۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
بهترین روش‌های رفع موهای زائد

رفع موهای زائد یکی از دغدغه‌های اکثر افراد به خصوص خانم‌هاست. برای رفع موهای زائد روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام دارای محاسن و معایبی مخصوص خود هستند. بهترین روش، بر اساس فاکتورهای مورد نظر شما مشخص می‌شود. ممکن است بهترین روش انتخابی شما با دیگران متفاوت باشد. ما در این مقاله به بررسی چند مورد از مهمترین روش‌های رفع موهای زائد می‌پردازیم و مزایا و معایب هر روش را بررسی می‌کنیم

بهترین روش‌های رفع موهای زائد

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :رفع موهای زائد یکی از دغدغه‌های اکثر افراد به خصوص خانم‌هاست. برای رفع موهای زائد روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام دارای محاسن و معایبی مخصوص خود هستند. بهترین روش، بر اساس فاکتورهای مورد نظر شما مشخص می‌شود. ممکن است بهترین روش انتخابی شما با دیگران متفاوت باشد. ما در این مقاله به بررسی چند مورد از مهمترین روش‌های رفع موهای زائد می‌پردازیم و مزایا و معایب هر روش را بررسی می‌کنیم.

پودر موبر یا واجبی

‎واجبی یا موبر پودر سفید رنگی است که برای رفع موهای زائد از آن استفاده می‌شود.

روش استفاده: پودر رو داخل آب گرم ریخته تا به حالت خمیر درآید و حدود ۵ الی ۷ دقیقه روی پوست گذاشته، بعد با کاردک مخصوص روی آن نواحی کشیده و در نهایت آن  قسمت را با آب می‌شویید. توجه نمایید که حتما موقع استفاده از  پودر موبر پوست باید خشک باشد.

در نظر داشته باشید، همیشه باید قبل از استفاده از هر محصول جدیدی تست حساسیت را انجام دهید. برای این منظور مقدار کمی از خمیر درست شده را، روی قسمتی از پوستتان بگذارید و اگر بعد از چند دقیقه دچار التهاب و سوختگی نشدید، می‌توانید با اطمینان از آن برای نواحی مختلف بدن استفاده کنید.

مزایا:

در این روش با موی زیر پوستی خداحافظی کنید.

پودر واجبی باعث نرم شدن و روشن شدن پوست می‌شود.

بوی بد ناحیه تناسلی را کمتر می‌کند.

کم هزینه و در دسترس می‌باشد.

کرم موبر، موها را در سطحی پایین تر از تیغ قطع می‌کند. بنابراین رشد آن دیرتر از اصلاح با تیغ است.

در طب اسلامی آمده است که افرادی که از سندروم پیش از قاعدگی رنج می‌برند، با قرار دادن واجبی در کف پاها، درد کمتری را تجربه خواهند کرد.

بعد از استفاده از پودر موبر اگر از حنا استفاده کنید، رنگ پوست روشن‌تر شده، هم‌چنین از ایجاد جوش، التهاب و سوختگی جلوگیری می نماید.

معایب:

اکثر پودرهای موبر بوی نامطبوعی دارند.

استفاده از آن‌ها زمان‌بر است.

اگر خمیر بیشتر از زمانی که روی بسته بندی محصول مشخص شده است روی پوست بماند، پوست را می‎‌سوزاند.

نسبت به اپیلاسیون، رشد موها سریع تر است.

کرم موبر

کرم مو بر برای افرادی مناسب هست که نمی‌خواهند از تیغ و ژیلت برای شیو موهای زائد استفاده کنند و از طرفی با پودرهای موبر راحت نیستند.

مزایا:

مزایای کرم موبر مانند پودر موبر می‌باشد. علاوه بر آن دارای چند مزیت دیگر مانند بوی مطبوع تر و استفاده آسان‌تر نیز می‌باشد.

معایب:

به دلیل اینکه موها از ریشه جدا نمی‌شوند، سرعت رشد موها نسبتا زیاد است.

این کرم ها نیز می‌توانند باعث ایجاد سوختگی و حساسیت شوند.

بعضی از مارک‌های تجاری آن قدرت از بین بردن موهای زائد را در حد پودرهای موبر ندارد.

بند انداختن

بند انداختن یک روش باستانی از بین بردن موهای زائد است که در آن با یک نخ پنبه ای موهای زائد صورت کاملا برداشته می شود. در ابتدا این کار در شرق و در کشورهایی مانند ایران انجام شد و پس از مدت زمان کوتاهی در غرب نیز محبوب شد. این روش بیشتر برای رفع موهای زائد ناحیه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه برای سایر نواحی نیز قابل استفاده است. در این روش شما فقط به یک نخ مخصوص اصلاح نیاز دارید.

مزایا:

این روش کاملا در دسترس و مقرون به صرفه است.

در این روش به دلیل اینکه موها از ریشه جدا می‌شوند، سرعت رشد موها بسیار کم است.

 این روش دقت بالایی دارد.

معایب:

بند انداختن دردناک است.

می‌تواند باعث جوش و التهاب خصوصا در ناحیه صورت شود.

این روش نیاز به مهارت دارد. بنابراین شاید ناچار شوید به آرایشگاه ها مراجعه نمایید.

هم چنین برای اطراف چشم توصیه نمی‌شود. به دلیل اینکه پوست این ناحیه نازک است به مرور زمان بند انداختن منجر به شل شدن پوست و ایجاد چین و چروک در این نواحی می‌شود.

نکته: دستگاه‌هایی تحت عنوان بند انداز برقی نیز در بازار وجود دارند. این دستگاه‌ها قیمت مناسبی دارند و برای استفاده شخصی افرادی که تبحری در بند انداختن ندارند، وسیله ای کاربردی است، چرا که کار کردن با آن بسیار راحت است. اما دقت این روش نسبت به روش سنتی آن کمتر است. با این حال برای زمانی که نمی‌توانید به آرایشگاه بروید، مشکل شما را تا حدودی حل خواهد کرد.

اصلاح با تیغ

استفاده از تیغ یا ژیلت برای اصلاح صورت و بدن در بین خانم‌ها و آقایان بسیار شایع است. این روش یکی از آسان ترین و سریع ترین راه‌های رهایی از شر موهای زائد است.

مزایا:

سریعترین و آسانترین روش رفع موهای زائد است.

به هیچ عنوان باعث افزایش تعداد موها یا ضخیم شدن آن‌ها نمی‌شود. ضخیم شدن موها بوسیله تیغ یک باور کاملا غلط است.

روشی ارزان و در دسترس است.

شیو کردن نسبت به بند انداختن باعث ایجاد جوش و التهاب برای افرادی که پوست حساسی دارند، نمی‌شود.

موهای خیلی ریز و کرک مانند را هم از بین می‌برد.

سلول‌های مرده پوست را از سطح آن جدا می‌کند. در نتیجه پوست روشن تر شده و آرایش بهتر روی پوست می‌خوابد.

معایب:

سرعت رشد موها در این روش بسیار زیاد است.

در صورت عدم احتیاط می‌تواند باعث ایجاد زخم و خراشیدگی روی پوست شود.

برای شیو کردن توجه به چند نکته اهمیت دارد

هنگام شیو کردن، ژیلت را بر خلاف جهت رویش موهای خود نکشید. با این کار باعث ایجاد خراش روی سطح پوست و موهای زیر پوستی می‌شوید.

ژیلت صورت باید مجزا از ژیلت بدن باشد.

اگر جوش فعال دارید، از ژیلت استفاده نکنید. چرا که می‌تواند منجر به عفونت های وسیع در سطح پوست شود.

وکس یا موم سرد

موم یا وکس از چند ماده مانند رزین، موم زنبور عسل، موم پارافینی، چربی های مورد نیاز و موادی برای تسکین درد تشکیل شده است. موم سرد دارای انواع مختلفی است که برای اپیلاسیون استفاده می‌شود. یک نمونه از آن موم عدسی است که استفاده از آن را نسبت به خرید موم‌های سطلی آسان‌تر میکند. این موم ها دارای رایحه های متنوع با رنگ های گوناگون است. برای استفاده از موم در ابتدا باید آن را ذوب کرد، با کاردک روی پوست گذاشت و با کشیدن پد مخصوصی که روی آن گذاشته می‌شود، موها را از ریشه جدا کرد. بعضی از انواع آن‌ها نیازی به پد یا پارچه نداشته و بعد از سرد شدن خود موم را باید برداشت.

مزایا:

وکس یا موم در دسترس بوده و قیمت مناسبی دارد.

حداقل به مدت چند هفته از شر موهای زائد خلاص می‌شوید.

ریشه موها به مرور زمان ضعیف شده و سرعت رشد آن ها کاهش می یابد.

جوش های سر سیاه صورت را از بین می‌برد.

باعث نرمی و لطافت پوست می‌شود.

معایب:
برای استفاده از هر نوع وکس باید اجازه بدهید موهایتان حداقل به اندازه شش میلیمتر بلند شوند، چراکه رفع موهای زائد ریز کمی دشوار است و موم‌های ذوب شده نمی‌تواند موها را گرفته و ریشه کن کند.

موها نباید خیلی بلند باشد چرا که موم آن‌ها را  می‌شکند. یعنی  مو به جای این‌که از ریشه کنده شود از ساقه جدا می‌شود.

درد نسبتا زیادی دارد.

استفاده از آن زمان بر است.

به مرور زمان پوست را شل می‌کند.


برای جلوگیری از التهاب بعد از وکس کردن چه باید کرد؟

 قرار دادن چند تکه یخ داخل حوله و گذاشتن روی پوست موثر است.

ضد التهاب استفاده کنید: برای اینکار مقداری روغن بچه روی پوست بمالید.

 خنک کننده استفاده نمایید. مقداری ژل آلوورا از داخل یخچال بر روی پوست بمالید. به این‌صورت احساس خنکی کرده و از ایجاد جوش نیز جلوگیری می‌نماید.

اجازه دهید پوستتان نفس بکشد. با آرایش نکردن تنفس را برای پوست آسان کنید.

لیزر

لیزر دستگاهی است که پرتوهای نور را به صورت موازی طی طول موج‌های متغیر ساطع می‌کند. دستگاه‌های لیزر بر اساس طول موج دسته‌بندی می‌شوند. در این روش موهای زائدی که مورد تابش نور لیزر قرار می‌گیرند، از بین می‌روند.

مزایا:

رشد موهای زائد به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد و به مرور ممکن است رشد موها متوقف شود.

به دلیل استفاده از خنک کننده‌ها نسبت به اپیلاسیون درد کمتری دارد.

نسبت به سایر روش‌های رفع موهای زائد، دوام و کیفیت بیشتری دارد.

معایب:

این روش بسیار گران قیمت است.

زمان زیادی برای اثر بخشی قابل قبول نیاز است. فاصله بین هر جلسه لیزر بین 4 تا6 هفته متغیر است. و هر ناحیه بین 6 تا 8 جلسه نیاز به لیزر دارد.

تاثیر لیزر روی افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، بیشتر است. بنابراین افرادی که پوست تیره‌تری دارند، لیزر قادر به تشخیص صحیح موها از پوست نمی باشد و در نتیجه اثر گذاری کمتری برای این افراد دارد.

تفاوت لیزرها در چیست؟

لیزرها در طول موج هایی که دارند از یکدیگر متمایز می‌شوند. برای مثال الکساندرایت در اصل اسم طول موج لیزر می‌باشد و برعکس باور عموم اسم دستگاه الکساندرایت نیست. دستگاه‌های مختلفی وجود دارند که دارای طول موج لیزر الکساندرایت هستند. مانند لیزر کندلا، موتوس، دکا، اپوجی، نابلکس، بایوس، اپیکر و موارد دیگر.

لیزر دایود، هم اسم طول موج لیزر می‌باشد؛ اسم کامل آن الکس دایود است.

دایود و الکساندرایت دو طول موج مطرح، چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

ساده‌ترین توضیحی که می‌توان داد، این است که لیزرهای السکاندرایت کولینگ (گازهای خنک کننده) دارند. اما در دایود خنک کننده ها تماسی هستند، یعنی کاملا با سطح پوست تماس دارند. در الکساندرایت هیچ ژلی به بدن شما نمی‌زنند اما در لیزر دایود، خنک کننده به صورت ژل روی بدن شما گذاشته می‌شود.

اثر بخشی لیزرهای الکساندرایت از دایود بیشتر می باشد.

لیزر الکساندرایت برای پوست‌های روشن تا سبزه و با رنگ موی تیره کارایی دارد و لیزر دایود اثر بخشی بیشتری برای پوست‌های تیره دارد اما این به این معنی نیست که دارای اثربخشی موثری برای بقیه رنگ‌های پوست نمی‌باشد.

برای لیزر به چه مواردی باید توجه کرد؟

بهداشت اتاق و کلینیک بسیار حائز اهمیت است.

اگر از دایود استفاده می‌کنید، حتما در مقابل خودتان دستگاه ضدعفونی شود. در دایود هندپیس کاملا با بدن تماس پیدا می‌کند.

قبل از استفاده از هردستگاه در مورد آن تحقیق کنید.

جلسه اول حتما با پزشک کلینیک صحبت کنید. ممکن است شما بیماری داشته باشید که نباید لیزر انجام دهید.

مادران باردار یا شیرده، نباید لیزر انجام دهند.

 اگر احساس کردید پوستتان به شدت می‌سوزد، اعتراض کنید. اگر به دلیل سهل انگاری اپراتور لیزر پوست شما سوخت، این حق را دارید که به مراجع قضایی شکایت کنید.

 در نظر داشته باشید دستگاه های معتبر لیزر بسیار گران قیمت هستند؛ بنابراین فریب تبلیغات برخی از کلینیک ها که ادعا دارند با مبلغی بسیار کم کل بدن شما را با بهترین دستگاه  لیزر می‌کنند، را نخورید.

آیا لیزر باعث نازایی می‌شود؟

خیر. تا کنون گزارشی مبنی بر بوجود آمدن نازایی  یا تشدید آن و یا ایجاد سرطان به دلیل انجام لیزر در دنیا وجود نداشته است. قدرت نفوذ نور لیزر بین 1 تا 6 میلی متر است. این عمق محل قرارگیری ریشه یا پیاز مو است. بر خلاف اشعه ایکس، امواج رادیویی  و یا امواج موبایل که قابلیت نفوذ به اندام های داخلی را دارند، نور لیزر حداکثر تا لایه دوم پوست نفوذ کرده و به هیچ عنوان به غدد لنفاوی، تخمدان ها و سایر ارگان ها نخواهد رسید.

برای انتخاب بهترین روش حذف موهای زائد، مزایا و معایب هر روش را بررسی کرده و با توجه به شرایط خود مناسب ترین روش را انتخاب نمایید.

نوشته: نیلوفر برجوئیان

 

کد خبر 19602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =