داروهای ممنوعه در زمان اقدام برای بارداری را چه اندازه می شناسید

اگر قصد دارید برای فرزنددار شدن اقدام کنید و کانون خانواده خود را گرم تر کنید، باید بسیاری از نکات را مد نظر داشته باشید. اگر رعایت این نکات به درستی انجام شود، سلامتی مادر و فرزند را به ارمغان می آورد. البته مراقبت تنها محدود به دوران بارداری نیست و قبل از آن را نیز شامل می شود. تغذیه مناسب، فعالیت بدنی کافی، کنترل داروهای مصرفی و ... از جمله این موارد است

داروهای ممنوعه در زمان اقدام برای بارداری را چه اندازه می شناسید؟    


 پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران:  اگر قصد دارید برای فرزنددار شدن اقدام کنید و کانون خانواده خود را گرم تر کنید، باید بسیاری از نکات را مد نظر داشته باشید. اگر رعایت این نکات به درستی انجام شود، سلامتی مادر و فرزند را به ارمغان می آورد. البته مراقبت تنها محدود به دوران بارداری نیست و قبل از آن را نیز شامل می شود. تغذیه مناسب، فعالیت بدنی کافی، کنترل داروهای مصرفی و ... از جمله این موارد است. مقاله پیش رو به بررسی یکی از این موارد تحت عنوان داروهای ممنوعه در زمان اقدام برای بارداری اختصاص دارد. تا پایان همراهمان باشید.     

مراقبت های زمان اقدام برای بارداری چه اهمیتی دارد؟    


تاکنون تحقیقات زیادی در رابطه با لزوم مراقبت های دوران بارداری انجام شده و نقش موثر آن بر سلامت مادر و فرزند احراز شده است. اما نکته جالبی که از این نتایج برمی آید این است که مراقبت های دوران بارداری به تنهایی برای سلامت آنها کافی نیست و بایستی این اقدامات از قبل بارداری آغاز شود. به همین دلیل امروزه شرایط بدنی مادر برای باروری از سه الی شش ماه قبل از باردار شدن سنجیده می شود. این در حالیست که در گذشته تنها نه ماه دوران بارداری مورد توجه قرار می گرفت.     

مراقبت های قبل از بارداری چه مواردی را در بر می گیرد؟   
 
مراقبت ها و اقداماتی که لازم است قبل از بارداری انجام شود به شرح زیر می باشد:

محیط زندگی از هر لحاظ سالم سازی شود


قبل از هر اقدامی لازم است محیط برای مادر از هر لحاظ آماده سازی و سپس برای بارداری اقدام شود. به عنوان مثال وجود تنش، استرس، دود، مواد مخدر، الکل، آلودگی های محیطی، سلامت مادر و جنین را به خطر انداخته و برای سلامت مادر و فرزند خطرناک هستتد.    

روابط عاطفی زوجین قبل از اقدام به بارداری تقویت شود


زوجین قبل از اقدام برای بارداری باید روابط عاطفی خود را محکم تر از قبل کنند و آن را در حد ایده آل نگه دارند. علاوه بر این لازم است زن و مرد با یکدیگر گفتگو کرده و در رابطه با فرزندآوری با هم به توافق برسند. در این شرایط لازم است تمامی تغییرات بعد از فرزند دار شدن بررسی و شرایط جدید پذیرفته شود. مخالفت هر یک از زوجین با فرزند دار شدن ممکن است به مشکلات روحی آنها منجر شود. همین موضوع اهمیت گفتگو پیرامون این موضوع را بیش از پیش مشخص می کند. تصمیم به باردار شدن در یک فضای سرد و بی روح از لحاظ عاطفی و یا پر از تنش و مشاجره ممکن است مشکلات را بیش از پیش افزایش دهد.    

سلامت روانی زوجین به شکل کامل بررسی شود

    
هر یک از زوجین باید قبل از هر اقدامی در راستای بارداری، به یک روان شناس مراجعه کرده و از سلامت روانی خود اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این افراد مبتلا به اختلالات روحی روانی از قبیل افسردگی، اضطراب، روان پریشی، جنون و ... باید تمامی اقدامات خود را در زمینه بارداری زیر نظر پزشک متخصص انجام دهند. زیرا کوچک تریت سهل انگاری می تواند مشکلات زوجین را حادتر کرده و سلامت جنین را تیز به خطر اندازد.    

پزشک را در جریان سابقه بارداری های قبلی خود قرار دهید

   
 
در صورتی که زوجین پیش از این نیز فرزنددار شده اند، بایستی موارد زیر را به پزشک خود اطلاع داده و مشورت بگیرند. لازم به ذکر است که بسیاری از مشکلات بارداری های قبلی برای زایمان های بعد نیز تکرار می شوند؛ اما در بسیاری از موارد می توان با مصرف برخی داروها و مراقبت ها از آنها پیشگیری کرد. مهم ترین موضوعات قابل بررسی در این رابطه به شرح زیر می باشد:  
    چند قلوزایی   
    سقط جنین   
    دیابت بارداری   
    پارگی کیسه آب   
    زایمان های دشوار   
    مسمومیت بارداری    
    تولد نوزاد با نقص مادرزادی   
    تولد نوزاد با وزن بسیار کم و ....    
    زایمان های زودتر از موعد مقرر  

آزمایشات زنانه را حتماً انجام دهید


زنان قبل از اقدام برای بارداری لازم است از سلامت سینه و رحم خود اطمینان حاصل کنند. به این منظور آزمایشات مربوطه توسط متخصص انجام شده و حتی عفونت های رحمی و واژینال نیز تشخیص داده می شود. گاهی اوقات مشکلات هورمونی و یا عفونت های رحمی که در بسیاری از موارد ساده گرفته می شود، سقط جنین را در پی خواهد داشت. علاوه بر این دوره قاعدگی به صورت کامل بررسی شده و منشا مشکلات و بی نظمی های احتمالی آن مشخص می گردد.      

سوابق بیماری خود را به پزشک اطلاع دهید


 
یکی از اقدامات مهم در زمینه بارداری، بررسی سابقه بیماری در زوجین به خصوص مادر است. پزشک متخصص باید از همان ابتدا در جریان بیماری هایی از قبیل بیماری قلبی عروقی، کلیوی، آسم، افسردگی، دیابت، فشار خون، ایدز، صرع و ... قرار گیرد. داروهای مصرفی برای درمان و کنترل علائم این بیماری ها ممکن است روند بارداری را دچار وقفه کرده و یا مشکلاتی ایجاد کند. 
به همین دلیل پزشک بر مبنای تشخیص خود داروها را تغییر داده و یا دوز آنها را کم می کند. به عنوان مثال مصرف کنترل نشده داروهای دیابت می تواند موجب سقط جنین شود؛ یا ابتلای مادر به بیماری صرع می تواند تکامل جنین را دچار اختلال کند. علاوه بر این مصرف برخی داروهای این بیماری در دوران بارداری با محدودیت روبروست؛ زیرا می تواند به نقص عضو جنین منجر شود.   
در کنار بیماری های احتمالی لازم است مشکلات وراثتی در خانواده ها نیز اطلاع رسانی شود. مثلاً وجود یک بیماری نادر در یکی از اعضای خانواده طرفین می تواند به فرزندان زوجین نیز انتقال یابد. 

وزن ایده آل داشته باشید


یکی از مهم ترین اقدامات در زمان اقدام برای بارداری، داشتن وزن ایده آل است. لازمه این کار داشتن تحرک کافی و یک رژیم غذایی مناسب است. از مضرات اضافه وزن می توان به ابتلای بیشتر به فشارخون یا دیابت بارداری اشاره کرد. علاوه بر این نحوه زایمان اینگونه افراد دشوارتر بوده و ممکن است به سقط منجر شود. همچنین تعداد سزارین های انجام شده در این افراد بیشتر از سایرین است. 
این مشکلات تنها محدود به افراد چاق نیست و زایمان دشوار برای افراد دچار کمبود وزن شدید نیز صادق است. به همین دلیل لازم است سه ماه قبل از بارداری به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و برنامه غذایی مناسب با خود را دریافت کنید. فعالیت های بدنی مدیریت شده و مناسب نیز در کنار تغذیه خوب به داشتن وزن ایده آل کمک می کند.     

زندگی خود را سالم تر کنید   


عادت های مضری از قبیل مصرف الکل، استعمال مواد مخدر و سیگار می تواند به سلامت مادر و جنین صدمه وارد کند. به همین دلیل داشتن سبک زندگی سالم در زمان اقدام برای بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال الکل به محض ورود به بدن مادر از طریق بند ناف جذب شده و پس از ورود به بدن جنین و به الیل کامل نبودن سیستم کبد و ریه، آسیب های مغذی ایجاد می کند. نیکوتین موجود در سیگار نیز در صورت ورود به بدن جنین موجب تشنج و یا سقط می شود. مواد مخدر نیز اثرات بسیار بدی بر روی جنین گذاشته و علاوه بر آسیب های جسمی، وابستگی را برای آنها نیز به دنبال خواهد داشت.   

داشتن برنامه غذایی جامع و سالم  

    
در صورت تمایل زوجین برای باردار شدن، لازم است تغذیه مادر تغییراتی داشته باشد. زنان در چنین شرایطی به آهن، روی، فولیک اسید، کلسیم، ویتامین های گروه ب و ... نیاز بیشتری دارند. استفاده از فولیک اسید برای تکامل و همچنین پیشگیری از مشکلات مغزی و نخاعی الزامی است. به همین منظور مصرف مکمل های فولیک اسید از 3 ماه قبل بارداری آغاز می شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.    
بنابراین لازم است مواد غذایی مصرفی بر این اساس انتخاب و مقدار بیشتری میوه، سبزیجات و غلات در آن گنجانده شود. البته مصرف خودسرانه مکمل های غذایی قبل از بارداری و یا حین آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است زیر نظر پزشک انجام گیرد. به عنوان مثال تجمع بیش از اندازه ویتامین آ در بدن مادر، می تواند نقص عضو جنین را در پی داشته باشد. زیرا محلول در چربی بوده و مازاد آن به جای دفع از بدن انباشته می شود.    

در مصرف داروها بازنگری شود


 
ممکن است زوجین به دلایل مختلف مثل ابتلا به بیماری، نوع خاصی از داروها را استفاده کنند. برخی از این داروها غیر ضروری و برخی دیگر ضروری هستند. اصل مهمی در این رابطه وجود دارد که باید قبل از اقدام به بارداری به پزشک مراجعه کرده و برای ادامه مصرف دارو از او کسب اجازه کنید. زیرا ممکن است مشکلاتی از قبیل اختلال در تخمک گذاری، سقط جنین و یا  آسیب دیواره رحمی از آنها نشات بگیرد. 
در این موارد پزشک به دقت شرایط را بررسی کرده و یکی از سه اقدام را انجام می دهد. اگر دارو برای سلامتی جنین خطرآفرین باشد، قطع شده و نوع دیگری جایگزین آن می شود. گاهی نیز فقط دوز آن کم شده و یا تغییری در آن ایجاد نمی شود. در این رابطه واژه ای تحت عنوان داروهای ممنوعه در زمان اقدام برای بارداری شکل می گیرد.     

داروهای ممنوعه در زمان اقدام برای بارداری کدامند؟ 


رعایت مراقبت های دارویی قبل از آغاز بارداری الزامی است و نباید آن را به روز تشخیص بارداری موکول کرد. در این صورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به جنین وارد شود. به همین دلیل سه ماه قبل از بارداری باید به پزشک مراجعه و داروهای خود را کنترل کرد. داروهای ممنوعه در زمان اقدام برای بارداری عبارتند از:  
    داروهای حاوی حاوی کورتون مثل بتامتازون و دگزامتازون؛ کاهش توانایی بدن را برای باروری در دراز مدت
    ایبوپروفن؛ اختلال در حرکت اسپرم به سمت رحم، دوران عادت ماهیانه و همچنین تخمک گذاری
    داروهای ضد اکنه یا جوش مثل زاکوتان و ایزوترینوئین   
    داروهای بیماران صرعی مثل اسپروئیک اسید    
    داروهای بیماران میگرنی مثل پروپرانولول     
    داروهای ضد انعقاد خون مثل کومارین     
    داروهای رقیق کننده خون


    
تاثیر کافئین بر باروری


 
داروهای حاوی کافئین مثل قرص سرماخوردگی، ضد آلرژی، مسکن و ...؛ کافئین روی بدن زنان تاثیر گذاشته و قدرت باروری آنها را کاهش می دهد. دلیل این موضوع را می توان به کاهش توان تخمک برای رسیدن به بلوغ نسبت داد. استاندارد های ارائه شده برای مصرف بی خطر کافئین، 300 میلی گرم بر لیتر است. در صورت افزایش این میزان، با مصرف بی رویه قهوه، چای، شکلات و یا داروهای اینچنینی، باروری دچار اختلال خواهد شد.  

  

داروهای ممنوعه برای بارداری را چگونه تشخیص دهیم؟

   
با توجه به اهمیت مصرف دارو در زمان اقدام برای بارداری، سازمان غذا و داروی آمریکا نوعی رده بندی برای داروها ارائه کرده است. این رده بندی بر اساس آزمایشات و خطرساز بودن دارو بر روی جنین انجام شده است. رده بندی فوق شامل شش گروه است که شامل A، N، B، C، D و X می باشند. از گروه A به عنوان داروهای مجاز و بی خطر برای زنان باردار و از گروه X با عنوان پرخطر یاد می شود. 
شرکت های دارویی موظفند قبل از عرضه داروهای خود به بازار، برچسب مربوط به رده بندی فوق را روی آن درج کنند. از همین رو داروهای ممنوعه و بدون مشکل از هم تشخیص داده می شوند. البته بسنده کردن به این برچسب ها به تنهایی برای اظهارنظر درباره یک دارو کافی نیست؛ زیرا بسیاری از این آزمایشات دارویی تنها روی حیوانات انجام شده و ممکن است نتایج آن برای انسان ها صدق نکند؛ البته برای هر برچسب این اطلاعات عنوان شده است. به عنوان مثال ممکن است یک دارو برای جنین موش خطری نداشته باشد؛ اما برای جنین انسان برعکس عمل کند. بنابراین لازم است در کنار دستورالعمل های درج شده روی محصول به نظر پزشک نیز اهمیت داده شود.    
به عنوان مثال داروهای آموکسی سیلین یا اریترومایسین برچسب B دارند؛ به این معنی که مطالعات تنها روی حیوانات انجام شده و نتایج وجود خطر را برای جنین رد کرده است؛ اما مطالعات کافی در این زمینه روی انسان ها انجام نگرفته است. از جمله داروهای گروه پرخطر نیز می توان به تالیدومید اشاره کرد. این قرص آرامش بخش بوده و مصرف آن در دوران بارداری منجر به نقص جنین می شود. البته آثاب سوء این دارو به حدی بوده که تولید آن متوقف و مصرف آن ممنوع اعلام شده است.    

نوشته: ریحانه نعمتی
 

کد خبر 19144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =