چگونه برای آشتی با همسر خود پیشقدم شویم؟

در بعضی مواقع اختلافات بین زوجین می تواند به قهر منجر شود. هرچند اختلاف و بحث در زندگی زناشویی اجتناب ناپذیر است، اما آن چه که مهم است نحوه برخورد زوجین پس از دعوا می باشد. آن زمانی که صداها از حد معمول بالاتر رفته اند و حتی جملاتی گفته شده است که نباید گفته می شد

چگونه برای آشتی با همسر خود پیشقدم شویم؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :در بعضی مواقع اختلافات بین زوجین می تواند به قهر منجر شود. هرچند اختلاف و بحث در زندگی زناشویی اجتناب ناپذیر است، اما آن چه که مهم است نحوه برخورد زوجین پس از دعوا می باشد. آن زمانی که صداها از حد معمول بالاتر رفته اند و حتی جملاتی گفته شده است که نباید گفته می شد!

حتما برای شما هم پیش آمده است که با همسر خود بگومگو کرده اید و بعد از مدتی از رفتار خود پشیمان شده اید. آیا در این مواقع منتظر می مانید که طرف مقابلتان برای آشتی پیش قدم شود؟ اگر اشتباه از جانب شما باشد چگونه برای آشتی با همسر خود پیشقدم می شوید؟

در این مقاله تصمیم داریم درباره روش هایی که بعد از قهر و دعوا به شما کمک می کند تا با شوهرتان آشتی کنید صحبت کنیم با تلکسیران همراه باشید.

دلجویی کنید

زمانی که برای دلجویی پیش قدم می شوید نباید انتظار داشته باشید که دلجویی شوید. شما باید در خود آمادگی ترمیم آسیب های احساسی طرف مقابل خود را ایجاد کنید. همسر خود را واکاوی کنید تا متوجه شوید که دقیقا از چه رفتار و یا صحبتی ناراحت شده است. به او نزدیک شوید. نشان دهید که شما نیز از شرایط پیش آمده ناراحت هستید و دوست دارید به رابطه شیرین و ساده خود بازگردید. مهم ترین مورد این است که با همسر خود شفاف باشید. به او بگویید هر چند ممکن است از یکدیگر خشمگین و حتی بیزار شده باشید اما باید با یکدیگر، دیگر صحبت کنید. تمام زوج ها لحظات سختی را در زندگی تجربه می کنند اما مهم این است که به یکدیگر فرصت دوباره ای بدهند.

معذرت خواهی کنید

اگر حرفی زده اید که همسرتان را از خود رنجانده اید باید معذرت خواهی کنید. نباید معذرت خواهی را یک لطف در حق طرف مقابل خود بدانید، بلکه معذرت خواهی یک وظیفه است که موجب تحکیم روابط بین زوجین می شود و از هم پاشیدگی خانواده ها جلوگیری می کند. برای معذرت خواهی می توانید از روش های متفاوتی استفاده کنید. اگر نمی توانید حرف های خود را به صورت مستقیم به همسرتان بزنید برای او نامه بنویسید. علت معذرت خواهی خود را به صورت صریح بیان کنید و به قول معروف لقمه را دور سر خود نچرخانید. یا می توانید در خانه فضای آرامی برای صحبت کردن فراهم کنید و از او بخاطر شرایط پیش آمده عذر خواهی کنید.

به او بگویید دوستش دارید           

حتما به همسرتان بگویید دوستش دارید. اجازه ندهید بحث و اختلاف سلیقه باعث ایجاد شکاف عاطفی بین شما و همسرتان شود. هر دعوا و یا بحثی را پایان کار ندانید. بلکه چالشی  برای تقویت پایه های زندگی مشترکتان بدانید. ابراز علاقه و بیان احساس قلبی خود را فراموش نکنید. شاید برای خود شما انجام این کار کمی دشوار باشد. به روزهای خوبی که با یکدیگر داشته اید فکر کنید. آیا همسر شما همان فردی نیست که روزهای عاشقانه زیادی با یکدیگر داشته اید؟ مطمئن باشید گفتن دوستت دارم تاثیر شگفت انگیزی برای رهایی از مارپیچ تاریک قهر و ناراحتی خواهد داشت.

به او فرصت حرف زدن بدهید

اجازه دهید همسرتان درباره تمام چیزهایی که در ذهن خود دارد صحبت کنید، میان صحبت هایش واکنش ناگهانی نشان ندهید. اجازه بدهید تا او نیز با حرف زدن به آرامش برسد. به او نشان دهید که برای حرف هایش ارزش قائل هستید و دوست دارید آن ها را بشنوید. به حرف های طرف مقابل خود توجه کنید و سعی کنید گره کور دعوای خود را پیدا کنید. همسرتان دقیقا از چه چیزی رنجیده خاطر شده است؟ باور کنید در اغلب موارد می توانید بدون آن که کار به جاهای باریک تر کشیده شود با حرف زدن، مقدمات آشتی را فراهم کنید.

او را به آغوش بکشید

یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر در افزایش کیفیت زندگی به آغوش کشیدن است. طبق نظر محققان یکی از درمان های موثر در رفع یاس و ناامیدی در زندگی مشترک، به آغوش کشیدن همسر است. شما می توانید در صورتی که احساس کردید همسر شما دچار آشفتگی شده است او را به آغوش بکشید. تاثیر تماس و لمس، بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید، در بهبود رابطه و کاهش تنش های زندگی مشترک موثر خواهد بود. شما می توانید احساسات واقعی خود را از طریق به آغوش کشیدن به همسر خود نشان دهید و باعث ایجاد صمیمت بیشتر شوید.

در یک کلام....

واقعیت این است که دعوا و بحث را نمی توان از زندگی زناشویی به طور کامل حذف کرد. اما می توان با تقویت مهارت های زندگی زناشویی از بحران ها به سرعت نجات پیدا کرد. هرگز اجازه ندهید برای مدت زمان طولانی با همسر خود قهر بمانید. مطمئن باشید حتی آشفته ترین موقعیت ها را می توان به کمک روش های فوق رفع کرد. البته در صورتی که مشکلات شما ریشه ای هستند و خودتان قادر به حل آن نیستید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

نوشته: رزا آذروند

کد خبر 19327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =