آخرین اخبار

۱۵ عاملی که زندگی مشترک را تهدید می‌کند

در گذشته، زندگی مشترک افراد دوام طولانی‌تری داشت و طلاق خیلی کم اتفاق می‌افتاد. اما متاسفانه امروزه به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی، افزایش بیماری‌های روانی، فشار زیاد از سوی رسانه‌های اجتماعی و … طلاق دیگر امری غیرعادی نبوده و در خانواده‌هایی که زن و شوهر با نگرانی‌های مالی و عدم سازگاری با یکدیگر روبرو می شوند، طلاق تقریبا اجتناب‌ناپذیر شده است. حتی زوجینی که بسیار متعهد هستند نیز ممکن است به دلایل مختلف، مجبور به طلاق شوند

۱۵ عاملی که زندگی مشترک را تهدید می‌کند

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران :در گذشته، زندگی مشترک افراد دوام طولانی‌تری داشت و طلاق خیلی کم اتفاق می‌افتاد. اما متاسفانه امروزه به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی، افزایش بیماری‌های روانی، فشار زیاد از سوی رسانه‌های اجتماعی و … طلاق دیگر امری غیرعادی نبوده و در خانواده‌هایی که زن و شوهر با نگرانی‌های مالی و عدم سازگاری با یکدیگر روبرو می شوند، طلاق تقریبا اجتناب‌ناپذیر شده است. حتی زوجینی که بسیار متعهد هستند نیز ممکن است به دلایل مختلف، مجبور به طلاق شوند. اگر در زندگی مشترک خود با مشکلاتی روبرو شده‌اید که ممکن است شما را به سمت طلاق سوق بدهد و فکر می‌کنید با مذاکره با شریک زندگیتان می‌توانید این مسائل را حل کنید، حتما این کار را انجام دهید. شاید برای بسیاری از ما این سؤال ایجاد شود که چه عواملی باعث شکست زندگی مشترک می‌شود. در این مقاله قصد داریم به عواملی که زندگی مشترک را تهدید می کند، اشاره ای داشته باشیم تا عوامل طلاق را شناخته و آگاهانه زندگی کنید.

۱- ازدواج زودهنگام: افرادی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض طلاق قرار دارند. در واقع ازدواج در سنین بیست و پنج سالگی به بالا، از پایداری و دوام بیشتری برخوردار است. با توجه به مطالعات انجام‌شده، افرادی که بعد از ۲۵ سالگی اقدام به ازدواج می کنند، کمتر با خطر طلاق روبه ‌رو می شوند.

۲- ازدواج‌های قبلی: خطر وقوع طلاق با هربار ازدواج تا حدی افزایش پیدا می کند. بنابراین ازدواج‌های دوم و سوم بیشتر در معرض طلاق می باشند. بسیاری از افراد بلافاصله بعد از طلاق، بدون اینکه از ازدواج اول و شکست ناشی از آن بهبود پیدا کرده باشند، وارد رابطه‌ جدیدی می‌شوند و حفظ ازدواج دوم برایشان سخت تر می شود.

۳- نبود اعتقادات مذهبی: ایمان نقش مهمی در پیشگیری از طلاق دارد. مطالعات زیادی در این مورد انجام شده است که نشان می‌دهد آمار طلاق در بین زن و شوهرهایی که هر دو افرادی مذهبی هستند، به مراتب کمتر از افراد غیرمذهبی است و زوجینی که نقاط مشترک مذهبی و دینی دارند، نسبت به زوجینی که عقاید مذهبی متفاوت دارند، بیشتر در کنار هم می‌مانند.

4- مسائل مالی: فقر بیشتر از هر دلیل دیگری خطر طلاق را افزایش می‌دهد. زوجینی که همیشه روی این موضوع تمرکز دارند که باتوجه به درآمدی که دارند می توانند چه چیزی بخرند، نسبت به زوجینی که مشکلات مالی زیادی ندارند کمتر احساس شادی می‌کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، احتمال طلاق در زوجینی که هفته‌ای یکبار بر سر مشکلات مالی با هم دعوا می‌کنند ۳۰ درصد بیشتر از سایر زوجین است.

5- میزان سطح تحصیلات: تحصیلات به تنهایی برای پایداری و دوام زندگی مشترک کافی نیست، اما آمار طلاق در خانواده‌هایی که از لحاظ تحصیلات در سطح بالاتری هستند، کمتر می باشد. زوج‌هایی که بر اساس تحصیلات خود، درآمد بیشتری دارند، از ازدواج خود بیشتر لذت می‌برند.

6- نبود آموزش‌های مناسب: شرکت در مشاوره‌های قبل از ازدواج می‌تواند در کاهش آمار طلاق مؤثر باشد. مشاوره‌ قبل از ازدواج مهارت‌های حل مشکلات و اختلافات را به زوجین آموزش می دهد. متأسفانه بسیاری از زوجین در کارگاه های مشاوره ازدواج شرکت نمی‌کنند و این موضوع در افزایش آمار طلاق بی‌تأثیر نمی باشد.

7- داشتن فرزندان زیاد: زوجینی که با داشتن فرزندان دو یا چندقلو باز هم به فکر بچه‌دار شدن هستند باید بدانند که زندگی مشترک انها با مشکل روبه‌رو خواهد شد. چندقلوها به زمان، انرژی و پول بیشتری نیاز دارند. بسیاری از این خانواده‌ها در آینده از نظر مالی دچار مشکل می‌شوند و این موضوع احتمال طلاق را به‌راحتی افزایش می‌دهد.

۸- طلاق والدین: کودکان طلاق نسبت به کودکان عادی با مشکلات بیشتری در زندگی زناشویی روبه‌رو هستند و احتمال اینکه زندگی مشترک به جدایی منجر شود تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. در خانواده‌هایی که زن و شوهر هردو از کودکان طلاق هستند، احتمال وقوع طلاق بسیار زیادتر است.

9- تفاوت سنی زیاد: بهترین تفاوت سنی در ازدواج این است که مرد ۲ تا ۱۰ سال از زن بزرگتر باشد. آمار طلاق در این حالت به مراتب کمتر از حالتی است که اختلاف سنی بیشتر از ۱۰ سال یا زن بزرگتر از مرد می باشد.

10- خیانت: به ‌طورکلی میزان خیانت در بین افراد متأهل کمتر از رابطه‌های طولانی‌مدت و بدون ازدواج می باشد. همچنین زوج‌های مسن‌تر به تعهدات خود پایبندی بیشتری دارند. زمانی خیانت منجر به طلاق می‌شود که اعتماد بین زوجین کاملا از بین رفته باشد.

11- ناسازگاری جنسی: ناسازگاری جنسی عامل دیگر طلاق زوجین می باشد. ممکن است در ابتدا به دلیل ناسازگاری جنسی، یکی از زوج‌ها خیانت کند و سپس به دلیل این خیانت، طلاق اتفاق بیفتد. متأسفانه زوجینی که فرکانس رابطه‌ جنسی متفاوتی دارند، بیشتر با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در این حالت یکی از طرفین حس می‌کند که تحت فشار قرار دارد و طرف دیگر حس می‌کند مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته است.

۱۲- اعتیاد به موادمخدر: اعتیاد به ‌تنهایی برای زندگی مشترک مشکل‌ساز نمی باشد، اما عوارض مخرب آن می‌تواند زندگی را از هم بپاشد. مثلا فرد معتاد ممکن است دروغگو باشد یا دزدی کند. این رفتارها باعث ایجاد فشار عاطفی و روانی در همسران این افراد شده و افراد به خاطر حفظ سلامت روحی خودشان اقدام به طلاق می کنند.

۱۳-  مشکلات روحی و روانی: آمار طلاق در خانواده‌هایی که یکی از همسران یا هر دوی آنها دچار افسردگی، اضطراب و مشکلات روحی و روانی دیگر هستند بسیار بالا می باشد. بیماری‌های روانی به تنهایی باعث طلاق نمی‌شود، بلکه رفتارهای غیرقابل قبولی که از این افراد سر می زند، عامل اصلی طلاق است.

۱۴- اختلاف نظر در تربیت فرزندان: بسیاری از پدر و مادرها بر سر اینکه چه کسی باید تربیت فرزندان را به عهده بگیرد، اختلاف نظر پیدا می‌کنند. بهتر است افراد قبل از ازدواج در مورد انتظاراتشان در رابطه با تربیت فرزندان بطور کامل با هم صحبت کنند؛ در غیر این‌صورت به احتمال زیاد زندگی مشترک‌ آنها به طلاق منجر خواهد شد.

15- اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و ... نقش بسیار مهمی در طلاق ایفا می‌کنند. یکی از عوامل طلاق ها به دلیل اعتیاد همسر به رسانه‌های اجتماعی می باشد. اگرچه این دلیل به‌ندرت از عوامل اصلی طلاق به‌شمار می‌رود، با این حال جنگ و دعواهای بی‌پایان بر سر رسانه‌های اجتماعی می‌تواند زمینه را برای طلاق فراهم کند.

نوشته:مرجان باقری

کد خبر 19147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =