آخرین اخبار

سناریوی تلخ خانه‌نشین کردن کادر درمانی/ بخش خصوصی مقابل کرونا زانو زد

در حالی که این‌روزها، کشور درگیر مبارزه با کرونا است و همه نظام سلامت کشور درحال مقابله با این ویروس هستند برخی از بیمارستان‌های خصوصی اقدام به تعدیل و خانه نشینی کادر درمانی خود کرده‌اند.

به گزارش تلکسیران، کرونا ویروس این روزها علاوه بر اینکه با سلامت مردم کشور درگیر شده با وضعیت اقتصادی کشور نیز دست و پنجه نرم می‌کند، بسیاری از مشاغل ناخواسته ضربه دیده‌ و بسیاری خانه‌نشین شده‌اند اما در این میان در حوزه سلامت نیز برخی از بیمارستان‌های خصوصی از نظر وضعیت اقتصادی آسیب‌هایی دیده‌اند  که ممکن است به تعطیلی بسیاری از این بیمارستان‌ها منجر شود.

با توجه به جنگ تمام عیار با ویروس کرونا، نظام سلامت کشور تمام قد در برابر این بیماری ایستاده و در تلاش است بمبی که خطر سلامت جانی 80 میلیون ایرانی را تهدید می‌کند خنثی کرده و سلامت مردم مقابل شر این ویروس محافظت کند اما ساز ناکوک بیمارستان‌های خصوصی در این روزهای جنگی باعث شده تعدادی از مدافعان سلامت کشور مانند پرستاران خانه نشین شوند.

در بیمارستان آبان چه خبر است؟

بیمارستان آبان یکی از مراکز درمانی است که طی یک ماه اخیر اقدام به تعدیل نیرو کرده است؛ این مرکز درمانی که می‌تواند با پتانسیل بهداشتی و درمانی خود به کمک نظام سلامت بیاید شاید بدموقع‌ترین و نابخردانه‌ترین زمان را برای این اقدام خود درنظر گرفته است.

یکی از پرستاران این بیمارستان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در این مورد گفت: حدود یک ماهی است که از طرف بیمارستان با ما صحبت شده که فعلا سرکار حاضر نشویم تا مشخص شود که شرایط بیمارستان چگونه پیش می‌رود.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بیمار مبتلا به کویید19 نیز در این بیمارستان بوده است یا خیر گفت: بله،متاسفانه در بیمارستان از 4 بیمار مبتلا به کویید19 مراقبت می‌کردیم که متاسفانه 2 نفر از این عزیزان را از دست دادیم.

پیگیری‌های خبرنگار خبرگزاری آنا نیز مهر تایید بر صحبت‌های این پرستار زد و زمانی که با مدیریت بیمارستان آبان تماس گرفتیم اطلاع دادند که مدیر بیمارستان در مسافرت است!

تعدیل نیرو برای پول

در حالتی که آحاد و اصناف جامعه در تبلیغات صدا و سیما و تبلیغات سایر دستگاه‌های حاکمیتی به ایثار و همدلی و همکاری دعوت می شوند به نظر می رسد بخشی از افراد که هم اکنون در پناه امنیت و صلابت نظام مشغول کسب درآمد هستند بنای بر همکاری و همیاری با مردم ندارند. پذیرش یک بیمار کرونایی به شرط واریز حداقل ۲۵ میلیون تومان از عهده بخش قابل توجهی از مردم خارج بوده و در شرایطی که پرواضح است که تخت های بیمارستان های دولتی کفاف این تعداد از بیماران کرونایی را نمی‌دهد و پزشکان و پرستاران و بهیاران و خدمه خیر  بیمارستان های دولتی در حال تلاش و جهاد شبانه روزی هستند؛ تعداد معدودی از  کاسبان کرونا قصد مشارکت در این رزمایش واقعی را نداشته و نظم عمومی جامعه را مختل نموده اند.

جنگ با ویروس

ما امروز در شرایط جنگ با کرونات هستیم؛ در واقع در زمانی که کشوری درگیر جنگ می شود هیچ کدام از بیمارستان‌های آن کشور حق امتناع از پذیرش مجروحان جنگی و یا تعدیل نیروهای درمانی را ندارند و موظف هستند  در این شرایط که مردم در یکی از حساس ترین برهه‌های تاریخ خود قرار گرفته اند با تمام قدرت به مردم خدمت رسانی کنند و از دیگر نیروهای داوطلب نیز کمک بگیرند..

تعدیلی‌ها بیمه می‌شوند

درچنین شرایطی که کشور نیاز شدیدی به کادر درمانی بیمارستانی دارد این اقدام عجولانه بیمارستان‌های خصوصی می‌تواند ضربه بزرگی به نظام سلامت کشور بزند، اما سوال اصلی اینجاست که چرا از ظرفیت کادر درمانی بیمارستان‌های خصوصی در بیمارستان‌های دولتی در چنین شرایط بحرانی استفاده نمی‌شود؟ کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در مورد این ‌که چرا تعدادی از بیمارستان‌های کشور اقدام به تعدیل نیرو کرده‌اند، گفت: متأسفانه شرایط اقتصادی امروز کشور باعث شده است که برخی از بیمارستان‌های خصوصی کشور نتوانند از پس مخارج خود برآیند.

وی افزود: البته پیشنهاداتی دادیم که دولت نیز کمک هزینه مالی به این بیمارستان‌ها انجام دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی کشور در ارتباط با حمایت از این نیروهای تعدیل شده عنوان کرد: نیروهای تعدیل شده بیمارستان‌های خصوصی شامل بیمه می‌شوند البته نیروهایی که در خط مقدم مقابله با کرونا هستند نیز در اولویت استخدام هستند و به زودی به وضعیت آنها رسیدگی می‌شود.

با توجه به حجم بالای مراجعات به مراکز درمانی  بیمارستان‌های خصوصی می تواند در این زمینه کمک شایانی کند.

به وزارت بهداشت چیزی گزارش نشده است

 قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت هم در گفتگویی که با خبرنگار آنا داشت، ضمن تایید تعدیل نیرو بخش خصوصی بیمارستان‌ها گفت:  بخش خصوصی مکتوب به ما گزارش نشده است و امیدواریم به زودی به ما در مورد تعدیل نیروی بیمارستان های خصوصی نیز آماری داده شود.

وی افزود: البته دانشگاه‌های علوم پزشکی می توانند از ظرفیت‌های نیروی بیمارستان‌های خصوصی استفاده کنند.

در حالی که دولت هایی همچون اسپانیا که نه تنها نسبت به اصول اسلامی شناختی ندارند بلکه مدعی آن نیز نیستند و با قوانین اسلامی و شرعی سازماندهی نشده اند در این شرایط بیمارستان های خصوصی را الزام در پذیرش بیماران نموده‌اند شایسته است که دولت هم تمام بخش‌های خصوصی بهداشت و درمان و مرتبط با بحران کرونا را الزام به رعایت پروتکل های شرایط بحران کرده و در غیر اینصورت نسبت به تداوم مجوز فعالیت آنها تأمل جدی نماید. بدیهی است اشتغال در جمهوری اسلامی و کسب درآمد در جامعه ای که برای امنیت آن خون هزاران شهید محترم ریخته شده است و هزاران میلیارد دلار هزینه داشته تا بیمارستان خصوصی به کسب سود و درآمد مشغول باشد مستلزم رعایت قواعد و قوانین کشور است.

انتهای پیام/4076/

کد خبر 20581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =