چرا گاهی بعد از رابطه جنسی گریه میکنیم؟

به نقل از مدیکال نیوز تودی:گریه ی بعد از رابطه جنسی یا حس اندوه بعد از مقاربت، عاملی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. دلایل احتمالی متعددی موجب رخ دادن این پدیده می شود."Tristesse" اصطلاحی فرانسوی برای غم و اندوه است. پزشکان متخصص نیز ممکن است با عنوان احساس کسالت بعد از مقاربت، به این بیماری اشاره کنند

6 علت گریه ی بعد از رابطه جنسی


• علائم 
• افسردگی 
• اضطراب 
• تحریک 
• ناراحتی جسمی 
• هورمون ها
• مشکلات مربوط به رابطه 


پایگاه تحلیلی خبری تلکسیران به نقل از مدیکال نیوز تودی:گریه ی بعد از رابطه جنسی یا حس اندوه بعد از مقاربت، عاملی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. دلایل احتمالی متعددی موجب رخ دادن این پدیده می شود."Tristesse" اصطلاحی فرانسوی برای غم و اندوه است. پزشکان متخصص نیز ممکن است با عنوان احساس کسالت بعد از مقاربت، به این بیماری اشاره کنند.خواندن مطلب را ادامه دهید تا درمورد گریه ی بعد از رابطه جنسی بیشتر بدانید، از جمله شش دلیل احتمالی.


چه می شود که افراد این عارضه را تجربه می کنند؟
افسردگی یکی از دلایل احتمالی گریه ی بعد از رابطه جنسی است.بیشتر افراد بعد از یک تجربه ی جنسی رضایت بخش توقع دارند که، احساس آرامش، رضایت و خوشحالی کنند.با این حال، برخی افراد بیان کرده اند که بعد از رابطه به احساس غم، گریه و رنجش دچار می شوند. برخی از افراد نیز ممکن است که دچار اضطراب یا (آشفتگی) نیز شوند.برخی مواقع، گریه کردن بعد از رابطه جنسی نیز می تواند مشکلاتی را در طول رابطه به وجود آورد. محققان گزارش داده اند که زوج هایی که بعد از رابطه جنسی از نظر جسمی و عاطفی به ارتباط خود ادامه می دهند، از روابط خود راضی تر هستند. اما گریه کردن می تواند رابطه را دچار اختلال کند.


ممکن است که فرد، به دلایل مختلفی، بعد از رابطه جنسی گریه کند. در بخش های زیر برخی از این موارد به تفصیل مطرح شده است.


1-افسردگی
یک مطالعه از سال 2019 نشان داد که "پریشانی روانی فعلی" متغیری است که به شدت با گریه ی بعد از رابطه ی جنسی در ارتباط است.
افراد مبتلا به افسردگی-که به شایع ترین وضعیت سلامت روحی دچار بودند، بیشتر احتمال دارد که گریه ی بعد از رابطه ی جنسی را تجربه کنند.
اگر فردی علائم دیگر افسردگی را تجربه کرده باشد، ممکن است بخواهد در صورت لزوم به روانپزشک مراجعه کند و خودش را درمان کند.
 این امر می تواند به افراد کمک کند تا با نگرانی های خود کنار بیایند، که به نوبه ی خود می تواند به جلوگیری از گریه ی بعد از رابطه ی جنسی کمک کند.


2. اضطراب
گریه پاسخی رایج به اضطراب است و گریه ی بعد از رابطه جنسی می تواند پاسخی برای رهایی از فشار یا تنش های جسمی یا اضطراب عملکرد جنسی باشد.یک مطالعه نشان داد که نگرانی درباره عملکرد جنسی در حدود 6 الی 16٪ از زنان و 9الی 25٪ از مردان را تحت تأثیر قرار داده است.تحقیقات هنوز مؤثرترین شکل درمان اضطراب را مشخص نکرده است، هرچند درمان شناخت مشکلات رفتاری و آموزش تکنیک های خود آگاهی ممکن است مفید باشد. داروهای خاص اضطراب نیز می توانند مفید باشند.


3. تحریک کردن
مقاربت جنسی و به ویژه ارگاسم باعث می شود که افراد نسبت به قبل بسیار آسیب پذیرتر و حساس تر باشند.
این ممکن است به این معنی باشد که افراد نسبت به خاطراتی که از تجربیات دشوار یا آسیب زا دارند حساس تر باشند.
ممکن است افراد حتی قبل از شروع واکنش عاطفی به این خاطرات، از چنین خاطره هایی آگاهی نداشته باشند. افرادی که از هر نوع سوءاستفاده ای جان سالم به در برده اند، می توانند از طریق درمیان گذاشتن تجربه های خود با یک مشاور آموزش دیده از مزایای آن بهرهمند شوند.


4- ناراحتی جسمی
همچنین درد جسمی نیز می تواند باعث شود که فرد بعد از رابطه ی جنسی گریه کند.دیسپارونیا (مقاربت دردناک یا مشکل مثلا به واسطه ی اختلاف اندازه ها) اصطلاحی پزشکی برای درد در هنگام رابطه جنسی است. این وضعیت در حدود 5/7 درصد از خانم های 16 الی 74 ساله را در هنگام نفوذ به واژن تحت تاثیر قرار می دهد.این درد ممکن است منشا جسمی یا روانی داشته باشد. برخی از دلایل جسمی این نوع ناراحتی عبارتند از:


• درد مزمن در اطراف فرج و لابیا
 • بیماری های مثانه 
• اسپاسم عضلانی 
• جای زخم 
• بیماری التهابی لگن 
• اثرات یائسگی
درمان مؤثر بر اساس تشخیص علت درد انجام می شود. 
برخی گزینه ها عبارتند از:
• کرم های استروئیدی، برای زخم 
• تغییرات در رژیم غذایی و تجویز برخی داروها برای مشکلات مثانه 
• درمان هایی مانند ماساژ و مدیتیشن برای اسپاسم ماهیچه ها


5- هورمون ها
ارگاسم باعث می شود، سطوح دوپامین و اکسی توسین که باعث ایجاد احساسات لذت بخش می شوند، افت کند. بنابراین کاهش این هورمون ها می تواند باعث ایجاد گریه بعد از رابطه ی جنسی شود.روانپزشک، مارک شوخمان، استفاده از دوز کم نالتروکسان را پیشنهاد می کند- دارویی که به درمان وابستگی به مواد اپیوییدی و الکل کمک می کند- تا تأثیر افت دوپامین ناشی از ارگاسم  را به حداقل برساند.


6. مشکلات مربوط به رابطه
گریه بعد از رابطه جنسی لزوماً نشانه ی مشکل در یک رابطه نیست، اما می تواند عاملی برای گریه ی بعد از رابطه ی جنسی باشد.
 برای بسیاری از زوجین، بهترین روش برای رسیدگی به این موضوع، صحبت کردن در مورد این موضوع است.باز کردن این موضوع می تواند به زوجین کمک کند و به آن ها اطمینان دهد که دوره های گریه ی بعد از رابطه ی جنسی نباید انعکاس و بازتابی روی خود آنها و زندگی شان داشته باشد. این موضوع باعث می شود که شریک زندگی دارای اختلال  PCTاحساس حمایت و مراقبت کند.مشاوره و زوج درمانی می تواند برای هر دو نفر حس پشتیبانی و راهنمایی، جهت حرکت به سوی مشکلات آن ها و حل مشکلات آن ها را داشته باشد


آمار:
طبق یک نظرسنجی، 46٪ از خانم ها حداقل یک بار در طول زندگی خود، گریه ی بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اند، در حالی که 5٪ به تازگی، 4 هفته قبل از نظرسنجی آن را تجربه کرده اند.یک مطالعه دیگر در مورد PCT در مردان نشان داد که 41٪ از 1،635 شرکت کننده در بعضی از مراحل زندگی PCT را تجربه کرده اند، در حالی که 3.1٪ آن را بطور منظم تجربه کرده اند.اگرچه بسیاری از مردان PCT را تجربه می کنند، اما مطالعات نشان می دهد که زنان 2.87 برابر بیشتر احتمال دارد که آن را در برخی از مراحل زندگی خود تجربه کنند


خلاصه
گریه ی بعد از رابطه جنسی، یا PCT، یک احساس ناگهانی و غالباً غیر قابل توضیحِ غم، رنجش یا اضطراب است.PCT پدیده ای نادر نیست. در واقع، تعداد قابل توجهی از بزرگسالان سالم را از نظر جنسی تحت تاثیر قرار می دهد. مشاوره، درمان و برخی مواقع، داروها می توانند به افراد در کنترل و (مهار) PCT کمک کنند.

منبع:مدیکال نیوز تودی

مترجم:یگانه عرب

کد خبر 18615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =