز دوشنبه هفته جاری اجرایی خواهد شد صدور روادید برای خبرنگاران چینی را برای مدت 90 روز محدود خواهد کرد. ادامه این محدودیت قابل تمدید نیز هست. این درحالیست که چنین ویزاهایی بدون مهلت پایان است.

یک مقام ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود گفته که قوانین جدید به وزارت امنیت این امکان را می‌دهد که درخواستهای ویزای خبرنگاران چینی را مورد بازنگری قرار دهد و می‌تواند تعداد روزنامه نگاران چینی در خاک آمریکا را نیز کاهش دهد. 

رویترز نوشته که این قوانین جدید شامل روزنامه نگاران دارای گذرنامه‌های هنگ کنگ، ماکائو و دیگر قلمروهای خودمختار چین نخواهد شد. 

به دنبال شیوع بحران کرونا در آمریکا و مدیریت ضعیف دولت برای مقابله با آن برای نجات جان آمریکاییها، مقامات دولت واشنگتن از جمله «دونالد ترامپ» با انتقاد از دولت پکن و نسبت دادن اتهامات واهی علیه این کشور در حال فرافکنی برای سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف خود هستند. 

کد خبر 25944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =