آبا کرونا منجی نتانیاهو برای تصدی کرسی نخست‌وزیری خواهد شد؟

علی حیدر در تحلیلی برای روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: «خواه ویروس کرونا انگیزه واقعی ایجاد روزنه سیاسی در دیوار بحران حکومتی مستمرّ اسرائیل باشد یا نردبانی برای پایین آمدن از سقف اختلافات سیاسی داخلی، این میهمان ناخوانده سایه سنگینی روی دو صحنه اقتصادی و سیاسی افکند.»

علی حیدر در تحلیلی برای روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: «خواه ویروس کرونا انگیزه واقعی ایجاد روزنه سیاسی در دیوار بحران حکومتی مستمرّ اسرائیل باشد یا نردبانی برای پایین آمدن از سقف اختلافات سیاسی داخلی، این میهمان ناخوانده سایه سنگینی روی دو صحنه اقتصادی و سیاسی افکند.»

به گزارش تلکسیران، این تحلیل‌گر عرب در ادامه می‌نویسد: «قطعا ادامه شیوع ویروس کرونا، عامل فشاری بر موسسه اسرائیل خواهد بود، که به بحرانی تر شدن اوضاع اقتصادی آن نیز می انجامد. رئیس «اندیشکده پژوهش های امنیت ملی» در تل آویو، عاموس یادلین، معتقد است که دولت صهیونیستی در یک بحران بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی بی سابقه است، که اداره آن، توسط یک حکومت انتقالی، ممکن نیست.»

با این وجود، می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که فشار بیشتر ناشی از آن است که مدت زمان بحران کرونا، مشخص نیست و در نتیجه، پیامدی های اقتصادی آن، زمینه را برای چند سناریو فراهم می کند که درجه خطرناکی هر یک از آن‌ها، متفاوت است. این شرایط پیچیده، موسسات و رهبران سیاسی را بر آن می دارد تا اقدامات قاطعانه‌ای در راستای آمادگی برای بدترین سناریوها، اتخاذ کنند.

در این میان، ایجاد روزنه سیاسی که زمینه‎ساز توافقی برای پایان دادن به بحران حکومتی باشد، غیر منتظره نیست؛ همان‌طور که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، تمام برگ‌های برنده خود در زمینه انتخابات و مسائل قضایی و سیاسی را از دست داده‌اند.

از یک سو، تلاش‌های نتانیاهو برای به دست آوردن اغلب 61 عضو کنیسه در جریان سه عملیات انتخاباتی، با شکست مواجه شد و وی نتوانست یک دولت راست گرا تشکیل دهد، که عاملی برای مصونیتش از محاکمه باشد. از سوی دیگر، دشمنان نتانیاهو نیز نتوانستند از طریق محاکمه، وی را سرنگون کنند.

به این ترتیب، دو گزینه پیش روی نتانیاهو است: رسیدن به توافقی برای نخست وزیری وی، یا برگزاری انتخابات دوباره که نتیجه آن مشخص نیست. به این دلیل که پس از شکست نتانیاهو در جلب مصونیت از کنیسه، تنها راه برای در امان ماندن وی از محاکمه، تلاش برای فراهم کردن پوشش حکومتی است که با وضع قوانین مشخصی بتواند اسباب نجاتش از محاکمه را فراهم کند.

به این ترتیب، نتانیاهو موفق شد بنی گانتس را به تدریج به سمت معامله فراگیری سوق دهد، تا بعنوان رئیس کنیسه انتخاب شود. علاوه بر اینکه نتانیاهو توانست ائتلاف رقیب خود،«آبی سفید» را منفک کند. طبق گزارش رسانه ها، نتانیاهو و گانتس طی یک دیدار به تفاهماتی دست یافته اند، که براساس آن، به صورت نوبتی عهده دار نخست وزیری می‌شوند؛ به این شکل که منصب مذکور 18 ماه در اختیار نتانیاهو بوده و 18 ماه بعد در اختیار گانتس است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت اسرائیل، 30 وزیر خواهد داشت و احتمالا لیکود تلاش می کند که این تعداد را به 34 برساند، که نیمی از آنها از حزب گانتس هستند و کرسی های امنیت، قضا، روابط و فرهنگ را بر عهده می گیرند. در این میان، حزب گانتس در وزارت امور خارجه نقشی نخواهد داشت.

لینک کوتاه کپی لینک
کد خبر 19840

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =