بازتاب بازداشت مشاور احمدی‌نژاد در پرونده «زم»

داوری پیش از این در خرداد ماه سال 96 برای تحمل حبس به مدت 3 سال بازداشت شد اما سرانجام در شهریور ماه سال 97 و پس از نقض حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور آزاد شد.

به گزارش تلکسیران،سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده روح‌ا... زم گفت: «تحقیقات در این پرونده در حال انجام است و مستندات بسیار خوبی به دست آمده و به لحاظ حجم انبوه مستندات، کار کارشناسی زمان‌بر است و خودش هم توضیحات مفیدی را ارائه می‌دهد و آثار مثبت دستگیری وی همین بود که خیلی از جعلیات و اخباری که در حوادث مشابه منتشر می‌شد، فروکش کرد.» ساعاتی پس از اظهارات اسماعیلی بود که فارس خبر از بازداشت عبدالرضا داوری مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد داد. فارس نوشت: «عبدالرضا داوری از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد. براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس این فرد به اتهام همکاری با شبکه معاند آمدنیوز بازداشت شده است. داوری پیش از این در خرداد ماه سال 96 برای تحمل حبس به مدت 3 سال بازداشت شد اما سرانجام در شهریور ماه سال 97 و پس از نقض حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور آزاد شد. 22 مهر امسال بود که سپاه پاسداران از بازداشت روح‌ا... زم سرشبکه کانال تلگرامی آمد نیوز خبر داد.» پیش از این هم زم اعتراف کرده بود محمدرضا رستمی چهره اصولگرا و مدیر سایت عماریون با او در ارتباط بوده است البته رستمی پیش از این اعتراف به دلیل دیگری در زندان بود و هنوز هم هست.
تلاش بی‌حاصل علیه اصلاح‌طلبان
موضوع قابل تامل تلاش دلواپسان برای منتسب کردن دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان به زم است و این تلاش‌ها در شرایطی است که اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها از نخستین افرادی بودند که از بازداشت زم ابراز خوشحالی کردند اما به این موضوع هم اشاره کردند که دلواپسان در روزهای منتهی به انتخابات مجلس یازدهم درصدد آن خواهند بود که مدعی ارتباط زم با جریان اصلاحات شوند و از این طریق اسباب بی‌اعتمادی جامعه به کاندیداهای جریان اصلاح‌طلب را فراهم کنند که عاری از حقیقت است. آنها در ابتدا سعی کردند میان اسماعیلی رئیس روابط عمومی ریاست جمهوری و زم ارتباطی بسازند که استعفای او را بهانه صحت ادعای خودشان عنوان کردند اما رسوا شدند. علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور با رد هرگونه ارتباط میان تغییرات اخیر در دفتر رئیس‌جمهور با دستگیری مؤسس کانال «آمدنیوز»، ادعاهای مطرح‌شده در این زمینه را کاملاً کذب، بی‌اساس و با اهداف سیاسی خاص دانست. درباره حسام‌الدین آشنا هم چنین ادعایی داشتند که باز هم به در بسته خوردند. پس از آن هم ادعاهایی درباره اصلاح‌طلبان مطرح کردند که آنهم عاری از واقعیت بود. چندی پیش دبیرکل حزب اتحاد به سوالات «آرمان ملی» درباره بازداشت زم پاسخ داد.
روایت دبیر کل حزب اتحاد از سرنوشت زم
علی شکوری راد درپاسخ به سوال «آرمان ملی» درباره ماهیت بازداشت روح‌ا... زم گفت: عملکرد و بازداشت زم موضوعی مبهم است یعنی درباره ماهیت و وابستگی‌های زم هیچ موضوع شفافی وجود ندارد که بتوان بر اساس آن اظهار نظر رسمی کرد. وی افزود: البته نه اینکه تحلیل و نظری درباره این موضوع نداریم بلکه نظری که قابل ابراز باشد وجود ندارد چرا که نظرات قابل ابراز نیازمند کدهای دقیقی است که این کدها هنوز برای ما دقیق نیست. دبیرکل حزب اتحاد در واکنش به اینکه اولین اعتراف زم درباره بازداشت رستمی از طیف اصولگراست، اظهار داشت: نمی‌دانم وضعیت آقای زم چه می‌شود و به همین دلیل ممکن است من یک تحلیل داشته باشم و فرد دیگری دارای تحلیل متفاوت باشد بنابراین به دلیل اینکه موضوع روشن نیست نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. شکوری راد تصریح کرد: هیچ خبری را نمی‌توان باور کرد، بنابراین به این موضوع ورود نمی‌کنم. شکوری راد گفت: البته ورود نکردن به این معنا نیست که تحلیل ندارم بلکه ورود به موضوع نیازمند کدهای دقیق و اطلاعات موثق است اما اکنون هیچ اطلاع موثقی موجود نیست. وی همچنین توضیح داد: «فیک‌نیوزها سبب ناراحتی مردم شده‌اند. آنچه در فیک‌نیوزها منتشر می‌شود مخلوطی از راست و دروغ است و آمدنیوز هم نمونه‌ای از این فیک‌نیوزها بود، یعنی هنر آن، مخلوط کردن راست و دروغ و انتشار آن بود. وی ادامه داد. فیک‌نیوز معضل بود و وظیفه ما این است که فیک‌نیوزها را بشناسم و وظیفه دیگر آن است که مردم را آگاه کنیم تا فیک‌نیوزها را بشناسند و به آنها اعتماد نکنند. همچنین به افرادی که توانایی شناخت فیک‌نیوز در آنها کمتر است تاکید کنیم که هر خبری را باور نکند. شکوری راد در ادامه به تعریف دیپ فیک‌نیوز پرداخت و گفت: دیپ فیک‌نیوز از آن دسته اخباری هستند که افراد زبده سیاسی هم شاید نتوانند به‌راحتی آنها را تشخیص دهند. باید نسبت به شناخت این دیپ فیک‌نیوزها توانمند شد. شکوری‌راد در پایان گفت: در نهایت چیپ فیک نیوزها هستند که برخی رسانه‌ها در این شمار قرار می‌گیرند. (با خنده)
کد خبر 2427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =