۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
چگونه بر افسردگی خود غلبه کنیم؟

برخی به اشتباه حزن و ناراحتی بعد از یک اتفاق ناراحت کننده را با افسردگی اشتباه می گیرند. در حالی که بین افسردگی و غمگینی تفاوت بزرگی وجود دارد و بسیار طبیعی است انسان پس از موقعیت های ناگوار دچار غم شود. پس افسردگی چیست؟

چگونه بر افسردگی خود غلبه کنیم؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :برخی به اشتباه حزن و ناراحتی بعد از یک اتفاق ناراحت کننده را با افسردگی اشتباه می گیرند. در حالی که بین افسردگی و غمگینی تفاوت بزرگی وجود دارد و بسیار طبیعی است انسان پس از موقعیت های ناگوار دچار غم شود. پس افسردگی چیست؟ از نظر علم روانشناسی افسردگی یک اختلال قابل درمان است که جسم و جان فرد بیمار را  تحت تاثیر قرار می دهد. طبق برخی مطالعات انجام شده افسردگی در خانم ها بیشتر از مردان ظاهر می شود. متاسفانه افرادی که دچار افسردگی می شوند تمام درها را به روی خود بسته می بینند و فکر می کند به نقطه پایان در زندگی اشان رسیده اند. آیا شما نیز احساس می کنید افسرده شده اید؟ آیا می دانید باید چگونه بر افسردگی خود غلبه کنید؟

اگر به دنبال راهی هستید تا بر افسردگی خود غلبه کنید حتما در این مقاله با تلکسیران همراه باشید. هرگز فراموش نکنید فراز و نشیب ها در زندگی اجتناب ناپذیر هستند و ما باید تنها کنترل احساسات خود را به دست بگیریم. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع افسردگی

بهتر است قبل از هر چیز با انواع افسردگی آشنا شویم. انواع افسردگی عبارتند از:

افسردگی تک قطبی: یکی از انواع افسردگی، افسردگی تک قطبی است که در حالت معمول دو هفته طول می کشد.

افسردگی دو قطبی: در این نوع از افسردگی شخص در بازه های زمانی نسبتا ثابت، دچار افسردگی شدید می شود و پس از گذشت زمان به طور ناگهانی احساس شادابی و یا سرخوشی بیش از حد می کند.

افسردگی شدید: این شدیدترین نوع افسردگی است که زندگی فرد بیمار به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و حتی در برخی موارد ممکن است همراه با اقدام به خودکشی بیمار همراه باشد.

افسردگی خلق ناخوشایند: این نوع افسردگی که با نام افسردگی خفیف مزمن نیز شناخته می شود حداقل دو سال به طول می انجامد. فرد مبتلا به این نوع از افسردگی در اغلب مواقع احساس دلتنگی و ناراحتی می کند و ممکن است به راحتی گریه کند.

افسردگی گذرا: برخی این افسردگی را به دلیل سیکل ماهانه در زنان می دانند در حالی که به آن ربطی ندارد. افسردگی گذرا ممکن است هر ماه حداقل یکبار ظاهر شود و دو هفته طول بکشد.

افسردگی بعد از زایمان: در برخی از موارد مادرها پس از تولد فرزندشان دچار افسردگی می شوند، که افسردگی پس از زایمان نامیده می شود.

افسردگی قبل از قاعدگی: یکی از علائمی که اغلب زنان پیش از قاعدگی خود تجربه می کنند افسردگی است. مهم ترین دلیل افسردگی قبل از قاعدگی تغییر سطح هورمون های پروژسترون و استروژن است.

افسردگی فصلی: این افسردگی به طور معمول در ماه های سرد سال ظاهر می شود و در اغلب موارد افراد انگیزه و انرژی کمتری برای انجام کارهای روزانه خود احساس می کنند.

 افسردگی سایکوتیک: در این نوع از افسردگی فرد بیمار دچار هذیان و توهم می شود و حتی در موارد شدیدتر ممکن است صداهای غیرواقعی نیز بشنود.

علائم افسردگی

هر چند بارزترین نشانه افسردگی احساس اندوه و نا امیدی است اما دیگر علائم رایج افسردگی عبارتند از:

 بی میلی و عدم لذت بردن از تفریحات

 کاهش انرژی و احساس خستگی

کاهش یا افزایش وزن ناگهانی

اختلال در خواب

 کاهش اعتماد به نفس

کاهش قدرت تمرکز

 عدم تصمیم گیری صحیح در شرایط بحرانی

 منفی بافی و احساس نا امیدی

تمایل به خودکشی

نشخوار افکار

راه های غلبه بر افسردگی

در صورتی که افسردگی در شما با علائم شدید ظاهر شده است اولین و بهترین راه کمک گرفتن از مشاور و یا روانپزشک است. افسردگی نیز مانند سایر بیماری ها نیاز به درمان دارد و نباید در کنترل بیماری تعلل کرد. اما در صورتی که احساس می کنید هنوز افسردگی شما در مراحل اولیه است می توانید از راه کارهای زیر برای غلبه بر افسردگی استفاده کنید.

استفاده از عبارات تاکیدی مثبت: اغلب ما هنوز باور نداریم که  تکرار عبارات مثبت تا چه حدی می تواند در زندگی ما کمک کننده باشند. تکرار این عبارات به اصلاح باورهای قدیمی کمک می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس و خودباوری می شود. برای گرفتن نتیجه مطلوب عبارات تاکیدی را روزانه به مدت حداقل 20 روز تکرار کنید. برخی از عبارات تاکیدی مثبت  که می توانید آن ها  را با خود تکرار کنید عبارتند از:

موفقیت تنها مجموعه ای از تلاش های کوچک روزانه است.

من خودم را می پذیرم، من با تمام عیب هایم هنوز هم دوست داشتنی هستم.

جهان من، با من پر می شود.

من صبور هستم و از تمام بحران های زندگی ام با قدرت عبور می کنم.

من آغوشم را برای پذیرش صلح و آشتی باز می کنم.

همین لحظه، تنها لحظه ای است که من زنده تر از همیشه هستم.

خوشبختی من در گرو درک و پذیرش خودم می باشد. به همان صورتی که هستم.

اشتباهات فردی باعث رشد من خواهد شد پس لزومی ندارد خودم را برای اشتباهاتم سرزنش کنم.

هرروز صبح فرصتی برای شروعی دوباره است. پس سلام زندگی!

انجام ورزش: مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش می کنند نسبت به افرادی که روتین ورزشی مشخصی ندارند، کمتر به افسردگی مبتلا می شوند. هرچند ممکن است استثناهایی هم وجود داشته باشد اما افسردگی اغلب ورزشکاران خفیف است. ورزش نه تنها باعث ایجاد شادی و طروات می شود بلکه منجر به تقویت عملکرد قلب، کاهش فشار خون، تناسب اندام و افزایش اعتماد به نفس و افزایش سطح انرژی می شود. یوگا یکی از بهترین ورزش هایی است که برای غلبه بر افسردگی پیشنهاد می شود. یوگا باعث می شود ذهن بی قرار به آرامش برسد و سلامتی و شادی را برای فرد مبتلا به افسردگی به ارمغان می آورد. اگر احساس می کنید دارای علائم افسردگی هستید حتما به یک باشگاه ورزشی مراجعه کنید و خودتان را از تنگنای تاریک افسردگی نجات دهید.

تغذیه مناسب: داشتن وعده های غذایی منظم و مناسب می تواند در بهبود افسردگی و ثبات روحی بسیار موثر باشد. سعی کنید غذاهایی حاوی مواد مغذی مانند ویتامین سی، اسید فولیک، اسیدهای چرب امگا3، کلسیم و منیزیم را بیشتر مصرف کنید. از طرف دیگر خوردن غذاهای ناسالم مانند سوسیس، غذاهای سرخ شده و شیرینی ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

خواب کافی: نداشتن خواب کافی می تواند سبب افزایش شدت افسردگی و بی حالی در فرد بیمار شود. اغلب مردم به 7 تا 8 ساعت خواب در روز احتیاج دارند. خواب کافی اثرات روانی بسیار مثبتی دارد که نباید از آن غافل شد. اگر دچارناتوانی در خواب هستید می توانید قبل از خواب از دمنوش های آرامبخش استفاده کنید، اما اگر مشکل خوابتان جدی می باشد حتما به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه کنید.

در یک کلام...

برای همه ما ممکن است حوادث ناگوار زیادی پیش بیاید که ما را به سوی ناامیدی و افسردگی سوق دهد. اما بسیار مهم است که ما بتوانیم بر افسردگی خود غلبه کنیم وشرایط را تغییر دهیم. هرگز فراموش نکنید هیچ نیرویی به اندازه شما قدرتمند نیست پس سرنخ زندگی خودتان را در دست بگیرید و از روزهای تاریک خود عبور کنید.

نوشته: رزا آذروند

کد خبر 19599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =