آخرین اخبار

اختلال عملکرد موقتی نعوظ : درمان ها، علل این عارضه و تشخیص آن

اختلال درعملکرد نعوظ یا (ED) یکی از شایع ترین مشکلات سلامت جنسی مردان می باشد. ED هنگامی که ناشی از یک بیماری مزمن یا سایر مشکلات ناشی از پزشکی باشد، ممکن است یک مشکل مزمن محسوب شود. با این حال، در بسیاری موارد، این عارضه موقتی است.خواندن مطالب زیر را ادامه دهید تا بدانید چه عواملی منجر به اختلال عملکرد موقتی نعوظ می شوند

اختلال عملکرد موقتی نعوظ : درمان ها، علل این عارضه و تشخیص آن

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران : اختلال درعملکرد نعوظ یا (ED) یکی از شایع ترین مشکلات سلامت جنسی مردان می باشد. ED هنگامی که ناشی از یک بیماری مزمن یا سایر مشکلات ناشی از پزشکی باشد، ممکن است یک مشکل مزمن محسوب شود. با این حال، در بسیاری موارد، این عارضه موقتی است.خواندن مطالب زیر را ادامه دهید تا بدانید چه عواملی منجر به اختلال عملکرد موقتی نعوظ می شوند. همچنین به شیوه های احتمالی درمان و چگونگی صحبت و مشورت با پزشک در خصوص این بیماری، خواهیم پرداخت.

اختلال عملکرد موقتی نعوظ کوتاه مدت

برخی مواقع اختلال نعوظِ گاه به گاه، همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. بسیاری از مردان در برخی از مراحل زندگی خود مشکلات مربوط به نعوظ را تجربه می کنند و علل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث این امر شود.

اختلال عملکرد موقتی نعوظ وضعیتی یا ED وضعیتی

ED  وضعیتی، نوعی اختلال عملکرد موقتی نعوظ است، که فقط در شرایط خاصی اتفاق می افتد. به عنوان مثال، برخی از مردان ممکن است در حفظ نعوظ با همسر یا شریک جنسی خود مشکل داشته باشند اما در هنگام خودارضایی مشکلی نداشته باشند.

این نوع اختلال نعوظ غالباً در اثرعوامل روانی مانند عصبی بودن یا اضطراب در عملکرد فرد ایجاد می شود. دراین موارد، در نظر گرفتن علت روانی اغلب بهترین گزینه ی درمانی است.

همچنین مصرف الکل و مواد مخدر، می تواند منجر به ایجاد اختلال عملکرد موقتی نعوظ وضعیتی شود.

 ED موقت

 ED ممکن است توسط برخی از عوامل خاصِ مربوط به سبک زندگی فرد، ایجاد شود. در این موارد،  ED معمولاً موقتی است و به محض ایجاد تغییر در شیوه ی زندگی بهبود می یابد.ED  موقت می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

سیگار کشیدن، رژیم غذایی ضعیف، عدم تحرک جسمی و اضافه وزن یا چاقی.

یکی از مهمترین مولکول های مورد نیاز شما برای نعوظ، نیتریک اکساید (NO) است. NO  یک گشادکننده ی عروقی است، به این معنی که به رگ های خونی شما کمک می کند تا گشاد شوند، که این گشاد شدن رگ ها برای ایجاد نعوظ ضروری است. التهاب مزمن - که می تواند ناشی از استعمال سیگار، رژیم غذایی ضعیف و اضافه وزن باشد، مجدد می تواند منجر به بروز مشکل در عملکرد رگ های خونی شما شده و میزان در دسترس بودن این مولکول را کاهش دهد.

استرس مزمن. هنگامی که استرس دارید، بدن شما تولید هورمون  اپی نفرین را افزایش می دهد. افزایش سطح اپی نفرین، استراحت یا انبساط عضلانی و گشاد شدن رگ های خونی در آلت تناسلی را دشوار می کند. هنگامی که علت اختلال نعوظ، استرس یا اضطراب باشد، اغلب برطرف می شود.

سندرم متابولیک. تحقیقات معتبر نشان می دهند که راه های مختلفی وجود دارد که سندرم متابولیک می تواند منجر به ED شود، مانند کم بودن سطح تستوسترون و آترواسکلروز(تصلب شرایین).

 بسته به نوعِ علت،  EDممکن است قابل درمان و یا موقتی باشد.

ED  طولانی مدت

اگر اختلال عملکرد موقتی نعوظ ناشی از مشکلات جسمی خاصی باشد، درمان آن دشوار است. برخی از بیماری ها، مانند دیابت، صدمات نخاعی و بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS، ممکن است روی عصب های مؤثر بر آلت تناسلی تأثیر بگذارند. شرایط زیر دلایل بالقوه ی اختلال نعوظ طولانی مدت هستند:

• شریان های مسدود شده

• آسیب نخاعی

• آسیب به عصب

• آسیب به بافت آلت تناسلی

• مولتیپل اسکلروزیس یا  ام اس MS

• بیماری پیرونی  (Peyronie’s disease)

• بیماری پارکینسون

• دیابت

خیلی وقت ها، اختلال عملکرد موقتی نعوظی که ناشی از این شرایط است، با داروها، تزریق ها یا سایر روش های درمانی قابل کنترل می باشد.

برخی داروهای تجویزی مانند داروهایی که برای فشار خون بالا یا افسردگی هستند نیز می توانند باعث ED شوند. این که آیا این عامل، یک علتِ کوتاه مدتِ ابتلا به ED است یا طولانی مدت، بستگی به مدت مصرف داروها دارد.

تشخیص ED موقتی

داشتن اختلال نعوظِ گاه به گاه، طبیعی است. با این حال، اگر ED باعث اختلال منظم در فعالیت های جنسی شما شود، ممکن است اهمیت پیدا کندو یا یک نگرانی برای شما به وجود بیاید. بهترین راه برای یافتن علت اصلی ابتلا به بیماری ED صحبت با پزشک است. آنها می توانند با بررسی تاریخچه ی پزشکی و جنسی شما و سؤال درباره ی مصرف مواد و انواع استرس های روانی، علت      ED را تشخیص دهند.

اگر اول صبح هنگام بیدار شدن از خواب، نعوظ دارید، احتمالاً علت ED بیشتر روانشناختی است تا جسمی. ممکن است چندین عامل به صورت همزمان منجر به اختلال نعوظ شوند.

همچنین پزشک شما ممکن است آزمایش خون برای شما بنویسد و شما را  معاینه بدنی کند تا آسیب عصبی یا سایر بیماری ها را پیدا کند.

درمان ED موقتی

اختلال نعوظ اغلب با درمان مناسب بهبود می یابد. یک مطالعه در سال 2014 روی 810 مرد، نشان داد که 29 درصد از مردان با اختلال نعوظ بعد از 5 سال علائمِ بهبود یافته دارند.

موارد زیر گزینه های درمانی بالقوه ای برای اختلال عملکرد نعوظ موقت هستند:

مصرف داروها. داروهای خوراکی، اغلب اولین درمانِ قابل اعتماد، برای عارضه ی اختلال عملکرد موقتی نعوظ هستند.

ترک سیگار. سیگار کشیدن می تواند باعث آسیب به رگ های خونی شما شده و جریان خون در آلت تناسلی شما را کاهش دهد.

کاهش مصرف الکل. مصرف زیاد الکل می تواند باعث ED شود. در این موارد، اگر میزان مصرف الکل را کم کنید، ممکن است اختلال عملکرد موقتی نعوظ در شما بهتر شود.

بهبود رژیم غذایی. تحقیقات نشان داده است که 79٪  افراد مبتلا به اختلال عملکرد موقتی نعوظ دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 25 هستند. خوردن یک رژیم غذایی سالم ممکن است به شما در کاهش وزن و بهبود اختلال عملکرد موقتی نعوظ کمک کند.

ورزش کردن. یک بررسی منتشر شده در سال 2018  نشان داد که 160 دقیقه ورزش هفتگی به مدت 6 ماه به کاهش ED ناشی از بیماریهای قلبی عروقی، عدم فعالیت بدنی، سندرم متابولیک، فشار خون بالا و چاقی کمک می کند.

مصرف برخی مکمل ها. برخی مکمل ها ، مانند  Panax ginseng، Rhodiola rosea ، yohimbe و ال-آرژینین ممکن است در بهبود علائم اختلال عملکرد موقتی نعوظ به شما کمک کند. با این حال، اثربخشی بسیاری از این مکمل ها هنوز مورد بحث است. همیشه قبل از مصرف هرگونه مکملی، با پزشک خود صحبت و مشورت کنید.

استرس. استرس و اضطراب باعث افزایش سطح هورمون ها می شود که می تواند گشاد شدن رگ های خونی و استراحت یا (انبساط) ماهیچه های آلت تناسلی شما را دشوارتر کند. هنگامی که عامل استرس مورد توجه قرار می گیرد، علائم ED اغلب برطرف می شوند.

انجام گفتار درمانی. انجام درمان جنسی، روان درمانی یا رابطه درمانی، ممکن است به شما در مقابله با بیماری ED که ناشی از عوامل روانشناختی است کمک کند.

استفاده از هورمون تستوسترون جایگزین (درمان جایگزینی تستوسترون). اگر اختلال نعوظ شما ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد، ممکن است از درمان جایگزینی تستوسترون بهره مند شوید.

با پزشک خود صحبت کنید

بسیاری از مردان از صحبت کردن با پزشک خود در مورد اختلال عملکرد موقتی نعوظ خجالت می کشند. با این حال، اگر شما این عارضه را تجربه می کنید، پزشک می تواند به شما در یافتن بهترین گزینه ی درمانی کمک کند.

علاوه بر این، مطلع کردن پزشک از آنچه که اتفاق می افتد اهمیت دارد، زیرا اختلال عملکرد موقتی نعوظ اغلب نشانه ای از یک بیماری جدی تر است. پزشک می تواند شما را برای بیماری های گوناگون و مرتبط با اختلال نعوظ، مانند فشار خون بالا، دیابت یا بیماری قلبی عروقی، تحت تجویز یک آزمایش، مورد بررسی قرار دهد.

در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید با پزشک خود راحت تر صحبت کنید:

• آنچه را که می خواهید بگویید از قبل برنامه ریزی کنید.

• لیستی از سوالات بالقوه را آماده کنید.

• لیستی از علائم خود و زمانی که این علایم را تجربه می کنید، تهیه کنید.

نتیجه گیری

اختلال عملکرد موقتی نعوذ، خود به تنهایی تهدید کننده ی حیات نیست، و در بعضی موارد، موقتی است. با این وجود، گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد.

برای مشخص کردن علت اصلی و شروع یک برنامه درمانی، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می توانید روی بهبود عادات سبک زندگی مانند ترک سیگار، ورزش کردن و همچنین خوردن غذای مناسب نیز کار کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/is-erectile-dysfunction-temporary

مترجم: یگانه عرب

کد خبر 20445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =