علائم بارداری از چه زمانی احساس می شود؟

اگر به صورت دقیق و ویژه روی بدن خود تمرکز کنید، از یک هفته بعد از لقاح، خواهید توانست نخستین نشانه های بارداری را در خود ببینید! نشانه های نخستین بارداری اکثرا زیاد مورد توجه و چشمگیر نیستند اما اگر لقاح، باعث بارداری شود ، نشانه هایی در شما بروز خواهد کرد که اغلب با نشانه های پریود و عادت ماهیانه اشتباه گرفته خواهد شد ، اگر حامله باشید دیگر نشانه هایی از پریود ماهیانه در شما نخواهد بود

علائم بارداری از چه زمانی احساس می شود؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :اگر به صورت دقیق و ویژه روی بدن خود تمرکز کنید، از یک هفته بعد از لقاح، خواهید توانست نخستین نشانه های بارداری را در خود ببینید! نشانه های نخستین بارداری اکثرا زیاد مورد توجه و چشمگیر نیستند اما اگر لقاح، باعث بارداری شود ، نشانه هایی در شما بروز خواهد کرد که اغلب با نشانه های پریود و عادت ماهیانه اشتباه گرفته خواهد شد ، اگر حامله باشید دیگر نشانه هایی از پریود ماهیانه در شما نخواهد بود!

همه بانوان در طی دوران بارداری خود نشانه های یکسانی را تجربه نمی کنند و نشانه های آنان با یکدیگر متفاوت می باشد.یک زن لزوما نشانه هایی را که در زمان بارداری اول خود تجربه کرده است، دوباره تجربه نخواهد کرد . نشانه های ویژه ای مثل عدم قاعدگی و زیاد شدن وزن در تمام حاملگی ها رایج است.

چه زمانی نشانه های اولیه حاملگی شروع می شود؟

برخی از زنان امکان دارد در سه ماهه اول حاملگی نشانه های بارداری را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر امکان دارد زمان دیرتری این نشانه ها را مشاهده کنند. علائم بارداری نیز می تواند مثل نشانه های پیش از قاعدگی باشد، بنابراین امکان دارد یک خانم نشانه های مربوط به حاملگی را تشخیص ندهد.

علائم و نشانه های حاملگی:

- تاخیر در دوره قاعدگی

دوره قاعدگی یکی از علائم مشخصی از حاملگی می باشد و قاعدگی در طول زمان حاملگی وجود نخواهد داشت. افرادی که دوره قاعدگی نامنظمی دارند امکان دارد سریعا متوجه حامگلی خود نشوند.

- خونریزی یا گرفتگی عضلات

امکان دارد کمی خونریزی یا لکه بینی رخ دهد. زمانیکه لقاح به رحم شخص اتصال می یابد، هر ۶ روز الی ۱۲روز امکان دارد گرفتگی کوچکی در عضلات رخ دهد.

- ترشحات واژن

بعضی از افراد ممکن است دچار تخریب ضخیم مهبل در اوایل حامگلی خود شوند. این تخریب در اولین هفته حامگی آن ها رخ خواهد داد، چونکه دیواره واژن ضخیم خواهد شد. اگر با بوی بدی در ارتباط با تخلیه خود مواجه شدید، یا سوزش و خارش داشتید، آن هم می تواند یکی از نشانه های حامگلی باشد.

- تغییرات سینه

تعدا زیادی از زنان در اولین هفته های حامگلی خود تغییراتی در سینه های خود تجربه می کنند. این تغییرات می تواند با درد، حساسیت، سنگین بودن یا احساس سوزش همراه باشد. این تغییرات و ناراحتی اغلب بعد از گذشت چند هفته کاهش خواهد یافت.

- تیره شدن آرئول

آرئول و یا مناطق اطراف نوک سینه فرد امکان دارد به تیرگی متمایل شود.

- حالت استفراغ و تهوع

تهوع اغلب در هنگام صبح از دیگر علائم حامگلی می باشد. برخی از زنان هرگز این نشانه را تجربه نخواهند کرد، در صورتی که که برخی دیگر تهوع شدید خواهند داشت. مرسوم ترین آن بین هفته های دوم و هشتم حامگلی می باشد.

- حساسیت به بو

بوهای خاص امکان دارد باعث حالت تهوع و استفراغ در اوایل دوران حامگلی فرد شود.

- افزایش ادرار

برخی از زنان به دلیل تغییرات هورمونی، تکرر ادرار بیشتری از هفته هفتم تا هشتم خواهند داشت.

- سرگیجه یا  احساس ضعف

امکان دارد تاثیر تغییرات هورمونی بر میزان گلوکز یا فشار خون، سرگیجه و احساس ضعف را در پی داشته باشد.

یبوست

- سطح هورمون ممکن است باعث شود در برخی از زنان در آغاز دوران حامگلی مبتلا به یبوست شود .

- سردرد

سردرد نیز ممکن است باعث تغییر سطح هورمون در طول زمان حامگلی باشد.

- درد پشت

کمردرد می تواند یکی از علائم بارداری در نظر گرفته شود، کمردرد ممکن است در مراحل آغازین بارداری شروع شود. افراد در زمان حامگلی می توانند درجات متفاوتی از کمردرد را تجربه کنند.

- تغییرات ذهنی

اختلالات ذهنی در فرد به دلیل تغییرات سطح هورمون در زمان سه ماهه اول حامگلی نسبتاً شایع می باشد، همچنین امکان دارد این تغییرات با تنش و عوامل دیگر مرتبط باشند.

- کمبود نفس

زیاد شدن نیاز بدن فرد به گاز اکسیژن در این زمان قابل مشاهده می باشد. برخی از افراد احساس تنگی تنفس نیز می کنند.

- افزایش وزن

اغلب زنان در طول دوران حامگلی با افزایش وزن روبرو می شوند. زیاد شدن وزن به علت افزایش رشد جنین، جفت، پستان و افزایش حجم خون و مایعات می باشد.

- بزرگ شدن سینه ها

سینه ها در زمان حامگلی بزرگ خواهند شد، در اواخر دوران حامگلی امکان دارد مخلوطی شیرین (مایع زرد رنگی که بعد از زایمان تولید خواهد شد) بیرون بیاید.

- تورم پا

فشار افزایش حجم رحم امکان دارد جریان خون رگ های پاها را کم کند و باعث ایجاد تورم شود.

- نشت ادرار

فشار رحم بر روی مثانه می تواند باعث نشت مکرر ادرار (که ممکن است در اوایل بارداری ناشی از تغییرات هورمونی باشد) شود.

- گرسنگی یا بی میلی نسبت به غذا

اگر قبلاً به این صورت نبودید ، خیلی ساده است ، بدن شما دارد به شما میگوید که باردارید !

- یبوست و نفخ کردن

باد کردن بدن یکی از علائم افزایش پروژسترون بخاطر حاملگیست که در زنان رخ میدهد .پروژسترون باعث خواهد شد که سیستم هضم غذا کندتر عمل کند .

- افزایش دمای بدن در صبحگاه

دمای بدن افراد در زمان تخمک گذاری ( یعنی تغریباً یک هفته بعد از تمام شدن پریود ) افزایش می یابد.

- تست آزمایش بارداری

تا اینجا هیچ کدام از این علائم ۱۰۰ درصد بارداری شما رو مشخص نمی کردند و برای اینکه شما با اطمینان بالا بفهمید که باردار هستید یا نه ، باید از بی بی چک استفاده کنید .

- حساس شدن نوک سینه در بارداری

هنگامی که به تاریخ عادت ماهیانه و دوره قاعدگی خود نزدیک می ‌شوید، در اطراف نوک سینه خود احساس سوزش یا خارش خواهید کرد. سینه های شما در این زمان بیش از هز زمان دیگری حساس شده است و ممکنه که با یک برخورد و یا لمس کوچک، احساس درد کنید.

- تغییر رنگ واژن در دوران حاملگی

یکی دیگر از علائم بارداری، تغییر رنگ واژن فرد می باشد. اغلب واژن، هر رنگی که داشته باشد، در صورت حامگی، تیره ‌تر خواهد شد. دلیل تغییر رنگ واژن در دوران حامگلی این است که اگر حامله باشید، جریان انتقال خون در واژن افزایش خواهد کرد و این زیاد شدن جریان خون باعث تغییر رنگ به سمت تیرگی می‌شود، برای مثال اگر رنگ واژن شما روشن باشد، کم‌کم به سمت تیره، مایل خواهد شد.

افزایش ترشحات در دوران حامگلی

ترشحات واژن در صورت حامگلی، امکان دارد بیشتر و غلیظ‌تر شود. حتی ممکن است برخی از زنان به برفک واژینال مبتلا خواهند شد که البته جای نگرانی نیست و این اتفاق در بارداری کاملا طبیعی می باشد و خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت.

تاخیر در پریود

پریود نشدن یکی از آشکارترین و اصلی ترین نشانه های بارداری است، البته که امکان دارد با وجود حامگلی خون‌ریزی خفیفی داشته باشید که احساس کنید پریود شده‌اید، اما در اصل این خون‌ریزی نشان از لانه گزینی در بارداری می باشد.

- ویار بارداری

یکی از نشانه هایی که حاملگی را به صورت 100 درصدی نشان می دهد، ویار حاملگی می باشد! ویار اغلب از هفته ششم حاملگی به بعد شروع خواهد اما برخی از زنان تجربه ویار را از هفته چهارم  نیز خواهند داشت. در این حالت، میل زیادی به غذاها پیدا خواهند کرد و از طرف دیگر، با بوی برخی از غذاها دچار حالت تهوع خواهند شد. ویار تنها برای غذاها و خوراکی‌ها نیست؛ امکان دارد به بوی چمن، سیگار، شخص خاص یا ... هم ویار پیدا کرد!

- افزایش اشتها در بارداری

در زمان حاملگی به ویژه سه ماه نخست، زیاد اشتها را تجربه خواهید کرد، اکثرا گرسنه خواهید بود و وعده‌های غذایی‌تان به بیشتر از سه وعده در شبانه روز خواهد رسید.

- حرکت جنین در حاملگی

از هفته شانزدهم به بعد، جنین شروع به تکان خوردن خواهد کرد.

- گر گرفتگی در بارداری

اغلب  خانم ‌ها در دوران حاملگی خود دچار زیاد شدن دمای بدن و به اصطلاح گر گرفتگی می شوند، این نشانه ها در همه افراد یکسان نیست و امکان دارد  کسی هرگز تجربه‌اش نکند. دلیل گر گرفتگی بارداری نیز زیاد شدن فشارخون می باشد.

- تپش قلب در بارداری

در هفته‌های هشتم تا دهم بارداری، گردش خون بدن افراد باردار برای تغذیه بهتر جنین، افزایش پیدا خواهد کرد؛ در نتیجه ضربان قلب نیز بالا خواهد رفت.

- تغییر خلق و خو در بارداری

در ماه‌های نخستین بارداری، تغییرات خلق و خو در حاملگی را تجربه خواهید کرد؛ دلیل آن نیز بر هم خوردن تعادل در میزان هورمون های پروژسترون و استروژن میباشد. احساس کلافگی، اضطراب، افسردگی و یا شادی مفرط از علائم تغییر خلق در افراد حامله می باشد.

مهمترین راه های تشخیص حاملگی

1. بیبی چک یا تست بارداری

تست‌های ادرار فرد، می‌ توانند میزان HCG را در بدن افراد تشخیص دهند که در صورت بالا بودن، می‌ توان اعلام کرد که فرد، باردار میباشد. البته برای تشخیص بهتر این تست‌ها بهتر است حداقل چند مدتی از تاخیر در زمان پریود فرد گذشته باشد.

2.آزمایش خون

ماده‌ای در خون به نام HCG موجود میباشد. زمانی که فرد حامله باشد، این ماده در خون به مقدار بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند. البته صرفا افزایش HCG نشان از بارداری نیست زیرا برخی از بیماری ‌ها هم می تواند باعث زیاد شدن این هورمون می‌شوند.

3. سونوگرافی

دستگاه سونوگرافی می ‌تواند به دقت بسیار زیاد ضربان قلب مادر را از جنین تمییز دهد؛ در نتیجه بارداری را با قطعیت اعلام می کند.

ریحانه نعمتی

کد خبر 19593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =