رفتارهای اشتباهی که یک رابطه عاطفی را نابود می کند

داشتن یک رابطه عاطفی سالم کار ساده ای نمی باشد. شاید شما رفتارهایی از خود نشان دهید و فکر کنید که این رفتارها برای رابطه زناشویی مفید هستند، اما واقعیت چیز دیگری است. بسیاری از رفتارهایی که ما انجام می دهیم در درازمدت، رابطه را نابود خواهند کرد. در این مقاله سعی داریم اشاره کوتاهی به این رفتارهای اشتباه و مخرب داشته باشیم.

رفتارهای اشتباهی که  یک رابطه عاطفی را نابود می کند

پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران : داشتن یک رابطه عاطفی سالم کار ساده ای نمی باشد. شاید شما رفتارهایی از خود نشان دهید و فکر کنید که این رفتارها برای رابطه زناشویی مفید هستند، اما واقعیت چیز دیگری است. بسیاری از رفتارهایی که ما انجام می دهیم در درازمدت، رابطه را نابود خواهند کرد. در این مقاله سعی داریم اشاره کوتاهی به این رفتارهای اشتباه و مخرب داشته باشیم.

1- دروغگویی: دروغ گفتن، از سمت زن و مرد در زندگی زناشویی، می تواند به رابطه عاطفی آسیب بزند .

2- تهدید کردن به جدایی: درست است، ما از بسیاری از رفتارهای شریک زندگی مان راضی و خشنود نیستیم اما نباید او را توسط این رفتارها تهدید کنیم. تهدید در رابطه عاطفی بسیار اشتباه می باشد. هیچ وقت در زندگی، حتی اگر از دست همسر خود خیلی ناراحت شدید، او را به جدایی تهدید نکنید زیرا باعث می شود او کارش را پنهانی انجام دهد .

3- رعایت نکردن حقوق یکدیگر: زن و مرد هر کدام، حقوقی دارند که باید به آنها احترام بگذارند تا در آینده هم بتوانند به حقوق کودکان خود احترام بگذارند.

4- زیر بار مسئولیت نرفتن: انجام ندادن مسئولیت زن و مرد و شانه خالی کردن از مسئولیت، باعث خراب شدن زندگی می شود.

5- دهن بینی: اگر هر کدام از زن و مرد، نتوانند تصمیمات زندگی خود را مستقل بگیرند و به حرف مردم توجه زیاد داشته باشند و دهن بین باشند، مشکلات زیادی در رابطه عاطفی خود به وجود می آورند.

6- بی اهمیت شمردن رابطه جنسی: رابطه جنسی یکی از مهم ترین عوامل در رابطه عاطفی بین زوجین است که با بی اهمیت شمردن و نداشتن برنامه منظم برای رابطه جنسی، لطمه بزرگی به زندگیتان وارد می شود.

7- تلاش برای تغییر دادن طرف مقابل: بیشتر افراد دوست دارند که طرف مقابل خود، آنگونه رفتار کند که موردپسندشان است و اگر خلاف این امر اتفاق افتد، ما سعی می کنیم که در رفتار شریک زندگیمان دخالت کنیم و رفتار او را تغییر دهیم. اما این تغییر، غیرممکن است و بهتر است که شما به رفتار شریکتان احترام بگذارید. تلاش برای تغییر طرف مقابل، رابطه عاطفی را دچار بحران می کند.

8- به او بیشتر از خود توجه کردن: همیشه تعادل را رعایت کنید. توجه کردن بیش از حد به شریک زندگی تان و نادیده گرفتن خود و نیازهایتان، سبب می شود از چشم او بیفتید. پس سعی کنید قبل از هر کسی به خودتان اهمیت دهید .

9- شروع زندگی باعجله : بسیاری از افراد، بدون شناخت کافی و با چند ملاقات سریع، تصمیم به ازدواج می گیرند که این عدم شناخت سبب می شود که به مرور زمان و کسب شناخت بیشتر، متوجه شوند که به درد هم نمی خورند و برای هم ساخته نشده اند و بعد از مدتی از هم خسته شوند.

10- کوتاه آمدن های مدام: یک رابطه عاطفی سالم، نیاز به سازش و توافق دارد، اما توجه کنید که کوتاه آمدن های همیشگی از خواسته هایتان درست نیست. نادیده گرفتن نیازهایتان اشتباه بزرگی است.

11- به اشتراک گذاشتن جزییات رابطه زناشویی خود در شبکه های اجتماعی: زندگی شخصی تان و رابطه عاطفی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید زیرا باعث دور کردن شریکتان از خود خواهید شد. توجه داشته باشید که این روابط، فقط برای شما جذاب است و برای دیگران هیچ جذابیتی ندارد.

12- بحث و دعوا نکردن: افرادی که برای جلوگیری از دعوا، بحث نمی کنند، بسیار در اشتباه هستند زیرا بحث نکردن در مدت زمان طولانی، شما را از شریک زندگی تان دور می کند. حرف زدن نشان دهنده این است که شما برای رابطه خود ارزش قائل هستید و برای بهبود آن تلاش می کنید و مشکلات و ناراحتی های خود را با او در میان می گذارید.

13- مطرح کردن کوچک ترین مشکلات: قطعا شما تمام رفتارهای شریک زندگی تان را نمی پسندید، اما لزومی ندارد که تمام آنها را مطرح کنید. برخی از رفتارها هستند که اهمیت زیادی ندارند. مثلا اگر شما امروز رفتاری از شریک خود می بینید و ناراحتتان کرده است و این رفتار را فردا فراموش می کنید، یعنی بی اهمیت بوده است. پس مطرح کردن آن هم ضرورتی نداشته است.

14- خود را مسئول شادی های او دانستن: زمانی که یک رابطه عاطفی را شروع می کنید، در واقع مسئولیت فرد دیگری را نیز به عهده گرفته اید اما این که خودتان را مسئول خوشحالی او بدانید، اشتباه بزرگی است. هر کسی خود مسئول شاد کردن زندگی خود می باشد. بنابراین اگر شما خودتان را مسئول شاد کردن شریک زندگیتان بدانید، بعد از مدتی نه تنها خودتان بلکه طرف مقابلتان نیز تبدیل به فردی افسرده خواهید شد.

15- حسادت داشتن: حسادت در ابتدای رابطه، ممکن است به خاطر این باشد که طرف مقابلتان برایتان با ارزش است اما با گذشت مدت زمانی از رابطه، حسادت می تواند رابطه تان را نابود کند. حسادت بیش از اندازه، نوعی عدم اعتماد به طرف مقابل است.

16- وابستگی بیش از حد: اگر وابستگی بیش از حد به یکدیگر داشته باشید و در آن افراط کنید، این رفتار باعث می شود که شریک زندگیتان از شما دور شود. اگر شما همیشه وابسته به شریک زندگیتان باشید و به او بگویید نمی توانید بدون او زندگی کنید، به او خواهید فهماند که در زندگی هیچ استقلالی از خودتان ندارید و اگر روزی او در کنارتان نباشد، دیگر نمی توانید به تنهایی زندگیتان را ادامه دهید.

17- او را یک انسان کامل و ایده آل فرض کردن: در ابتدای هر رابطه، ممکن است که ما آنقدر محو خوبی های طرف مقابل شویم که بدیهای او را نبینیم. اما با گذشت زمان متوجه می شویم که او هم مانند دیگران یک انسان معمولی است.

 18- فقط در خوشی ها کنارهم بودن: زندگی پستی و بلندی های زیادی دارد. اگر شما تنها به این علت که دوست ندارید شریک زندگی تان را ناراحت ببینید، از بیان مشکلات و نگرانی هایتان جلوگیری می کنید، در واقع دارید به رابطه خود آسیب می زنید. یک رابطه زمانی موفق است که هر دو طرف در هر شرایطی، چه خوب و چه بد، کنار هم باشند، نه فقط در خوشی ها.

نوشته:مرجان باقری

کد خبر 19069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =