گوترش به ترامپ: اکنون وقت انتقام گرفتن نیست

دبیرکل سازمان ملل در واکنش به اقدام دونالد ترامپ برای قطع تامین مالی سازمان بهداشت جهانی گفت، اکنون وقت کار و همبستگی برای مقابله با پاندمی کورناست.

به گزارش تلکسیران و به نقل از  خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در واکنش به این اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر بر لزوم فرهنگ کار و تلاش موسسات و همبستگی با یکدیگر برای مقابله جهانی با کووید - ۱۹ تاکید کرد.

گوترش بعد از اینکه دونالد ترامپ تامین مالی این سازمان را در اعتراض به نوع تعامل این نهاد با اپیدمی کرونا ویروس قطع کرد، گفت: اکنون زمان مناسبی برای کاهش منابع مالی سازمان بهداشت جهانی نیست.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: اکنون زمان مناسبی برای کاهش منابع مالی عملیات سازمان بهداشت جهانی یا هر سازمان انسان‌دوستانه دیگر در مقابله با ویروس کرونا نیست.

او خاطرنشان کرد،‌ اکنون زمان وحدت است و جامعه جهانی باید با هم برای توقف ویروس و تبعات نابود کننده آن همبستگی داشته باشد.

همچنین به گزارش بی‌بی‌سی، سناتور دموکرات بن کاردین از اعضای کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای نوشت: "راه نجات جان مردم و خارج کردن کشور و جهان از بحران بهداشت عمومی جاری مقصر شناختن دیگران نیست اما پرزیدنت ترامپ بازم هم دیگران را برای اشتباهات فرضی سرزنش می‌کند و همزمان به غلط ادعا می‌کند که واکنش دولت آمریکا به شیوع کووید-۱۹ بی‌نظیر بوده."

او افزود: قطع کمک به سازمان بهداشت جهانی در خلال یک اپیدمی جهانی "غیرمسؤلانه، غیرمنطقی و به سادگی غلط است."

او گفت: قصورهای زیادی وجود دارند اما "پیش از بستن راه تنفس نهادهایی که برای عبور از چنین بحران‌هایی در سطح بین‌المللی به وجود آمده‌اند ابتدا باید صبر کرد تا از بحران عبور کنیم."

رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر در جریان کنفرانس خبری روزانه‌اش در کاخ سفید درباره اپیدمی ویروس کرونا گفت: "به دولت دستور داده‌ام بودجه سازمان بهداشت جهانی را متوقف کند تا ارزیابی درباره نقش این سازمان در سوءمدیریت شدید شیوع ویروس کرونا و سرپوش گذاشتن بر این شیوع کامل شود."

او مدعی شد: "سازمان بهداشت جهانی در انجام وظایف اولیه‌اش موفق نبوده و باید پاسخگو باشد."

آمریکا هم اکنون بزرگترین مرکز شیوع ویروس کرونا در جهان است به طوری که آمار مبتلایان در آن تقریبا به ۵۹۳ هزار تن می‌رسد و بیش از ۲۵ هزار تن هم جان خود را در این کشور در اثر عوارض ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

310 310

کد خبر 21399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =