در پی انتشار فیلمی از تلفات تعدادی گوسفند در فضای مجازی، روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مازندران جوابیه‌ای به شرح ذیل صادر کرد.

  در پی انتشار فیلمی از تلفات تعدادی گوسفند در فضای مجازی، روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مازندران جوابیه‌ای به شرح ذیل صادر کرد.

به اطلاع کلیه هموطنان می‌رساند با پیگیری اداره کل دامپزشکی مازندران، نتایج بررسی بعمل آمده در خصوص انتشار تلفات گوسفندان در فضای مجازی جهت تنویر افکار عمومی مطالبی به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

علت خفگی دام ها در مازندران چه بود؟

فیلم توسط یکی از قصابان ساروی در محل تخلیه دام زنده کشتارگاه صنعتی دام این شهرستان ضبط و پخش گردید.

با بررسی به عمل آمده مشخص شد این دام‌ها با خودروی مخصوص حمل دام زنده و با گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی از شهرستان سبزوار به مقصد کشتارگاه صنعتی دام شرق ساری برای کشتار حمل گردیده که بعضاً بواسطه تراکم بالای حیوان در خودرو و مسافت طولانی مبدا و مقصد، برخی از دام‌ها تلف و یا دچار آسیب دیدگی میگردند که معمولاً با توجه به حضور روحانی ناظر شرعی و مسئول فنی بهداشتی مستقر در واحد کشتارگاهی، دامهایی که در اثر خفگی مردار شدند حذف و دامهایی که دچار آسیب دیدگی و یا شکستگی از ناحیه دست و پا می‌شوند از گله جدا و بصورت اضطراری کشتار و پس از بازرسی بهداشتی و تائید سلامت توسط دکتر دامپزشک بعنوان مسئول فنی بهداشتی واحد، به لاشه بصورت اصلاحی (ضبط موضعی اندام‌های آسیب دیده) اجازه مصرف داده می شود.

لازم به توضیح اینکه دقیقاً کلیه این اقدامات در فیلم منتشر شده رعایت و دام‌های تلف شده و آسیب دیده، از گله جدا و با نظارت بهداشتی مسئول بهداشتی و نظارت شرعی روحانی ناظر شرعی از چرخه کشتار حذف و یا با توجه به وضعیت دام به خط کشتار اضطراری هدایت شدند و کلیه مستندات مربوطه اعم از گواهی حمل بهداشتی و اقدامات صورت گرفته موجود بوده که در صورت لزوم در اختیار جراید قرار خواهد گرفت؛ لذا به مردم این اطمینان خاطر را میدهیم که در صورت خرید گوشت از مراکز تحت نظارت دامپزشکی و توجه به برچسب تگ و مهر بهداشتی دامپزشکی ضرب شده بر روی لاشه هیچ خطری سلامت آن‌ها را تهدید نمیکند.

کلیه لاشه‌های استحصال شده در کشتارگاه‌های صنعتی دام تحت نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی و با طی کردن پروسه تولید بهداشتی همچون بازرسی دام‌ها قبل، حین و پس از کشتار و ماندگاری زمان معین لاشه در پیش سردکن قبل از انتقال به مراکز عرضه همگی تحت نظارت بهداشتی و شرعی انجام‌ میگیرد و کارشناسان و بازرسان بهداشتی دامپزشکی هم در بازدیدهای ادواری و سرزده خود از قصابی‌ها و دیگر مراکز عرضه بر روند عرضه بهداشتی فرآورده‌های خام دامی و مواد پروتئینی نظارت دارند.

در ضمن با پیگیری‌های بعمل آمده قصاب متخلف شناسایی و ضمن عذرخواهی و حذف کلیپ مربوطه در کانالی که منتشر شده بود، اذعان داشته این اقدام فقط جنبه شخصی داشته و قصد تشویش اذهان عمومی را نداشته است.

گفتنی است دامپزشکی مازندران پیگیری قضایی این اقدام غیر حرفه‌ای این قصاب را که موجب تشویش اذهان عمومی گردیده برای رضایت شهروندان بر خود فرض دانسته و متعاقباً اقدامات انجام یافته به اطلاع خواهد رسید.

کد خبر 24220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =