آخرین اخبار

اعتراض ائتلاف حیدر العبادی به تعیین نخست‌وزیر جدید

با وجود تخلف رئیس جمهور عراق از قانون اساسی برای معرفی نخست‌وزیر این کشور، ائتلاف تحت زعامت نخست‌وزیر پیشین عراق، به نشست اخیر فراکسیون‌های شیعه اعتراض کرد.

به گزارش تلکسیران،  ائتلاف «النصر» که رهبری آن بر عهده «حیدر العبادی» نخست‌وزیر پیشین عراق است، به نشست اخیر فراکسیون‌های شیعه اعتراض کرد.

شبکه خبری «رووداو» گزارش داد، این ائتلاف با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «مذاکرات جاری درباره معرفی نامزد جدید نخست‌وزیری، نشانگر تخلف آشکار از قانون اساسی است».

این در حالی است که بر اساس قانون اساسی عراق، نخست وزیر باید از بزرگترین فراکسیون پارلمانی انتخاب شود. بزرگترین فراکسیون، ائتلاف «البناء» (با 150 کرسی) نام دارد که از دو ائتلاف شیعه «الفتح» و «دولة القانون» تشکیل شد.

طبق گزارش‌ها، برهم صالح رئیس جمهور عراق اما بر خلاف قانون اساسی، عدنان الزرفی را که از ائتلاف النصر (به رهبری حیدر العبادی) است، مأمور تشکیل کابینه کرد.

در اعتراض به این اقدام مخالف با قانون اساسی که برهم صالح انجام داد، فراکسیونهای «دولة القانون، الفتح، صادقون، السند الوطنی و عطاء» با برگزاری نشستی، توافق کردند که الزرفی از تشکیل کابینه کنار گذاشته شود که همین مسئله واکنش النصر را به همراه داشته است.

ائتلاف متبوع حیدر العبادی در بخش دیگری از بیانیه خود اعلام کرد، مسئله معرفی نخست وزیر، بر عهده رئیس جمهور است و تا پیش از پایان نیافتن مهلت قانونی، نباید مأموریت الزرفی برای تشکیل کابینه باطل شود. باید به عدنان الزرفی به عنوان مأمور تشکیل کابینه، مهلت داد. 

بر اساس قانون اساسی عراق، الزرفی، ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

الزرفی در حال حاضر نماینده پارلمان عراق و دبیرکل حزب «حرکه الوفاء العراقیه» است که دارای ۸ کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در پارلمان عراق است.

گفته می‌شود الزرفی در سال ۲۰۰۴ از سوی سوی «پل برمر» حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه‌های مسلح در این استان و خلع سلاح آنها متعهد شد.

کد خبر 18953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =