صنعاء رسما از آزادسازی استان «الجوف» خبر داد

سخنگوی نیروهای مسلح یمن از ده‌ها عملیات موشکی و پهپادی جدید علیه عمق عربستان سعودی خبر داد و رسما آزادسازی استان «الجوف» را اعلام کرد.

به گزارش تلکسیران، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی مطبوعاتی به بیان بخش‌های دیگری از دستاوردهای ارتش یمن در استان «الجوف» در مرکز یمن طی عملیات «فامکن منهم» پرداخت.

بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، وی گفت: موفقیت این عملیات را اعلام می‌کنیم، به کمک خدا استان الجوف آزاد شد و موضع نظامی نیروهای ما تقویت شد.

سریع ادامه داد: نیروهای دشمن در استان الجوف از یک منطقه نظامی کامل تحت عنوان منطقه ششم به علاوه شش تیپ و سه گردان از مزدوران سلفی و نیروهای پلیس تشکیل شده بود.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن افزود، دشمن سعودی صدها نفر از مزدوران را به این نبرد فرستاد که بیشتر آنها از نجران، جازان و عسیر بودند؛ همچنین ۲۵۰ حمله هوایی انجام دادند.

سریع تأکید کرد، قوای موشکی در این عملیات به کار گرفته شد که می‌توان به موشک‌های «نکال، قاصم و بدر » اشاره کرد. یگان پهپادی نیز ۵۴ عملیات انجام داد که ۳۳ عدد از آنها علیه اهداف نظامی و اقتصادی سعودی بود. این عملیات‌ها خسارت‌های زیاد جانی و تجهیزاتی به دشمن وارد کرد زیرا تأسیسات حیاتی نفت و گاز هدف گرفته شد.

وی تأکید کرد: دشمن نخواهد توانست اکثر عملیات‌های پهپادی و پیامدهای مستقیم و غیرمستقیم آن را پنهان کند . در زمان مناسب جزئیات عملیاتی که عمق سعودی را هدف گرفت، افشا خواهیم کرد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد، پدافند هوایی موفق شد جلوی ده عملیات جنگنده‌های دشمن سعودی را بگیرد و علاوه بر آن یک جنگنده را ساقط کند. یگان‌های مهندسی و زرهی نیز در انجام تمام عملیات‌های محول شده موفق عمل کردند.یگان توپخانه هم استحکامات دشمن و تجمعات آن را در هم شکست و مجاهدان قمرمان با سلاح‌های سبک و متوسط خود با نیروهای دشمن مقابله کردند.

سریع در ادامه از مواضع شیوخ و شخصیت‌های سرشناس استان الجوف و مشارکت آنها در موفقیت این عملیات نظامی قدردانی کرد و گفت، موضع عشیره‌های یمنی عجیب نیست و آنها تاریخی قدیمی در مقابله با نیروهای بیگانه دارند.

وی تصریح کرد، بر اساس برآوردها در این عملیات تاکنون یک هزار و ۲۰۰ نفر از مزدوران دشمن کشته یا زخمی شده‌اند و تعدادی از اسرای سعودی در دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هستند.

یحیی سریع در ادامه گفت: بیشتر افراد دشمن بر این اساس که ما قبلا به نیروهای خود گفته بودیم اجازه تیراندازی به سمت آنها را ندارند ، پا به فرار گذاشتند. تعدادی از فرماندهان میدانی مزدوران از تمایل خود برای ترک درگیری‌ها طی این عملیات و عقب‌نشینی خبر دادند و نیروهای ما در این زمینه همکاری کردند.

وی تصریح کرد، بازداشت فرماندهان مزدوران یا هر افسری و سربازی از تابعیت‌های یمنی و غیریمنی در مقدمه اولویت‌های ارتش یمن در مرحله آینده خواهد بود و کسانی که در این زمینه کمک کنند، جایزه می‌گیرند.

سریع دیروز (سه‌شنبه ۲۷ اسفند) در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نیروهای مسلح یمن همه شهرستان‌های استان الجوف بجز چند منطقه در شهرستان «خب»، «الشعف» و «صحراء الحزم» را در عملیات نظامی گسترده کرده و استان الجوفدر آستانه آزادی کامل است.

انتهای پیام/ 121

کد خبر 18518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =