خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار چه مواردی را در بر می گیرد؟

امروزه درصد زنان شاغل نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است. شرایط شغلی زنان و مردان در محیط کار مشابه نبوده و باید بین آنها تمایز قائل شود. به عنوان مثال ممکن است یک محیط از لحاظ مخاطرات برای مردان سالم محسوب شود؛ اما برای زنان در دوران بارداری، در دسته خطرآفرین قرار گیرد. با توجه به اهمیت بررسی خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار، این مقاله به بررسی آن اختصاص داده شده است

خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار چه مواردی را در بر می گیرد؟

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :امروزه درصد زنان شاغل نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است. شرایط شغلی زنان و مردان در محیط کار مشابه نبوده و باید بین آنها تمایز قائل شود. به عنوان مثال ممکن است یک محیط از لحاظ مخاطرات برای مردان سالم محسوب شود؛ اما برای زنان در دوران بارداری، در دسته خطرآفرین قرار گیرد. با توجه به اهمیت بررسی خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار، این مقاله به بررسی آن اختصاص داده شده است.      

قوانین تسهیل کننده خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار

بارداری و فرزندآوری حق طبیعی هر زنی است و نباید در جامعه هیچ مانعی برای آن وجود داشته باشد. این مسئله برای اشتغال نیز صادق است؛ به این معنا که هیچ کارفرمایی از لحاظ قانونی اجازه سلب این حق را از زنان ندارد. قوانین متعددی در این راستا وضع شده و به کمک زنان شتافته است. به عنوان مثال می توان به مرخصی با حقوق زنان باردار اشاره کرد.

علاوه بر این کارفرما موظف است به محض اطلاع از بارداری شخص او را تا پایان وضع حمل در محیطی با خطر کمتر به کار بگمارد. اما ناگفته نماند که بسیاری از کارفرمایان بدون توجه به قانون زنان را در صورت بارداری اخراج نموده و یا پس از اتمام مرخصی زایمان از بازگشت آنان به محل خودداری می کنند. به همین دلیل دائما زنان در استرس از دست دادن شغل و اخراج این دوران را سپری می کنند که می توان آثار سوئی بر سلامت مادر و جنین داشته باشد.   

مشکلات زنان شاغل باردار  

یکی از نکاتی که در رابطه با اشتغال زنان باردار اهمیت پیدا می کند، خطرات احتمالی محیط کار برای آنان است. ممکن ایت یک محیط در حالت عادی خطری برای سلامت زنان نداشته باشد؛ اما در دوران بارداری شرایط متفاوت بوده و باید از هر چیزی که تاثیر سوء بر جنین می گذارد، دوری شود. این خطرات ممکن است سلامت مادر، جنین یا هر دو را دچار مشکل کند. به همین دلیل مادر موظف به شناسایی این خطرات و دوری هر چه بیشتر از آنهاست. کارفرما نیز باید در این فرآیند به کمک زنان باردار بشتابد.

خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار   

وجود مواد سمی در محیط   

وجود مواد سمی در محیط فقط محدود به کارخانجات مواد شیمیایی نیست و در بسیاری از مشاغل وجود دارند. به عنوان مثال می توان به آرایشگری، لاستیک سازی، خشک شویی، سفالگری و چاپخانه اشاره کرد.  مواد سمی موجود در محیط ممکن است با شکل مایع، بخار و یا گاز باشد که در این صورت لمس یا استشمام آن زنان باردار را با مشکل روبرو می کند. البته برخی از این مواد در حالت عادی خطرناک نبوده و تنها در دوران بارداری مشکل زا می شوند. توصیه می شود که زنان به محض بارداری کارفرما را در جریان گذاشته و با مراجعه به مدیر مجموعه در رابطه با مواد سمی موجود در محیط کسب اطلاع کنند. از جمله شاخص ترین مواد سمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:   

سرب  

وجود سرب یکی از جدی ترین خطرات احتمالی محیط کار به شمار می رود. بسیاری از مشاغل از جمله باطری سازی، شیشه سازی، پلاستیک سازی، تولید رنگ و ... از سرب بهره می برند. به همین دلیل کار کردن در چنین محیط هایی برای زنان باردار مناسب نبوده و لازم است محیط بلافاصله تغییر داده شود. سرب از این جهت برای بارداری خطرناک است که به راحتی از جفت عبور کرده و به جنین آسیب می زند.

عوارض قرار گرفتن در معرض برای زنان باردار شامل سقط و کم وزنی جنین و همچنین اختلال در عملکرد جنین می باشد. لازم به ذکر است که زنانی که در طول کار خود با سرب تماس دارند، باید قبل از اقدام به بارداری به پزشک مراجعه و سطع سرب خون خود را بسنجند. این اقدامات در راستای تولد یک نوزاد سالم از هر لحاظ انجام می شود.   

جیوه

جیوه یکی دیگر از خطرناک ترین عناصر برای دوران بارداری است که با جذب از طریق بندباف مشکلاتی از قبیل نقص های مادرزادی، رشد نامتناسب جنین، سقط و زایمان های زودهنگام را به همراه می آورد. این عنصر جزء فلزات سنگینی است که آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا آن را جزء مواد سمی در رابطه با سلامت انسان و محیط زیست معرفی کرده است. این ماده می تواند از طریق نفس کشیدن، خوردن و یا تماس پوستی به داخل بدن زنان باردار راه یابد.

گازهای بی هوشی   

بسیاری از مشاغل از قبیل کار در اتاق عمل، جراحی دندان پزشکی، اتاق زایمان، اورژانس و ... با مواد بیهوش کننده در ارتباط هستند. وجود این گازها یکی از مخاطرات محیط کار برای زنان باردار به شمار می رود. به همین دلیل لازم است با سیستم تهویه مناسب با تجمع آن در محیط مقابله شود. مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده و درستی ادعای فوق به اثبات رسیده است. به عنوان مثال مطالعات نشان می دهد میزان سقط جنین در زنان شاغل در اتاق عمل کودکان در مقایسه با  سایرین بیشتر است. از جمله خطرات این مواد برای زنان باردار می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

§ سقط جنین  

§ خفگی جنین  

§ مسمومیت مادر  

§ کم وزنی جنین  

حلال های آلی   

حلال های آلی در بسیاری از مشاغل از جمله خشک شویی (لکه بری)، داروسازی، بیمارستان، صنایع چرم و ... کاربرد دارد. از جمله این حلال ها می توان به استون، تولوئن، کلروفنل و بنزن اشاره کرد. طی بررسی های انجام شده تاثیر این مواد بر زنان باردار خود را به صورت سقط جنین، بارداری نابجا و نقص لوله عصبی نشان می دهد.   

دود سیگار   

نه تنها استعمال دخانیات توسط مادر سلامت جنین را با مشکل روبرو می کند؛ بلکه قرار داشتن در معرض دود آن نیز اثرات منفی بر جنین بر جای می گذارد. مشکلات ناشی از چنین محیطی را می توان در کم وزنی جنین، اختلال در رشد جنین و افزایش احتمال وجود تومور در جنین خلاصه کرد.      

صدای بیش از اندازه در محیط

مطالعات گسرده ای در این رابطه انجام شده و صداهای بیش از اندازه به عنوان یکی از مخاطرات محیط کار برای زنان باردار شناخته شده است. نتایج حاکی از این است که صداهای بالاتر از حد استاندارد (85 الی 95 دسی بل) می تواند شنوایی جنین را با مشکل روبرو سازد. این خطر برای صداهایی که فرکانس بالا دارند، تشدید می شود.  

آلودگی های محیطی در محل کار  

بسیاری از آلودگی های محیطی قادر به عبور از جفت بوده و می تواند سلامت هر دو را به چالش بکشد. از جمله این الودگی ها می توان به ویروس ها و باکتری ها (بروسلوز، کلامیدیا و ...) اشاره کرد. این موارد می تواند از طریق پایین بودن سطح بهداشت محیط، نگهداری غیربهداشتی دام و طیور، مصرف گوشت آلوده، مصرف محصولات غیرپاستوریزه به داخل بدن راه یابند. بنابراین لازم است محیط از لحاظ آلودگی های میکروبی یا باکتریایی بررسی و پاکسازی شود.   

استرس در محیط کار   

یکی دیگر از خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار، استرس است؛ البته منشا استرس حتما محیط کار نیست و ممکن است از محیط خانه نیز حاصل شود. محیط های کار صنعتی در مقایسه با محیط های آموزشی استرس بیشتری دارند. استرس در شرایط عادی زندگی سلامت را دچار خدشه و عوارض جدی می کند. این خطرات برای زنان باردار شدت یافته و همین موضوع کنترل بیشتر آن را در این دوران می طلبد. عوارض ناشی از وجود استرس در محیط کار این افراد عبارتند از:

§ سقط جنین  

§ کم وزنی جنین  

§ زایمان زود هنگام  

§ افزایش فشار خون      

کار نامناسب  

برخی اقدامات در محیط کار سنخیتی با دوران بارداری نداشته و سلامت مادر یا جنین را با خطر روبرو می کند. به عنوان مثال می توان به انجام حرکات قدرتی، اعمال نیروی شدید، تکرار مداوم یک حرکت و ... اشاره کرد. مشکلات ناشی از کار نامناسب در سه ماهه سوم بارداری بیش از هر زمان دیگری است. زیرا در این دوران، کمردرد حاصل از بزرگی شکم و متمایل شدن مرکز ثقل بدن به جلو نمود پیدا می کند. بی توجهی به این نکات سقط جنین، کم وزنی و زایمان زودهنگام را در پی خواهد داشت.    

نامناسب بودن سطوح  

یکی دیگر از مخاطرات محیط کار برای زنان باردار، نامناسب بودن سطوح است. زنان در این دوران به شدت در معرض سقوطط و افتادن هستند؛ دلیل آن را می توان به تغییر مرکز ثقل بدن نسبت داد. به نحویکه از هر چهار زن باردار، یکی از آنها سقوط را تجربه کرده است. به همین دلیل لازم است به سطوح لغزنده یا شیب دار توجه جدی شود.   

فعالیت  های شدید   

نشستن و یا ایستادن های طولانی مدت (بیش از شش الی هفت ساعت در روز)، به شدت زنان باردار را دچار خستگی کرده و مشکلات متعددی ایجاد می کند. به موارد فوق می توان خم و راست شدن های مکرر را نیز اضافه کرد. استاندارد مشخصی برای ساعات کاری زنان باردار وجود ندارد. اما بهتر است این مقدار از 40 ساعت در هفته فراتر نرود. فعالیت های شدید در محل کار با افزایش فشار داخل شکمی و تغییر سطح هورمونی زمینه زایمان زودرس را فراهم می کند.

ریحانه نعمتی

کد خبر 19324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =