آخرین اخبار

ترفندهایی برای آتش‌بس هنگام دعوای زن و شوهری

:دعوای زن و شوهری اتفاقی است که در مقطعی از زندگی مشترک پیش می آید. رابطه‌ به دلیل همین بحث ها، دچار مشکل می شود و باید به دنبال راهکاری باشید تا گفت‌وگوی بعد از دعوای زن و شوهری، به مشاجره تبدیل نشود و سازنده و پُربار باشد

ترفندهایی برای آتش‌بس هنگام دعوای زن و شوهری

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :دعوای زن و شوهری اتفاقی است که در مقطعی از زندگی مشترک پیش می آید. رابطه‌ به دلیل همین بحث ها، دچار مشکل می شود و باید به دنبال راهکاری باشید تا گفت‌وگوی بعد از دعوای زن و شوهری، به مشاجره تبدیل نشود و سازنده و پُربار باشد. از این رو، لازم است قوانینی تعیین کنید که با رعایت‌ کردن آنها بتوانید به دعوای زن و شوهری خاتمه دهید. اگر هم دوست ندارید قاعده و قانونی تعیین کنید، باید هر کدام‌ تلاش‌ کنید تا راه حللی برای پایان یافتن مشاجره پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم به شما یاد دهیم چگونه بعد از هر دعوایی، دوباره رابطه‌ را از سر بگیرید و از بروز بحث‌های بعدی جلوگیری کنید.

1- دعوا را ادامه ندهید: وقتی بحث ها و مشاجره هایتان به پایان رسید، باز هم هنوز به لحاظ احساسی داغ هستید. شاید طرف مقابل یا حتی خودتان ناگهان بخواهید دوباره بحث و دعوا را از سر بگیرید. این کار باعث می شود که دلخوری‌ها ریشه‌دارتر شوند. پس بهتر است که به دعوا ادامه ندهید. شاید هم برای اینکه دعوای زن و شوهری دیگر ادامه پیدا نکند، بخواهید قضیه را با شوخ‌طبعی تمام کنید. اما یادتان باشد که شوخی‌ نابجا به کار نبرید، زیرا ممکن است شما منظوری نداشته باشید، اما همسرتان منظور شما را اشتباه برداشت کند. در انتخاب نوع شوخی تا حد امکان احتیاط کنید. شوخی وقتی به حل دعوای شما کمک می‌کند که در جهت تخریب طرف مقابل نباشد. پس از گفتن جوک یا رفتار شوخی‌آمیزی که می دانید همسرتان از شنیدنش ناراحت شوداجتناب کنید.تا وقتی که رابطه‌تان به حالت عادی برنگشته است، باید حتما با احتیاط رفتار کنید تا همسرتان دوباره عصبانی و ناراحت نشود.

2- یکدیگر را متهم نکنید: اگر همسرتان را متهم کنید، مطمئن باشید به جای اینکه به درک متقابل برسد، سعی می‌کند که از خودش دفاع کند. پس برای اینکه حالت تدافعی به وجود نیاید، از متهم کردن طرف مقابل اجتناب کنید و در عوض، برای همسرتان توضیح دهید که چرا از دستش ناراحت شده‌اید. سعی کنید به موضوعات غیرمرتبط اشاره نکنید تا رابطه‌تان به خشم و آسیب‌پذیری غیرقابل جبران کشیده نشود.

3- بگذارید همسرتان با خودش خلوت کند: خلوت کردن باعث می‌شود دو طرف بتوانند بر عصبانیت خود تسلط پیدا کنند، زیرا تا وقتی که طرف مقابلتان هنوز عصبانی است، صحبت کردن هیچ فایده‌ای ندارد. بعد از به وجود آمدن دعوای زن و شوهری، شاید طرف مقابل احساس کند که نیاز دارد مدتی با خودش خلوت کند و تنها باشد. اگر همسرتان عنوان کرد که نیاز دارد اندکی با خودش خلوت کند، به تصمیمش احترام بگذارید و مانع اینکار نشوید.

بهتر است وقتی دچار احساسات منفی هستید، با همسرتان برخورد نداشته باشید و مانع خلوت کردن طرف مقابلتان نشوید. زیرا اگر اجازه دهید همسرتان در خلوت فکر کند، به استحکام طولانی‌مدت رابطه خود کمک کرده اید. درست است که دوست دارید همسرتان در کنارتان باشد، اما ممکن است مانع شدن شما، اوضاع را بدتر کند. البته به یاد داشته باشید اگر تصمیم دارید مدتی دور باشید، حتما اطمینان پیدا کنید که همسرتان در نبودتان آسیب روحی نمی بیند. شاید واقعا به خلوت و تنهایی نیاز داشته باشد، اما گاهی اوقات نیز به حمایت عاطفی نیاز داشته و این در کنار هم بودن، کمک بیشتری به بهبود رابطه‌تان خواهد کرد.

4- به یکدیگر عشق بورزید: نسبت به یکدیگر مهربان باشید و به همسرتان نشان دهید دوستش دارید و حضورش در زندگیتان بسیار مهم است. اگر زن یا شوهر احساس کند که دیگر در دل همسرش جایی ندارد، زندگی مشترک تلخ خواهد شد. رفتارهای خیلی کوچکی که بیانگر توجه و محبت هستند، معجزه می‌کند. رفتارهای محبت‌آمیز باعث می شود که همسرتان متوجه این موضوع شود که شما به او اهمیت می‌دهید و به دنبال بهبود رابطه‌تان هستید.

5- گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز داشته باشید: شاید این راه حل در دعوای زن و شوهری خیلی تکراری به نظر برسد، اما باید بدانید که گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز رمز موفقیت هر رابطه‌ای است. البته گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز بعد از دعوای مفصلی که داشته‌اید آسان نیست، اما سعی خود را کنید تا از این مرحله نیز عبور کنید. برای اینکه بتوانید رابطه‌تان را دوباره از نو شروع کنید، باید در مورد احساسات‌تان با یکدیگر صحبت کنید. پس قبل از هر چیزی لازم است احساسی را که نسبت به اختلافات پیش آمده دارید، به خوبی درک کنید. حتی اگر نتوانستید درباره‌ احساستان حرف بزنید، با خودتان به نتیجه‌ مشخصی برسید و در مورد همین حالتتان نیز با همسرتان صحبت کنید. همچنین اگر نیاز دارید کمی با خودتان تنها باشید تا افکارتان را جمع‌وجور کنید، باید این تصمیمتان را قبل از اینکه به خلوت بروید با همسرتان در میان بگذارید. برای اینکه سوءِتفاهمی پیش نیاید و دعوای تازه‌ای شروع نشود، باید با همسرتان درباره‌ اینکه چه انتظاراتی از یکدیگر دارید، صحبت کنید. اگر قصد دارید به طور خاص روی قضیه‌ای که سرش دعوا کرده بودید تمرکز کنید، به جای اینکه فقط حرف خودتان را بزنید و روی موضع‌تان اصرار داشته باشید، مسئولیت رفتاری را که احساسات همسرتان را جریحه‌دار کرده قبول کنید و خودتان را تبرئه نکنید.

5- به دفاع از خود ادامه ندهید: اگر به دفاع از خودتان ادامه دهید، دعوا ادامه پیدا می کند. پس به احساسات طرف مقابل احترام بگذارید و قضیه را از تمامی جهات ببینید، نه فقط از موضع خودتان. اگر احساس می‌کنید باید درباره‌ رفتاری که داشته‌اید توضیحی بدهید، بهتر است صبر کنید و در زمان دعوا هیچ حرفی در این مورد نزنید. زمانی که دعوا تمام شد و دو طرف بر خودتان مسلط شدید، توضیحاتتان را بیان کنید. دقت کنید که هرچه از روز دعوا می گذرد، رابطه‌ شما چه تغییری پیدا می‌کند. برای اینکه از دعوای زن و شوهری در آینده جلوگیری کنید، بهتر است با یکدیگر توافق کنید. سعی کنید بفهمید بار دیگری که دعوای زن و شوهری اتفاق افتاد، چطور باید رفتار کنید. در هر نشست فقط روی یک مشکل تمرکز کنید. تا زمانی که پرونده‌ یک دعوای زن و شوهری را کاملا نبسته‌اید، نباید هیچ قضیه‌ دیگری را وسط بکشید. اگر همه‌ ناراحتی هایتان را یک باره مطرح کنید، اوضاع به هم می‌ریزد و مشکلات‌تان حل نخواهند شد.

نوشته:مرجان باقری

کد خبر 20573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =