بایدن: ترامپ خطر جنگ در خاورمیانه را افزایش داد

بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفت: ترامپ با تصمیم خروج از توافق هسته‌ای (برجام) خطر جنگ در خاورمیانه را افزایش داده‌است.

  جو بایدن رقیب اصلی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ با انتقاد از عملکردهای رییس جمهوری آمریکا در صفحه توییتری خود نوشت: دو سال پیش دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) کناره‌گیری کرد و این هفته وی قطعنامه قدرت جنگی را وتو کرد، که مانع از شروع جنگ با ایران بدون رضایت کنگره می‌شود.

به نوشته بایدن، این تصمیمات خطر جنگ در خاورمیانه را افزایش داده است، زیرا ترامپ در دو سال پیش از توافق برجام (معامله‌ای که به طرز قابل اطمینان ایران را از دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای منع کرد) خارج شد و بعد از آن وعده یک توافق بهتر را داد، اما نتوانست به قول خود عمل کند.

وی همچنین در مورد تصمیم ترامپ برای وتو قطعنامه قدرت جنگی افزود: دونالد ترامپ علیرغم حق وتو باید این را درک کند: او صلاحیت ندارد و بدون مجوز کنگره نمی‌تواند جنگ راه بیاندازد.

به گزارش ایرنا، دولت ترامپ اردیبشهت سال ۹۷ به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای که با قدرت‌های جهان آن را امضا کرده بودند، خارج شد. واشنگتن پس از خروج از برجام تحریم‌های غیرقانونی را نیز علیه ایران اعمال کرد.

تهران پس از درخواست‌های مکرر از کشورهای اروپایی برای پایبندی به تعهدات خود در برجام سرانجام اردیبهشت سال ۹۸ و در سالروز خروج آمریکا از برجام اولین گام خود برای کاهش تعهدات در برجام برداشت.

ایران اعلام کرد که در چندین مرحله تعهدات خود در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد و هر زمان طرفین توافق به تعهدات خود عمل کنند تهران نیز از گام‌های خود عقب نشینی می‌کند.

دولت جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۵ دی سال گذشته (۹۸) طی بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. طبق بیانیه دولت، ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

کد خبر 25808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =