آخرین اخبار

رونمایی از کیت ایرانی با ویژگیهای خاص

فهرست مهمترین اولویتهای تحقیقاتی و فناوری ایران برای مقابله با کرونا شامل مطالعات روی ویروس، بررسی تأثیر داروهای مختلف روی درمان و تولید واکسن منتشر شد.

به گزارش تلکسیران، همزمان با همه‌گیری جهانی کروناویروس جدید و ابتلای بیش از چندین هزار نفر به این بیماری در کشور و ضرورت انجام پژوهش‌های کاربردی و پاسخ به سؤالات متعدد جهت کنترل این بیماری و جلوگیری از اتلاف منابع و صرفه‌جویی در زمان و منابع، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با همکاری مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران به شناسایی و اولویت‌بندی سریع و منطقی نیازهای دانشی و عناوین پژوهشی مرتبط با بیماری کووید ۱۹ اقدام کرد.

رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این باره و همچنین در خصوص آخرین وضعیت تولیدات محققان ایرانی برای مقابله با کرونا با مهر گفتگو کرد که مشروح این گفتگو و برخی اولویتهای پژوهشی مقابله با کرونا در زیر آمده است.

اهمیت دقت و صحت تحقیقات در زمینه کرونا

دکتر رضا ملک زاده درباره اهمیت تعیین این اولویت ها در زمینه تحقیقات دانشگاه های علوم پزشکی کشور و همچنین پایبندی محققان در این حوزه گفت: دانشگاه ها در این زمینه مشغول فعالیت جدی هستند و فهرست تحقیقات دانشگاه ها و درمان هایی که برای کرونا ارائه شده به صورت آنلاین ثبت شده و قابل مشاهده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: طرح های زیادی در حال انجام است اما آنچه اهمیت زیادی دارد این است که هم در ایران و هم در همه جای دنیا تحقیقاتی که انجام می شود دقیق و مهم باشد.

بسیاری از مقالات دنیا در زمینه کرونا به دلیل ماهیت اپیدمی دچار اشکال است

وی گفت: در همه جای دنیا به دلیل ماهیت اپیدمی بسیاری از مقالاتی که چاپ شده است دچار اشکال است و دلیلش این است که افراد محقق با ۵ یا ۶ نفری که درمان می کنند یک مقاله چاپ می کند و فرد دیگری با ۱۰ نفر بیمار یک بررسی دیگر انجام می دهد و متوجه می شویم که اطلاعات پیشین غلط بوده است. این موضوع یک سردرگمی ایجاد کرده است و معمولا در اپیدمی ها این مشکل پیش می آید.

ملک زاده گفت: اما در این بین کسانی هستند که کارهای دقیقی انجام می دهند و نتایج آن تا دو سه ماه آینده مشخص می شود.

رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) در خصوص دستاورد نیازهای دانشی و اولویت های اصلی در حوزه تحقیقات کووید ۱۹ و کار محققان ایرانی در داخل کشور گفت: مهمترین دستاوردی که ما در کشور دنبال می کنیم این است که ما چطور می توانیم این بیماری را درمان کنیم و از بروز آن پیشگیری کنیم.

وی افزود: جدا از بحث های اجتماعی ایزولاسیون و قرنطینه که آن نیز تحقیقات خود را به همراه دارد، مهمترین بحث تحقیقاتی که پزشکان در بیمارستان ها انجام می دهند این است که چطور بیماری کرونا را درمان کنند.

در ایران بیش از ۷۰ نوع درمان برای بیماران مبتلا به کرونا در حال بررسی است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: اکنون در ایران بیش از ۷۰ نوع درمان برای بیماران مبتلا به کرونا در حال بررسی است. وقتی خیلی دقیق تر به موضوع نگاه می کنیم می بینیم که ۴۰ نوع از این درمان ها چندان دقیق طراحی نشده است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. به این محققان تذکر می دهیم که باید تحقیق را درست طراحی کنند و نمونه ها بزرگ باشند.

انجام دو مطالعه مهم درباره پیشگیری از ابتلا به کرونا

وی درباره پیشگیری از بروز بیماری کرونا (کووید ۱۹) گفت: درباره پیشگیری نیز دو مطالعه در حال انجام است. یکی از این روش ها داروی کلروکین است که بحث آن مدت ها مطرح بوده است. دو مطالعه ای که در ایران در حال انجام است بر این روش مبتنی است که اگر فرد در هفته دوز مشخصی از این دارو را مصرف کند ممکن است به این بیماری مبتلا نشود و یا اگر مبتلا شد خیلی خفیف آن را بگیرد که نیازی به بستری در بیمارستان نباشد. 

ملک زاده یادآور شد: این مطالعه در ایران و همزمان در بسیاری از جاهای دنیا در حال انجام است و نتایج این مطالعه بعد از حدود سه تا چهار ماه مشخص می شود.

وی در خصوص اثربخشی داروی آویگان («فاویپیراویر» (favipiravir)) و یا سایر داروهایی که در درمان کرونا مطرح می شود، گفت: این داروها از گزارش هایی می آیند که برخی آن را بزرگنمایی می کنند. داروی آویگان اکنون در ایران در دو بیمارستان در حال ارائه کارآزمایی است و حداقل دو ماه وقت می خواهد که اثربخشی آن مشخص شود. هیچ جا در دنیا هم نگفته اند که خیلی موثر است.

تا این لحظه هنوز هیچ درمان استانداردی برای درمان کرونا وجود ندارد

معاون وزیر بهداشت گفت: ممکن است برخی مواقع جریانی در پشت طرح نام یک دارو باشد و شرکت های داروسازی خاصی در این زمینه فعالیت کنند. واقعیت این است که تا این لحظه هنوز هیچ درمان استانداردی برای درمان کرونا وجود ندارد.

انجام تحقیقات تولید واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در ایران

وی درباره تولید واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و توان تحقیقاتی ایران در این زمینه گفت: واکسن نیز در پروسه تحقیقاتی کشور در جریان است. اگر خیلی سریع هم بخواهیم در این زمینه فعالیت کنیم نتایج تا ۸ ماه آینده قابل بررسی است.

ملک زاده درباره کیت های تشخیصی برای تشخیص ابتلا به کرونا گفت: در زمینه کیت های تشخیصی تحقیقات خوبی در ایران انجام شده است و به خوبی پیش رفته ایم. مهمترین نوع کیت ها  کیت های تشخیصی بر پایه RNA است که توانسته ایم آن را در ایران تولید کنیم و اکنون در حال استفاده است.

تولید یک نوع خاص از کیت تشخیصی با ضریب اطمینان بالا در کشور

وی از تولید یک نوع خاص از کیت تشخیصی با ضریب اطمینان بالا در کشور خبر داد و گفت: یک کیت تشخیصی جدید ساخته شده است که فرد می تواند آزمایش خون بدهد و این کیت تشخیص می دهد که فرد آیا کرونا گرفته است یا خیر و اگر فرد کرونا گرفته است آیا ایمنی دارد یا خیر. این کیت را در ایران تست کرده ایم و جواب بسیار خوبی داده است که به زودی جزئیات آن را اعلام می کنیم.

رئیس مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) اضافه کرد: این کیت با نام «الیزا» می تواند بر اساس آزمایش خون اعلام کند که فردی که کرونا گرفته و مانند کسی که واکسن زده ایمنی دارد و جای نگرانی نیست. همچنین ممکن است کیت تشخیص دهد که فرد کرونا نگرفته است و باید مراقب باشد. حتی این امکان را دارد که تشخیص دهد که فرد مبتلا به کرونا شده و هنوز در بدن اش ویروس وجود دارد.

وی افزود: این تست تشخیصی بسیار مهمی است و بسیاری از بخش های تحقیقاتی دنیا در حال بررسی این نوع تست هستند و خوشبختانه ما در این حوزه خیلی جلو هستیم و امیدواریم آن را به صورت رسمی در این هفته اعلام کنیم.

به گزارش مهر، در همین زمینه و بنا بر اهمیت تحقیقات بیماری نوپدید کووید ۱۹ ، مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست اولویت‌های پژوهشی برای مقابله سریع و مؤثر با همه‌گیری کروناویروس جدید (COVID-۱۹) را تعیین و منتشر کرد.

این فهرست کمک می کند تا با شناسایی نیازهای دانشی و همچنین جمع‌آوری و طبقه‌بندی فعالیت‌های پژوهشی در دست انجام، خلاءهای دانشی در زمینه این بیماری شناسایی شده و با اطلاع‌رسانی سریع اولویت‌ها، منجر به هم‌افزایی ظرفیت‌های تحقیقاتی و همچنین افزایش بهره‌وری منابع مالی پژوهشی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی شود.

شناسایی و اولویت‌بندی نیازهای دانشی/ عناوین پژوهشی پژوهش‌های مربوط به کوید ۱۹ در سه فاز اصلی شامل شناسایی نیازهای دانشی، شواهد/عناوین پژوهشی و استخراج خلأهای دانشی، شناسایی معیارهای اولویت‌بندی و در نهایت اولویت‌بندی نیازهای دانشی/عناوین پژوهشی انجام شده است.

پژوهشگران علاقه‌مند به مشارکت در تعیین چالش‌ها و ایده‌های پژوهشی مرتبط با ویروس کوید ۱۹ می توانند ابتدا یک پرسشنامه آن‌لاین مربوطه را تکمیل کنند و سپس با مطالعه فهرست اولویت‌های پژوهشی مرتبط با ویروس کووید ۱۹ که توسط سازمان جهانی بهداشت معرفی شده است و پژوهش‌هایی که در ایران در هر یک از اولویت‌ها در حال انجام است (که تا تاریخ ۱۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ به‌روز رسانی شده است) در این طرح ها مشارکت کنند.

اولویت های پژوهشی واکسن مرتبط با ویروس کووید ۱۹

علاوه بر اولویت های پژوهشی مرتبط با اپیدمی بیماری مرتبط با ویروس کووید ۱۹ که توسط GLOPID-R (Global Research Collaboration for Infections Disease Preparedness) و سازمان جهانی بهداشت تهیه شده است، برخی از پژوهش های در حال انجام در ایران که مرتبط با این اولویت ها نیست نیز در کشور در حال انجام است که از آن جمله می توان به تحقیقات حوزه واکسن اشاره کرد.

 تحقیق و توسعه واکسن های کاندید

ردیف

طرح های در حال اجرا در ایران که قابل انتساب به موضوعات ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی نیست

۱

طراحی واکسن پپتید موثر علیه ویروس کرونا (COVID-۱۹) دو مورد تحقیقی

۲

طراحی و ساخت واکسن موثر بر علیه ویروس کورونا COVID-۱۹

۳

بررسی ساختار های سه بعدی، فیزیکوشیمیایی و ویژگی های ایمونولوژیک نواحی گلیگوپروتئین سطحی کرونا ویروس جدید

اولویت های پژوهشی مرتبط با ویروس کووید ۱۹ و اپیدمی بیماری کرونا (موضوعات مشترک میان سازمان بهداشت جهانی و محققان ایرانی)

اولویت های پژوهشی مرتبط با اپیدمی بیماری مرتبط با ویروس کووید ۱۹ که توسط GLOPID-R (Global Research Collaboration for Infections Disease Preparedness) و سازمان جهانی بهداشت و با همکاری ۴۰۰ نفر از متخصصین از سراسر جهان تهیه شده است. پژوهش های در حال انجام در ایران که مرتبط با هر اولویت است، در جداول زیر اعلام شده است.     

تاریخچه طبیعی ویروس، انتقال و تشخیص

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
۱

تشخیص بالینی ویروس

بررسی وجود ویروس کرونا در نمونه های بالینی و مطالعه خصوصیات و تغییرات ژنتیکی کووید ۱۹ (۵ مورد تحقیقی)

۲ ایمنی زایی و تشخیص ایمنی ارزیابی عود مجدد COVID ۱۹ در بیماران مبتلا/ بررسی وضعیت بالینی و آزمایشگاهی بیماران با سابقه تزریق واکسن آنفلونزا
۳ ابزارهای لازم برای کنترل اپیدمی بررسی سیستم گندزدایی لوازم با کمک اشعه فرابنفش و اوزن
۴

راه حل های مهندسی شده برای تشخیص بالینی

طراحی و ساخت کیت تشخیص سریع (۴ مورد تحقیقی)

 تحقیقات حیوانی و محیطی در خصوص منشأ ویروس و اقدامات مدیریتی در خصوص اتصال بین انسان و حیوانات

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
۱ تحقیقات حیوانی و محیطی

بررسی شیوع کروناویروس ها در خفاش های ایران/ امکان انتقال مکانیکی توسط مگس خانگی/ مخاطرات بهداشتی انتقال کرونا ویروس از حیوانات (آزمایشگاهی، وحشی، مزرعه ای، خانگی، پرندگان و آبزیان) به انسان

 موضوعات اپیدمیولوژیک

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
۱

دینامک انتقال

بررسی شیوع کرونا ویروس در نوزادان، کودکان و نوجوانان (۶ مورد تحقیقی)

۲ شدت

ارزیابی سطح ویتامین D و کروناویروس (COVID۱۹) و ارتباط آن با شدت بیماری و نتایج درمان (۴مورد تحقیقی)

 ویژگی های بالینی و مدیریتی

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
۱ ویژگی های بالینی و مدیریتی

بررسی روند بیماری کرونا در زنان باردار، حاملگی، بیماران سرطانی، افراد با بیماری پیش زمینه ای (۲۵ مورد تحقیقی)

 کنترل عفونت و پیشگیری از آن و حفاظت از کارکنان مراقبت های درمانی

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
شناسایی روش های انتقال  و مدت زمان انتقال

بررسی تعداد ذرات معلق هوا و حضور ویروس (COVID-۱۹) در هوای داخل اتاق بیماران (یک مورد تحقیقی)

۱

شناسایی پایداری محیطی ویروس

بررسی حضور کروناویروس جدید در فاضلاب (۳ مورد تحقیقی)

۲

 شناسایی اهمیت تجهیزات حفاظت شخصی

بررسی آلودگی پرسنل بهداشتی- درمانی (یک مورد تحقیقی)

 موضوعات تحقیقاتی در مورد درمان کاندید تحقیق و توسعه

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
۱

بررسی میزان اثربخشی روش های درمانی اولویت بندی شده فعلی

تخمین اثر بیولوژیک مهار کننده های ویروس کرونا با استفاده از داروهای موجود ( ۴ مورد تحقیقی)

۲ بررسی سایر کاندیدهای دارای پتانسیل ارزیابی بالینی

بررسی اثر ترکیبات دارویی گیاهی و شیمیایی، پلاسما، مقایسه ایمنی و اثربخشی پروتکل درمانی چهار دارویی بررسی تاثیر ویتامین ها (۵۴ مورد تحقیقی)

۳ بررسی سایر کاندیدهای دارای پتانسیل ارزیابی بالینی

طراحی پرسشنامه مشارکت در رفتارهای پیشگیرانه از انتقال بیماری کووید-۱۹

۴ شناسایی نقش درمان های میزبان محور

بررسی میزان کمبود ویتامین ها، تاثیر اضافه کردن برخی داروها و الگوی مصرف مکمل ها در بیماران مبتلا به ویروس کرونا ( ۹ مورد تحقیقی)

۵

پنجره فرصت بالینی برای درمان با عوامل مختلف

بررسی اثر یک دارو در ابتلا به بیماری کرونای جدید در کارکنان درمانی

 موضوعات علوم اجتماعی در پاسخ به اپیدمی کرونا

ردیف موضوع پژوهش های در حال انجام در کشور
۱

سلامت عمومی و مشارکت

طراحی و اجرای برنامه آموزش بهداشت و طرح مداخله ای جهت کاهش آسیب روانی بحران کرونا ۲۰۲۰ در جامعه ایرانی (۲ مورد)

۲ سلامت عمومی و مشارکت

بررسی اضطراب و استرس در مردم با ۸ مورد تحقیقی

۳ سلامت عمومی و مشارکت

بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد مردم ایران در بحران اپیدمی کووید-۱۹ با ۹ مورد تحقیقی

۴ سلامت عمومی و مشارکت

بررسی عوامل موثر بر عملکرد بر انجام رفتارهای پیشگیرانه و درک خطر ایرانیان در بحران اپیدمی کووید-۱۹ با ۲۱ مورد تحقیقی

۵ سلامت عمومی و مشارکت

مطالعات مرتبط با بررسی سطح آگاهی و نگرش دانشجویان علوم پزشکی در بحران اپیدمی کووید-۱۹ با ۸ مورد تحقیقی

۶ سلامت عمومی و مشارکت

مطالعات مرتبط با بررسی سطح آگاهی سالمندان در بحران اپیدمی کووید-۱۹ با ۴ مورد تحقیقی

۷ سلامت عمومی و مشارکت مطالعات مرتبط با بارداری در بحران اپیدمی کووید-۱۹ با ۴ مورد تحقیقی
۸ سلامت عمومی و مشارکت

تبیین تجارب خانواده های دارای بیمار مبتلا به کرونا با ۸ مورد تحقیقی

۹

 مراقبت، دسترسی و نظام سلامت

تجربه تیم درمان (بیمارستانی و پیش بیمارستانی)، مدیران اجرایی و ستادی از مواجه با کروناویروس ۱۹‌ با ۱۰ مورد تحقیقی

۱۰  مراقبت، دسترسی و نظام سلامت

بررسی میزان استرس، اضطراب و افسردگی در میان افراد و اقشار مختلف با ۲۱ مورد تحقیقی

۱۱  مراقبت، دسترسی و نظام سلامت

بررسی اثربخشی مداخلات روانشناختی بر سلامت روان پرسنل بهداشتی-درمانی با ۶ مورد تحقیقی

۱۲

رسانه و ارتباطات

بررسی نقش فناوری اطلاعات، آموزش از راه دور، شبکه های اجتماعی، منابع کسب اطلاعات بیماری، تاثیر رسانه های جمعی در بحران ویروس کرونا با ۸ مورد تحقیقی

۱۳

 درک عواقب غیر عمد حاصل از تصمیمات برای کنترل اپیدمی

برآورد بار اقتصادی بیماری کرونا (COVID-۱۹) در ایران با ۲ مورد تحقیقی

۱۴  درک عواقب غیر عمد حاصل از تصمیمات برای کنترل اپیدمی

بررسی تاثیر شایعات شبکه های مجازی، تاثیرات روانشناختی، مسمومیت الکل و روانسنجی دوران قرنطینه در خصوص بیماری کرونا با ۹ مورد تحقیقی

علاوه بر اینها تا این لحظه ۵۱ کارآزمایی بالینی از سوی محققان ایرانی در سایت کارآزمایی بالینی وزارت بهداشت با عنوان کووید ۱۹ به ثبت رسیده است. تعیین میزان اثر فرآورده های طب ایرانی، تعیین اثربخشی هموپرفیوژن، بررسی اثر پلاسمای بهبود یافته، بررسی اثربخشی و ایمنی تجویز برخی داروهای گیاهی و شیمیایی، بررسی تاثیر پروتکل درمانی طب سنتی، بررسی مقایسه تجویز ویتامین ها، تاثیر مکمل یاری با ترکیبی از ویتامین ها، بررسی اثربخشی و ایمنی ترکیب داروها، مقایسه اثر درمانی پلاسما، کارآزمایی ۴ درمان دارویی توام با درمان استاندارد کووید ۱۹، مقایسه اثربخشی درمان استاندارد، بررسی تاثیر روش های مختلف تجویز رژیم ترکیبی، استفاده از سلول های بنیادی، بررسی اثرات مکمل نانو، استفاده از پلاسمای بیماران کرونایی بهبود یافته نمونه هایی از این کارآزمایی ها ثبت شده در برابر ویروس کرونا هستند.

کد خبر 20556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =